• Aydın31 °C

Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

GÜNDEME DAİR

08 Eylül 2008 Pazartesi 02:09

dogan medya grubunun ahlaki vasıfları üzerine ...

Gündeme dair bir yazı kaleme almak istedim ve medyanın büyük kısmını elinde tutan doğan grubunun ve tabii ki Aydın Doğan’ın timsah gözyaşlarını irdelemeye çalışacağım tabii ki affınıza sığınarak.

                Ama önce bana bu imkânı sunan ve Aydın Özel’in kurucusu Adnan kardeşime teşekkürlerimi sunmak isterim. Ve hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlarım. Merhabalar…..

                Medya eskiden beridir demokrasilerde önemli bir gücü elinde tutmakta ve buna çoğu yazar 4. Kuvvet demekte, ancak günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişimi neticesinde medya organları popülasyonların neredeyse tamamına seslerini duyurabilmekte. Yazılı basın, görsel basın, radyo istasyonları, internet, cep haber servisleri …… Hani insan hayır duymak istemiyorum, gündemi takip etmek istemiyorum dese bile bir yerlerden bir şekilde bilgiler dezenformasyona uğrayarak yada uğramayarak önüne gelmekte, gözlerinin içine sokulmakta deyim yerindeyse. Bu nedenle artık medya gerçekten 4. Kuvvet mi, yoksa sıralama değişti mi?

                Öğrenciliğim zamanında otostopla aydına gelmek istemiştik ve bizi alan bir aracın sürücüsü star TV’nin o zamanki haber spikeri Yakup Karaosmanoğluları idi ismini yanılmıyorsam ( ve aynı zamanda çok ama çok teşekkürler bizi yolda bırakmadığı için kulakları çınlasın J ) bize dönemim başbakanı Mesut Yılmaz’ı Kemal Uzan’ın ofisinden nasıl kovduğunu (aslında daha argo si…. tarzında bir şeydi  ) anlatmıştı da biz ağzımız bir karış acık bakakalmış ve şaşırmıştık.

                Şimdi sayın başbakanımızın, aydın Doğan adlı tam olarak hangi sektörde çalıştığı kestirilemeyen yaşlı bir adamla  arasında gecen diyalogları izlemekteyiz. Ulusal medyanın neredeyse 60%’ını elinde tutacaksın, yeri geldiğinde tüm yazı organlarınla aynı nakaratları tekrarlayacaksın, işine gelmeyen haberleri atlayacak ama işine gelen haberleri de işine geldiği şekilde yorumlayıp halkın önüne koyacaksın. Sonra senin bu yazılarında kullandıklarından dolayı 47% oy almış bir partinin neredeyse kapatılmasına neden olacaksın. İftiralar atıp kişilere mahkeme yoluyla tekzip etmen gerektiğinde ilgili metinleri gazetenin en görülmeyecek yerlerinde çok ama çok küçük puntolarla vereceksin ………… daha çok uzatılabilir gerçi ama sonra da kalkıp demokratik özgür basından bahsedeceksin, basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbeden dem vuracaksın. Arkadaşlar adamda haya olur ya, edep olur, vicdan olur.  Milliyet internet sayfasında yorumlarımızı bile yayınlamıyorsun arkadaşım sen, sen işine gelen yorumları kabul edip işine gelmeyenleri yayınlamıyorsun bile. Hangi vicdandan, hangi ahlaktan bahsediyorsun.

                PO neden 400 milyon dolar ceza ödedi, gazetelerinde bu konuda neden bir haber göremedik günlerce, arsenik yada striknin gibi ağır metalleri içeren yer altı sularının  çıkması için ille de yakın bir yerlerde altın madeni olmaması gerektiği yarım asırdır en azından ders kitaplarında var neden Bergama eylemlerinde bu bilgiyi vermedin. Nükleer enerjinin güvenli ve temiz bir enerji bicimi olduğu ve ayrıca en ucuz enerjinin temin edilebildiği ve ayrıca nükleer teknoloji için bilimsel evrim için şart olduğunun bilinmesine rağmen neden çevreci ahkamı kesiyorsun tüm yayın organlarınla. Hilton’un önündeki yeşil alana rezidens yapmak istediğinde bu çevreci uşakların nerede oluyorlar, sesleri neden çıkmıyor. Rüzgar vb. yenilenebilir enerji kaynaklarını bu denli savunmanın nedeni bu konuda da yatırımlar yapmaya çalışmak olabilir mi?

                Rubert Mordack Aydın Doğan’ın sahip oldukları ile yapabildiklerini görse ki dünya medya kralıdır, kendini oldukça yetersiz hissederdi gibi geliyor.

                Her güç gibi medya’da liyakatli ellerde hak ettiği değeri bulabilir. Ama bu eller asla Aydın Doğan ve Doğan grubunda çalışan kalemşorların elleri değil.

                Sevgilerimle …..

Bu yazı toplam 1582 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim