• Aydın31 °C

Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

EKONOMİ ve TARIM

01 Kasım 2011 Salı 19:10

Tarım ve  Ekonomi de  tüm  olumsuzluklar yaşanırken  ,  etkilenen  sadece  halk  ve  çiftçi ,  köylü . Bu  gün  köylü  üretemiyor. Ürettiğini yok  bahasına  satma zorunda kalıyor . Bizden  pamuğu  öğrenen Yunanistan ‘ dan  PAMUK , İtalya  ve  İspanya ‘ dan ZEYTİNYAĞI   ithal  eder  konumdayız . Çünkü  AB  Kriterleri böyle  gerektiriyor . 

                        10  yıl önce  Aydın  ve ülke  çiftçisi  altın yıllarını yaşıyordu . Enflasyon  çift  haneli  rakamlardaydı  ama  Memur  ,  işçi , emekli’ nin  cebinde para vardı . Bu gün nedense  bu  kesimin  yıllardır  alması gereken  alacakları  dahi  ödenmiyor .Kendileri için zam oranı %30,memura,işçiye , emekliye % 4 + 2  el  İNSAF . .. AKP (ADALET,Kalkınma Partisi)

                        Emekliler  için  İNTİBAK YASASININ  çıkarılacağı  sözü  verilmişken  böyle bir  çalışmanın  başladığı  basında  yayınlanmış  ,   sonuç  yok . Ama kendileri için düzenleme yapmak için kaynak bulunuyor.Ben 10 sene önce 500 Tl alıyordum bugün 1.000 Tl.Cumhurunbaşı o gün 5.000 Tl. alıyordu  bugün 33.500 Tl.eşitsizlik , adaletsizlik , insafsızlık AKP ' nin 2012  için hazırladığı bütçe de de kendini gösteriyor.Seçim meydanlarında atıp tutmakla olmuyor.Kul hakkı söylemin de bulunan bunu icraatlarında da göstermeli.

                        Enflasyon  tek  haneler de söylemi  tekrarlanıyor . Ekonomi  güllük gülistan , herkesim  toz pembe  edebiyatı  yapılıyor . Evet bazı kesimlerin  durumu öyle . Ama halkın ?

                        Elektrik ‘ e , doğalgaz ‘a  , Benzin ‘ e , Sigara  ve içki ‘ ye  %  30  zam yapıldı .

ÖTV  nedeniyle sigarada bu  zam 2-3 gün  %  50 den  uygulandı. Halk  zaten   “   yokları oynarken  “  cebinden  zamlarla  olmayan  parası da  çekildi .  Yıllık   %  8  enflasyon  hedefi  ile yola  çıkan  AKP  hükümeti  bu  Enflasyon  farkını  ödeyecek mi ?  Yoksa   kitabına  uydurup , olmadık maddeleri  enflasyon  sepetine  koyup  gene düşük  oran  mı  gösterecek .

                        Dolar ,  Altın  ve  faizle  oynayarak  bir  gece  de  gene  yeni  zenginler yaratılmıştır .

                        10  yıl  önce  çiftçi  tarla  alıyordu . Bu   gün  sattı  ve  bankalara  ipotek  verdi. Borçlandırıldı . Satacak  bir  şey de  kalmadı .

                        10  yıl  önce  MAZOT  70  Kuruştu  . Pamuk  1 Tl . Bugün  pamuk  1.60   Tl  Mazot  3.20 Tl.  Pamuk  ekim  alanları  girdilerin  pahalı  olması  nedeniyle  daraldı  ve  çiftçi  artık ekim  yapmıyor .

                        Ben  2000  öncesi  Tarım  İl  Müdürlüğün de Tohum ve  Fidan  girişleri  ile  ilgili birim de  çalıştım .

                        Çiftçiye tohum ve  fidan  yetiştiremezdik . Talep  fazlaydı . Çiftçi  üretiyor  ve kazanıyordu . AB ‘ de uyum  yasaları  yoktu . Ülke ve Aydın çiftçisi  üretiyor ve kazanıyordu.

                        Şimdi  getirilen  kotalar  , vergiler  ve  girdilerin  pahalılığı çiftçiyi  ve  üreteni bitirmiştir .

                        Kazanan  ,   ithalat  zenginleri . Bir  gecede  vergiler  indirildi   ,  yandaşlar  ithalatı yaptı  kazandı  vergiler  tekrar  yükseltildi .

                        2002  den  sonra  AKP  dönemin de  Aydın ‘ a  tohum  ve  fidan  girişinin yapılmadığını  gözlemledim  . Çünkü  o da  madenler ,  yollar ,  limanlar ,  bankalar , telsim Telekom ve  diğer  kuruluşlar  gibi  özelleşmiş , özel  kişilere  devredilmişti .

                        DAĞLARINDAN   YAĞ  , OVALARINDAN  BAL  AKAN  Aydın  üreten bir  tarım  kenti  iken ,  bu  gün  tüketen  bir  kente  dönüştürülmüştür . Çiftçi  ve  halk  10  yıl  önce ET  yerken  ,  bu  gün  ot  yemek  konumuna  getirilmiştir .

                        Ülkenin  bu  konuma  getirilmesi  Emperyalist  ülkelerin  malum  oyunlarıydı . Çiftçiyi  ve  halkı  bitirmek,  AB ‘ ye  bağımlı  hale  getirmekti. Başardılar  da .

                        Ama  bu  böyle  sürmeyecektir .

                        Saygılarımla.

Bu yazı toplam 800 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim