• Aydın18 °C

İsmet TÖR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsmet TÖR / Köşe Yazarı

Efendilik ve Hizmetkarlık

17 Ağustos 2011 Çarşamba 00:14

Merhaba sevgili aydın özel okurları.Aranızda olmaktan ve duygu ile düşüncelerimi sizlerle paylaşacak olmamdan dolayı çok heyecanlı ve mutluyum.

İlk  yazımda ilimin ya da ülkemin hangi meselesini kaleme almam konusunda epeyce bir zorlandım açıkçası. Nedeni yazamayacak olmam ya da farklı insanların ve odakların tepkisini  çekmekten korkmak değil elbet, sadece o kadar çok irdelememiz gereken mesele var ki hangisinden başlayacağımı bilemedim. Malum ülkemizde Ekonomi,Terör,Sağlık kurumları,Hukuk,Askeriye,İktidar,Muhalefet , ilimizde ise yıllardan beridir doğru düzgün yapılamayan projeler,yarım kalan projeler,vaat edilen projeler,sanayileşmede ki geri kalmışlık,fabrikalaşamamak işsiz genç sayısı say say bitmez anlayacağınız.Bunların her biri bir konu başlığı her biri çözülmesi geliştirilmesi düzeltilmesi gereken meseleler.

Ama önce sanırım kendi yaşadığımız ili  sonra ise geneli ele almamız daha iyi olacaktır.

Ama kişi eleştirmek yok sadece sistemi ve düşünceleri eleştirmek temel amacım.
Mesela ülkemizde ve ilimizde eski - yeni belediyesi başkanlarını konu olarak ele alalım.Çünkü belediye başkanlarımızın taraftar siyasetiyle hizmet anlayışından dolayı semerden yeme gibi bir alışkanlıkları var maalesef hatta ve hatta toplumumuzun genel bir alışkanlığı haline geldi bunlar.

Örneğin belediye başkanlığına talip olabilmek için hepsi dünya kadar vaatte bulunur ama seçim kazanıldıktan sonra her ne hikmetse verilen birçok söz tutulmadığı gibi eleştirdikleri eski belediye başkanlarımızın projelerinin üstüne hiçbir artı değer katmadan aynen devam ederler (projesi yarım kalmış yerler hariç çünkü belli bir para yatırımı yapılmıştır tamamlanması gerekir).

Burada anlamakta zorlandığım bir yalancı siyaset ve hizmet anlayışı hakim neden yapamayacağınızın sözünü verirsiniz ki?

Seçim öncesi yapılan broşürler veya dergi şeklindeki vaatler listesi varsa lütfen bakınız ne demek istediğimi daha iyi anlayacasınız.

Yada seçimler sırasında mevcut belediye başkanlarının son bir hamle içine girme çabasıyla yaptıkları gereksiz trilyonlarca liranın çöpe gittiği yatırımları bir düşünün lütfen!...

Başkanlıkları bittiğinde hiçbir belediye başkanından şu sözü duydunuz mu ?

“ Belediye başkanlığım döneminde ilimize verdiğim ama gerçekleştiremediğim projeler için sizden özür diliyorum hakkınızı helal edin diyen var mı? “

Yada şöyle bir şey duydunuz mu ?
"X belediye başkanı yapmış olduğu bu gereksiz yatırımdan dolayı belediyeyi 5 trilyon zarara uğrattığı için hakkında dava açılmıştır!.."
 Bence ne olmalı biliyormusunuz arkadaşlar tüm Aydın halkı olarak belediye başkanlığına gelmiş kişiler hakkında gerçekleştiremeyecekleri vaatleri vererek oy hırsızlığına teşebbüsten ve ihtiyaç olan dururken hiç ihtiyaç olmayan boş yatırımlara trilyonlarca lira aktararak belediyeyi zarara uğrattığından dolayı dava etmeliyiz ve bunun kendilerinin altına imza attıkları seçim broşür veya dergilerini kanıt olarak sunup haklarında davacı olup tüm Türkiye de örnek teşkil etmeliyiz.(Bu hukuk sistemimizle ile her ne kadar zor olsa da denemeye değer.)

Halkın hizmetkarı olması gerekenlerin halkın efendisi olduğu bu sistemin  artık değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

En azından bi daha ki aday olacak saygı değer yöneticilerimiz sadece verebilecekleri ve yapabilecekleri vaatleri verip gerçek hizmet anlayışı ile yöneticilik ve devlet adamlığı yaparlar.

Devlet adamlığı sadece masa başındaki koltuğu hayal ederek her türlü söz ve vaat mübahtır anlayışı ile yapılmaz ki.Devlet adamlığınız dürüstlüğünüz,samimiyetiniz,ülkenize ve ilinize en önemlisi halkınıza  ne kadar hizmetkar olduğunuz ile ölçülür bence.

Ne demiş büyük devlet adamımız Mustafa Kemal Atatürk ;

“Millete efendilik yoktur, hizmetkârlık vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.”

Saygılarımla…

İsmet TÖR

Bu yazı toplam 1447 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim