• Aydın41 °C

Ahmet SAKAR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet SAKAR / Köşe Yazarı

Hüseyin Üzmez

09 Kasım 2008 Pazar 17:30

Bir üzmez olayıdır almış başını gidiyor son günlerde. İsminin ve şahsının karıştığı olayla ilk anılmaya başlandığında hiç şaşırmadım açıkçası. Çünkü aslına bakarsanız onun kendi vicdanında geliştirdiği ve yaşattığı din algısı,  bu tür bir ilişki tarzına geçit veriyor olabilir. Burada, Üzmez masum da olabilir. Suçlu da olabilir. Bizim için değişen bir şey yok. Suç, suçtur. Bizim farklı olaylar ve durumlar karşısındaki tavrımızın ölçütü, Diyanet İşleri Başkanlığıdır.

 

Din açısından bakılırsa bence Sayın Bardakoğlu’nun yaptığı açıklamayla olay vicdanlarımızda çok berrak bir şekilde kendini hissettirmiştir.

 

Ben, bu olaya biraz daha farklı bir açıdan bakmak istiyorum.

 

Bu olay, medyamız için tam bir turnusol kâğıdı görevi gördü. Bu olaya, bakış açılarına göre bir kısım medyanın ne kadar çifte standartlı davrandığı ayan beyan ortaya çıkmış oldu.

 

 

Benim asıl değinmek istediğim bu. İnsan gerçeğinden sadece ve sadece bu gerçekten yola çıkarak bakacak olursak, bu aşağılık fiil, herkesin yapabileceği bir olay. Sadece insan gerçeğinden yola çıkarak bakmak gerekiyor olaya. Ama bir kısım medyamız nedense olaydan bir şekilde, dine pay çıkarma veya dini duygu ve düşünceleri sorumlu tutma gibi garip, garip olduğu kadar da saçma bir tavır içine girdi. Sanki bu fiil mütedeyyin insanların yapmaya tevessül edeceği bir fiilmiş gibi yansıtılmaya çalışılıyor.

 

Bunu yaparken ne yazık ki bazı gerçekleri görmezden geldiler ve yine habercilik adına bir puan daha kaybetmiş oldular vicdanlarda. Gerçek şu; suçlar toplumsal sınıflara, dini inanışlara veya milletlere göre kategorize edilmiş değil. Dünyanın her yerinde suç, suçtur.

 

Gönül ister ki memleketimizde bu tür olaylar hiç yaşanmasın. Ama bu tür olayları bir suçun ötesine taşımak ve mütedeyyin insanları o anlayışın içine hapsetmeye çalışmak, çok yaralayıcı.

 

Suç evrenseldir. Ve insan gerçeğinin en büyük ortak yanlarından biridir.  Aynı şekilde suçun ceza gerektirdiği de evrenseldir. Dünyanın bütün hukuk sistemlerinde bu vaka bir suçtur. Ve tanımlanmış cezası vardır. Meseleye böyle bakarsak daha sağlıklı yaklaşmış oluruz.

Bu yazı toplam 1343 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim