• Aydın19 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

01 Ekim 2011 Cumartesi 03:50

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

Yılların mücadelesini omuzlarında taşıyan yaşlılarımız, fiziki olarak güçsüz, zayıf ve yıpranmış olsalar da; bilgi birikimi ve tecrübe olarak dorukta olan insanlarımızdır.

Yaşlılarımız ömürlerinin büyük bir kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmişler, Yaşamları boyunca pek çok olaylara şahit olmuşlar, bazen sevinmişler bazen de üzülmüşler, kederlenmişlerdir. Kendinden öncekilerden gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini rehber edinerek karşılaştıkları zorlukları aşmayı başarmışlardır. Deneyimlerini de genç kuşaklara aktarma çabası içinde olmuşlardır.

Bazen farkındadır yaşananların bazen de farkında olmadan yaşayıp gitmiştir hayatı. Kuşaklara köprü olmuşlardır hep. Örf,adet ve geleneklerimizi nesillere taşıyarak diri kalmasını sağlamışlardır.

Bu gün toplum olarak aile yapımızla gurur duyuyorsak, saygı ve sevginin ne demek olduğunu biliyorsak bütün bu hasletleri yaşlılarımızın bizlere aktardıklarına borçluyuz.

Yaşlılarımız, gençlik için toplum için çok önemli görevler ifa etmektedirler. Onlar toplumsal barışın, güçlü aile yapısının, güzel ahlakın teminatıdırlar.

Gençlerimiz yaşlılarımızı hor görmemeli, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanma çabası içerisinde olmalılar. Saygı ve sevgide kusur etmemeli, güler yüz ve tatlı dille muamele etmelidirler.

Yaşlılarımızın yalnızlık hissine kapılmamaları için ailelerimize önemli görevler düşmektedir. Her bireyin bir gün kendisinin de yaşlanacağını düşünerek; ailedeki yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını gidermede, dertlerine ortak olmada sabırla hareket ederek onları hoş tutma çabası içerisinde olmalıdırlar.

Yaşlılarımız toplumumuzun gurur kaynağıdır. Onlara sahip çıkmak vatandaşlık görevlerimiz arasındadır. Sağlıklı toplumlar yaşlı insanların barınma ve beslenme sorunlarını çözebilen toplumlardır.

Bu duygularla tüm büyüklerimizin “DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ”nü kutluyorum.

www.aydinozel.com Bekir Aygül Yörükoğlu 

Bu yazı toplam 1376 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim