• Aydın18 °C

Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

Gündeme Dair 2

24 Ağustos 2012 Cuma 20:55

Bilemiyorum kelli felli adamlar diyorum işte Milletvekilleri, emekli askerler, strateji uzmanları, hayatta kendilerini kanıtlamış işadamı siyasetçiler, yargıda yada bürokrasinin diğer dallarında üst düzeylere gelmiş ve emekli olmuş yada olmamış insanlar ….. bunlara bakıyorum ve sonra söylediklerine ve samimiyetlerine ve sonra diyorum kendime kardeşim sen mi aptalsın bu geri kalan insanlar mı?

 
Karar veremiyorum, arkadaşlar siz karar verebilir misiniz? Orta doğuda toz, duman, göz gözü görmez olmuş ve arada kalmış ülkemiz.
 
İran, vurulması an meselesi olan bir ülke. Suriye üzerinde büyük oyuncuların anlaşmaya vardığı bir şablonu uygulamak zorunda kalmış zavallı bir ülke ki, her gün onlarca insan bir hiç uğruna ölüp, kaybolup gitmekte.
 
Ne tarafa çırpınırsa çırpınsın kendine çizilmiş şablonun dışına çıkamayacak, çünkü oyunun kurallarını koyan büyük oyuncu en büyük oyuncu var ABD…
 
Rusya ve Çin ne kadar, neye, neden itiraz ederse etsin sonunda oyun bu ülkenin istediği gibi olacak, bir nokta kadar farklı değil.
 
Dünyanın tek süper gücü kendini madara eder mi? Sizce ? Daha düne kadar kimse Ak Parti hükümetini Amerikancılık la suçlayamıyordu hepimizin malumu ne zamana kadar, Suriye’de işler karışana kadar.
 
Ve Başbakanımızın Suriye ile ilgili açıklamalarına ve Esad a esed diye hitap etmesine kadar neredeyse hiç kimse ABD yardakçılığı suçlaması yapamamaktaydı.
 
Sonra işler değişti ve içeride BDP, CHP, MHP, ulusalcılar vb., dışarıda benim şu an görebildiğim İran, Çin, Rusya ülkemizi Amerika’dan fazla Amerikancı olmakla suçlamaya başladı.
 
Türkiye ekonomisini anca rayına oturtmaya çalışıyor ve Libya ve Suriye ve Irak’ta pazar üstünlüğünü kaybettiği halde reel ekonomisi bu durumlardan pek fazla etkilenmiyorken (ki bak sen şu işe nasıl oluyor bu mucize tabiki canım hükümetle hic bir alakası yok tabe) dalga dalga artan terör, bu canımızı en derinden yakan, tüm insanlarda bir akıl tutulması yaşatan terör.
 
Tepki nereye? Hükümete. Yok açılım hamlesinin sonucuymuş bunlar, yok efendim fazla yüz veriliyormuş, vay efendim Osman Pamukoğlu gelse altı ayda bitermiş bu terör, yok efendim Çiller kadın haliyle bunların anasını bellemiş falanda fişman …….
 
El insaf beyler. Dünyayı okumaktan bu kadar mı acizsiniz. Ufkunuz bu kadar mı?
 
Daha dün 2003 mart tezkeresinin geçmemesinin bize nelere mal olduğu gözlerimizin önünde iken biz ne yapmalıymışız bu beylerin istediği ne tarafsızlık.
 
Karışma kardeşim elin işine gücüne. Amerika ne yapacaksa kendisi yapsın sen uzak dur komşularınla iyi geçinmek için katliamlara ses çıkarma, insani değerlerden yoksun kal, kim ne yaparsa yapsın sana ne.
 
Eeeeeeeeeeeeeee böyle bir tarihi olay hatırlıyorum ben yaw hadi bırak 2003 ü sen 1930 lar da 40 lar da ki siyasi argümanlara ve tarafsızlık sonuçlarına bak.
 
Ne olmuştu o tarihte 12 adalar yunan hakimiyetine girmişti. Belki de insanlık tarihinde tek kurşun atılmadan, tek damla kan akmadan bir halk, bir alan işgal ediyordu. Hani adamların meşhur Sparta efsanesi var ya bence bu bile 12 adaları alışlarından daha fantastik değil.
 
Her yapılana kötü deme alışkanlığı bence insan altı bir insanlık anlayışını gösteriyor.
 
Yapılan eylemlere katkı verebilme cesareti olmalı bir insanın artı veya eksi yönde ki eksi yönde katkı veren normal insan, artı yönde katkı verebilen üstün insan olarak değerlendirilebilmeli.
 
Doğru okumalıyız olayları ve yorumlayabilmeliyiz. Herşeyden önce matematik kuralları vardır tüm hayatın ve bizim yaşamamızdaki ilk kural Amerika’ya karşı oynama olmalıdır.
 
Büyük bir gücün karşısında olduğunda alacağın zarar, yanında olduğunda alacağın zarardan cok daha fazla olacaktır.
 
Bunun aksi mümkün mü?
 
Hepimizin en azından normal insan olabilmesi dileklerimle …
 
www.aydinozel.com Köşe Yazarı Seyhan Kaynarca
Bu yazı toplam 2588 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim