• Aydın22 °C

Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

HALKLA İÇ İÇE OLMAK

15 Kasım 2011 Salı 19:14

Her dört  sene  de  bir  seçimler yapılmaktadır ülkemizde. Milletin  vekilleri  seçilir .Sorunları çözmesi  için .Ülkeyi  karanlık  emellere  karşı korusun  , halkın  sesi , eli , kolu olsun  diye Ankara ‘ ya  gönderir .

                        Seçim  zamanı  adayların  vaatleri ,  verdikleri sözlerin  yerine  getirilmesini  istemek  tabiî ki  seçmenin , halkın   en doğal  hakkıdır.

                        Ne  yazık  ki  bu  sözlerin  yerine  derin  bir suskunluk  alır .  Buna   rağmen  aynı  yüzleri  bir  sonraki  seçim de  tekrar  görmek  olasıdır ve  olmaktadır .

                        Bu  gün  itibariyle  ülkemiz  de  yaşam  şartlarından  memnun  olan  azınlık   bir guruptur.

                        - ÇİFTÇİLER : Ülkemiz de ve  tabi ki Aydın  Çiftçisi eski günlerini  mumla aramaktadır. 70  Kuruş  MAZOT –PAMUK  1.60  Tl.  Girdiler  satılan  üründen  az olunca çiftçi , üretici KAZANACAKTIR . Nitekim  AKP  hükümetinden  önce  çiftçi kazancı  ile tarla  satın alıyor , üretim alanını  genişletiyordu.

                        Bu gün  PAMUK 1.60  Tl  MAZOT 3.40 Tl. Gübre , ilaç gibi  girdilerin  yüksek olması nedeniyle  çiftçinin  kazanması  olasımıdır . Bu gün çiftçi tarlasını sattı.Satacak ve  ipotek verecek gayrimenkulu kalmadı. Toz pembe ekonomi bu mu ?

                        -EMEKLİ  10  yıl  önce 500  Tl  maaş  alırken  bu gün 1.000 Tl  almaktadır.

                        (Ballı Emekli  maaşı alanlar , işle  gitmeden  maaş  alanlar  buna  dahil değildir.)

                        Yönetenlerin  maaşı  10 yıl  önce  neydi ?  5.000   TL.  Bugün ve  2012  için verilecek  olan  maaşları  25 – 30 bin  TL..

                        -MEMUR  ve  KÜÇÜK  ESNAF  ile  ŞEHİT  ve YETİM  maaşı  alanların durumu  farklımı ? Esnaf  siftah  yapamadan  kepenk  kapatırken ,  kapanan yüzlerce işyeri gözler önünde.

                        Milletvekillerini öncelikli görevi  halkın  sorunları  için  öneri  götürmek , takipçisi olmak  ve  gerçekleşmesini  sağlamak  olmalıdır . Ama  nedense halk ve  halkın istemleri seçimlerden  sonra  unutuluyor .  

                        Bunları  halkın  için de  yaşayan  , onlarla  oturup kalkan ,  halkla   kuyrukta bekleyen , halkla beraber  dolmuşa   binen ,  kahvehanede , Pazar da  onlarla yaşayanlar  iyi  bilir . Masa  başından  onların yaşam  şartlarını  dile  getirmek  kolaydır . Halkın  sesi olarak kendilerini görenler , bu  kentte  halkla  yaşayıp ,  gereken yerlere , korkmadan , çekinmeden eleştirileri ve övgüleri   iletebilmelidirler .

                        Kimseyle  sorunumuz  yok . Ancak ;

                        1)Bölünmez  bütünlüğümüzü yok etmek isteyen  ,Emperyalistlerin  maşası iç ve dış mihraklara   karşı  halkı  uyarmak  yazarın , gazetecinin  görevi olduğu  bilincindeyiz.

                        2 ) Halka  söz  verip , (Emekli intibak yasası ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi gibi) sözünü  unutanlara  hatırlatmak  kamu  hizmeti  yapan  yazarların  görevi  olmalıdır .

                        3 ) Bu  ülkeyi  bölme  hevesinde olanları ,  iç  ve  dış düşmanlara  karşı  halkı uyarmak yazanın başlıca  görevidir. Unutmayalım  bu  ülkenin   KURTULUŞUNU   başlatan , ilk kurşunu  atan GAZETECİ   HASAN  TAHSİN ‘  dir.

                        4 )Bu  ülkenin  kurtuluşunu  sağlayan ,  modern  Türkiye ‘  de  yaşama  olanaklarını sağlayan  ULU  ÖNDER  ATATÜRK ‘ü  unutturma gayretinde  olan ve hilafet  yanlısı davranışlar içinde  olanları halka bildirmek yazarın , gazetecinin görevi  olmalıdır .

                        Atatürk 'ün sağladığı imkanlarla saltanat sürenler , Ulu Önderi ders kitaplarından çıkarma gayretindeler . Yeni yetişen nesil Atasını gayet iyi değerlendirmektedir. Ahte Vefayı elbette bilen bir topluma sahip olmamız en büyük zenginliğimizdir. Zamanı geldiğinde yanlışlara karşı dik duruşu gösteren bir halktır TÜRK HALKI .

 

                        29  Ekim  Cumhuriyet  bayramı  kutlamalarını iptal  edenler ,  ATATÜRK TÜRKİYE ‘ sin de  Sultan  ABDÜLMECİT  sempozyumu düzenleme  gayretindeler .

                       

 

                       Tarihimizi  inkar  etmiyoruz . Ancak bu  ülkede  bu  gün  çan  sesleri  yerine EZAN  duyuluyorsa ,  Bayrağımız  dalgalana biliyorsa ,  isimlerimiz  Yorgi ,  dimitri ,  eleni  yerine  Ahmet , Mehmet , Ayşe  ise  bize  bu  tam  bağımsızlığı sağlayanlara da gereken ilgi gösterilmelidir.  Takkiye  yapmadan .

                        Söz  konusu  ATATÜRK ve  TÜRKİYE olunca  gerisi teferruattır.              

Saygılarımla.

                                                                                              Mehmet   TÜRKİŞ

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim