• Aydın25 °C

Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

DÜNYA ve KENTİNİN LİDERİ OLMAK

28 Eylül 2011 Çarşamba 18:56

Belediye başkanları kentinin lideridir . Halkının sorunlarına eğilebilen , çözüm üreten , görevi  kent  halkının insanca yaşaması imkanlarını geliştirmektir .

 

                        Başbakanlar ise tüm halkının lideri olmak zorundadır. Sadece partisine oy veren değil , tüm  halkının  başbakanı olmak  hedefleri  olmalıdır .

 

                        Dünya lideri olmak ise kolay olmasa  gerek   .  Kendi halkını  kucaklayamayan , kendi  halkının sorunlarına eğilmekten aciz , çözüm üretemeyen  nasıl dünya lideri olabilir .

 

                        Ülkesinde  her gün  şehit verilmesine sebep  olan , çapulculardan  oluşan terör örgütüne karşı önleyici tedbirleri alamayan ve bu örgütü yok edemeyen , onu destekleyen  çöl bedevileri ile müzakereyi diplomasi olarak görenlerin dünya lideri  olarak  görülmesi olasımıdır .  Halkının   geçim   sıkıntısını   çözemeyen   ,  halkını    refah   içinde  yaşama   olanakları sağlayamayanların  EKONOMİ ‘ de başarıları söz konusu olabilir mi ?

 

                        Savaş  çığırtkanlığı  yapmanın dünya barışı  ile bağdaştırılması  olasımı dır ?  Ordunun  deneyimli  kurmaylarını ispatlanamamış suçlamalardan dolayı tutuklu olarak tutarken savaşa kimler gidecek.

 

                        Bu  ülkeyi  dünya emperyalistleri  karşısın  da başarıdan başarıya  ulaştırmış ATATÜRK  İlke ve devrimlerine  karşı çıkarken  , onun  resimlerini  okul   kitaplarından çıkarırken  bir  yandan onun  ilkelerini  başka  devletlere   önermek çelişki değilmi  dir. Ancak bu bir ilerleme  ve  yanlıştan  dönmektir.  Kutlamak   gerekir   . Ulu önderin  fikirleri   ışığında olmak  ,  onları  örnek  almak  başarıyı getirecektir.  Başarılı  olmak  isteyen  bu yolu   seçecektir .

 

 

 

                        -Dünya da  asrın lideri  olma şerefine nail olan teklider  Mustafa Kemal ‘  dir. Onun  dahiyane  fikirleri  ile  Osmanlı ‘ dan devir  alınan ,  emperyalistlere  esir  düşmüş  bir  millet  bağımsızlığına kavuşmuştur.

                        -Milli  beraberlik  ile  dünya da  emperyalistleri  dize getiren tek  liderdir .  Bu nedenle  mazlum  ülkelerin  ışığı  olmuştur   ATATÜRK .

                        -Modern  yaşamı ülkeye  kazandırmış ,  gericiliği ve hilafeti tarihe gömmüştür.

                        -Ülkesi  ve  halkı için gereğin  de  kara tahta başına geçmiş   Öğretmen   olmuş , traktöre  binmiş  gereğin  de çiftçi olmuştur . Kendi  parası ile  Atatürk  Orman  Çiftliğini yaratmış  ,   bataklık  alanı  verimli  araziye  dönüştürmüştür .  ( Bu gün  kendi parası  ile Devlete  katkı  veren  kaç lider  gördük  .  Ondan  başka  hiç görmedik . Ama  devlet   zenginliklerini  hortumlayanını  çok  gördük.)

                        -O  bir  gazeteci  oldu .  52  . sayısına ulaşan “MİMBER “ isimli gazeteyi çıkardı .

                        -O  bir  tiyatrocuydu  .  Senaryo yazdı . Sanatçıyı kollayandı .  Her  esere gereken  önemi  verirdi  .  Hiç  bir  esere UCUBE   demedi .

                        -Ülkesinin  onurunu  koruyan  ,  kollayan  bir  liderdi  . Birleşmiş   Milletler  yasasını  değiştirterek  Türkiye ‘ yi  davet ettirmiştir. ( Bu gün devrik lider Muammer Kaddafi ‘ nin  çadırın  da el pençe  divan duran  ,  Talabani  yanlısı Gulbettin  Hikmetyar ‘ ın  dizinin dibin de  oturanlar da  lider  olarak  görülmektedir .

                        -O  çevreci  bir  liderdi .  Ağaç katliamına hiçbir zaman izin   vermedi . Bu gün ise  ağaç  katliamına yol açacak    (  4  B  ) yasası  ve  AKP tarafından  çıkarılmaya  çalışılan MADEN  YASASI   ( Anayasa  Mahkemesince  önlendi )  ile  hedeflenen  resmen   ağaç   ve çevre katliamıydı. O yasa gerçekleşse  idi  Maden arama bahanesi ile Zeytinlikler   ,  bağ  ve bahçeler deki  ağaçlar  izin  alınmadan katledilecekti.

                        Yağmur  yağdığın  da  şehirlere  sel  basmasına  sebep  işte  bu   katliam . Ormanların  ve  meyve  ağaçlarının  yok edilmesidir. Toplum  olarak  bu  konuda  ,  çevre konusun  da  Atatürk ‘ ün   çalışmalarını , dünyanın kabul  ettiği  fikirlerini   bilmemiz  de yarar olacaktır.

                        Saygılarımla.

                                 www.aydinozel.com               Mehmet Türkiş

Bu yazı toplam 745 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim