• Aydın22 °C

Ali NARİN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali NARİN / Köşe Yazarı

Engelli ve Siyaset

15 Ocak 2012 Pazar 18:30

Türkiye de son 15 yılda engellilerinde insan oldukları hatırlandı. Hepsinin oy hakkı olduğunu ilk keşfeden ak parti oldu. 2002 de engellilerden azami şekilde faydalandı.

Mangalda kül bırakmayan sözde sosyal demokrat CHP ve diğer partiler ise bunun farkına çok geç vardılar.

Hatta pekte varmak istemediler gibi.

O gün, bu gün bu ülke de engelliler için bir şeyler yapılmadı değil.

Hele eski karanlık dönemlerle kıyaslarsak büyük aşamalar oldu.

Ama 15 milyona yaklaşan engelli insanın kendi siyasetini kendisinin yapması kadar,

Bir aşamayı elin partileri hiç bir zaman gerçekleştiremez.

Yapılan icraatlar göstermelikten öteye geçmiyor.

Özürlüleri ve özürlü ailelerini hatta aldatıldığından yüzde yüz eminim.

Özürlülerden sorumlu devlet bakanlarımız sayın nimet çubukçu ve sayın Selma Aliye Kavaf zamanında özürlü sorunları eksikte olsa kısmen sorunlarımız çözülüyordu.

Özürlüler bakanlığı istedik bu adla aile ve sosyal işler kuruldu.

Özürlülerle ilgili tüm birimler buraya bağlanmaya başlandı ve bakanlığa Sayın Fatma Şahin atandı.

Sayın Bakan kadın olduğu için öncelikle kadının sorunlarını ön plana almış entel takılanların dümen suyuna kurak çekiyor tuturmuş kadın hakları illede kadın hakları çünkü nufusun yarıdan fazlası kadın kim ipler özürlüleri yahu kardeşim bu sorunları bir bütünlük içinde insan hakları ihlali desek biri birinden ayırmadan çözsek kıyametim kopar

Gel görki bu bakanlık adeta özürlülerin sorunlarını çözeceği yerde sorunlar yumağı oldu.  Sadece kadına şiddetten başka bir şeyi görmüyor. Özürlülerin kazanılmış haklar bir bir çıkartılan yönetmeliklerle geri alınmaya başladı.

1-      Tüm hastanelerin sağlık kurulları özürlü ister 90 yaşında olsun ister 1 yaşında olsun kalıcı ve süreğen kronik olmasına bakılmaksızın özürlü raporları nedense son iki yıldır süreli veriliyor her yıl yönetmelik değiştirilerek zülüm görüyoruz

2-      5 yıl önce h sınıfı sürücü belgesi olan özürlüler özel tertibatlı araç alırken simdi arabasını yenilemek isteyen özürlüde % 91 oranında rapor isteniyor

3-      Vergi indirimindeki adaletsizlik devam ediyor. Özürlüsü olan ve özürlü olanlar Basit usulde, serbest meslek erbapları ile çalışanlar vergi indiriminden istifade ederken gerçek usulde vergiye tabi olan özürlü ve özürlü yakını neden istifade etmiyor.

4-      Şehirlerarası yolcu yönetmeliği ilkinde özürlüler lehinde çıkarıldı ama sanki haraç veriliyormuş gibi ondan sonra çıkartılan tüm yönetmelikler özürlünün aleyhinde uygulamalar ağırlık kazanmıştır hatta bir sorunumuz oldumu şikâyet edecek merci bulamıyoruz.

Bu sorunlarımız ve buna benzer sorunlarımız artık ortak akıl çerçevesinde dillendire bileceğimiz bir ortam hazırlamak zorunda ve durumudayız yoksa göstermelik ve yapmacık tavırlara kapılarak mevcut siyasi partilerin aldatmacalarına kapıldığımız sürece hiçbir sorununuz çözülemez.

Çünkü mevcut partilerin hiç bir tanesi, engelli olmanın ne demek olduğunu bilemez.

Onlara göre bir tekerlekli iskemle ve paket erzaktan ibaret olan engellilik çok derin bir insanlık yarasıdır.

 Ve işin acı tarafı bu yarayı açanda, son 15 yılda engellileri hatırlamaya başlayan partilerin söz sahibi olduğu mevcut sistemdir.

İşte bu yüzden başkalarının münasip gördüğü kadarına razı olmamak için engelliler için siyaset diyoruz.

Saygılarımla.. Hoşçakalın..

www.aydinozel.com Köşe Yazarı Ali NARİN

Bu yazı toplam 1433 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim