• Aydın36 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deprem uzmanı Prof. Dr. Üşümezsoy, gazetecilerin "10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir mi?" sorusunu, "Büyük depremlerden sonra hep öyle söylentiler oluyor." diye yanıtladı.
10 Eylül 2017 Pazar 16:30

Deprem uzmanı Prof. Dr. Üşümezsoy, gazetecilerin "10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir mi?" sorusunu, "Büyük depremlerden sonra hep öyle söylentiler oluyor." diye yanıtladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Üşümezsoy, gazetecilerin "10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir mi?" sorusunu, "Büyük depremlerden sonra hep öyle söylentiler oluyor." diye yanıtladı.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Şener Üşümezsoy,  Ege Denizi'nde temmuz ayında yaşanan 6,5 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "40 kilometrelik bir bölümde yırtılma oldu. İşte bu depremde bu yırtılmadan kaynaklandı. 2005'te de 2010'da da sürekli bir kısmı karaya doğru giden depremler oluyor. Bir kısmı denizin üzerinde. Bunlar da bu fay üzerinde birikmiş stresi boşaltmasını gösteriyor." dedi.

"6,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR"

Üşümezsoy,  Bodrum ilçesinde düzenlenen deprem konferansında gazetecilere yaptığı açıklamada,  Gökova Körfezi'nde 2005 yılından bu yana yaptıkları araştırmada, bölgede 6,5 büyüklüğündeki bir depremin olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Bodrum depreminde 1933 yılında  Muğla ve  Gökova Körfezi'nin doğu kesiminin etkilendiğini, 1957 yılında da  Yunanistan'ın  İstanköy ( Kos) Adası'nın  Güney Doğu Bölgesine giden kesimde bir yırtılma olduğunu belirten Üşümezsoy, "Bunun arasında 40 kilometrelik bir bölümde yırtılma oldu. İşte bu depremde bu yırtılmadan kaynaklandı. 2005'te de 2010'da da sürekli bir kısmı karaya doğru giden depremler oluyor. Bir kısmı denizin üzerinde. Bunlar da bu fay üzerinde birikmiş stresi boşaltmasını gösteriyor." diye konuştu.

 

 

 

"BÖLGEDEKİ ARTÇI DEPREMLER DEVAM EDECEK"

Bölgedeki artçı depremlerin bir süre devam ettiğini hatırlatan Üşümezsoy, şöyle devam etti:

Bodrum ve  Datça arasındaki  Gökova Körfezi'ndeki blok 1,5 metre kadar aşağı kaydı. Bu yaşanınca ana fayda bir dizi faylar oluştu. Onlar kırılgan ve sığ faylardı. Önemli bir deprem yapmazdı. Aynı şekilde  Bodrum'da Körfez içindeki faylardan sonra karaya doğru geçen artçılar oldu. Ana fay düzlemi bir şekilde hareket ediyor.  Bodrum'un karasındaki temel kırılgan kireç taşlarından oluşuyor.  Bodrum bu yüzden şanslı. Bunun için de dere yatağı olan kesimler riskli olabilir."

"AFRİKA'DAKİ HAREKETLENME BÖLGEYİ GERDİ"

Bundan sonra  Ören ve  Gökova'nın riskli bir bölge olduğunu anlatan Üşümezsoy,  İstanköy'ün güneye doğru giden bölümünün riskli olduğunu söyledi. Mazı'dan  Bodrum'a gelen, Kara Ada'nın güneyine gelen kesim ve  Kos ile  Turgutreisarasındaki kesimin iki depremde kırıldığını belirten Üşümezsoy, "Onun önündeki artçılar kırıldı. Kuzey'e doğru göçerek  Bodrum üzerindeki kırıklar buradan aldığı stresle kırıldılar." dedi.

Afrika'daki hareketlenmenin bölgeyi gerdiğini anlatan Üşümezsoy, "Girit'in altına  Afrika giriyor ama gerileyen bir girme.  Akdeniz plakası ağır olduğu için sürekli  Libya'ya doğru bükülerek gidiyor." ifadesini kullandı.

MEKSİKA'DAKİ DEPREM

Meksika'daki depreme de değinen Üşümezsoy, "Fayın uzunluğu ve genişliğini hesapladığımız zaman, 20 bin metrekarelik bir yüzey yırtılarak hareket ediyor. Bu, çok uzun bir fay. Yaklaşık bin metreden daha uzun bir fayın yırtılmasıyla oluşan bir deprem. Pasifik plakası Kıta'nın altına dalarak hareket ediyor. Bu dalma da pasta gibi hareket ediyor, yılda 4 santim." dedi.

"MİDİLLİ, DEPREMLERLE GENİŞLEDİ"

Midilli'nin depremlerle genişlediğini ifade eden Üşümezsoy, "Midilli, arkasından Sığacık ve  Kuşadası genişliyor.  Didim'in güneyi,  Bodrum genişliyor. Rodos'un güneyi genişliyor. Bu genişleme, yılda 30 milimetreyi buluyor." açıklamasında bulundu.

"10 GÜN İÇERİSİNDE BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR Mİ?"

Üşümezsoy, gazetecilerin "10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir mi?" sorusunu, "Büyük depremlerden sonra hep öyle söylentiler oluyor." diye yanıtladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim