• Aydın30 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

Duymak İstediğiniz Her Şey

29 Ağustos 2011 Pazartesi 02:16

ELEKTRİK VE ENERJİ KONUSUNDA BİLMEK VE DUYMAK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY

Merhaba Sevgili Okurlarımız.
Elektrik ile ilgili bilmek ve duymak istediği her şeyi bu köşeden öğrenebileceksiniz.
Aydının Bilinmeyen zenginliklerini ve güzelliklerini bu köşede bulacaksınız.
Aydınımız Doğal Enerji kaynakları yönünden kendi zenginliğini bilmemektedir.  Çünkü mevcut bilgiler henüz bu yöndedir.

Ülkemizin gelişmişliği arttıkça herkes Aydına üşüşmeye başladı. Neden çünkü gelişen teknolojiler ile Aydın ilinin ne kadar önemli kaynaklara sahip olduğu bir bir anlaşılmaya başladı.

İşte Bozdoğan civarında Akçay üzerindeki Akçay suyu üzerinde kurulan Birim Santraller, ayrıca menderes nehrinden su alan sağ sahil ve sol sahil sulama kanalı üzerinde kurulan elektrik santralleri. Ayrıca İlimize doğudan batıya boydan boya geçen menderes ovasının kuzey kısmındaki fay hattı üzerindeki sıcak su buhar kaynakları.  Ayrıca güneşten elde edilecek enerji, bunlar hep Aydın’ın sahip olduğu doğal enerji kaynaklarıdır.

Aydın’ da bunları değerlendirecek yatırımcımı var? şeklinde insanların şevkini kıran bilgisizce konuşmalar artık yavaş yavaş azalmaya başladı. Doğup büyüme  Aydınlı bir Elektrik Mühendisi olarak bunları gerek resmi görevim zamanındayken gerekse sivil hayatımda önüme geleni anlatıp durdum. Şimdilerde yavaş yavaş söylediklerim anlaşılmaya insanlar bu sahaya ilgi göstermeye başladılar. Bu bile sevindirici bir gelişmedir.

İlerki yazılarımda bunlar nasıl yapılır, yasaları nelerdir, nereden nasıl başlanır konularında detaylı bilgiler vereceğim. Ayrıca şu anda mevcut jeotermal kaynaklardan Aydın insanı hiç istifade edemiyor. Halbuki heba olup giden yöre insanımızın zenginliğine zenginlik katacak şu anda atıl o kadar önemli kaynaklar var ki daha ne duruyoruz dedirtecek cinstendir. Bunları hep bu köşede okuyacak mailler ile sorular sorabileceksiniz.

Bu güzel imkanı sizlere sunmamı fırsan veren saygıdeğer AYDIN ÖZEL HABER internet Gazetesi yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelecek yazımda görüşünceye kadar  Sağlıcakla Kalın.

Bu yazı toplam 913 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim