• Aydın14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HÜSEYİN YILDIZ TBMM'DE AYDIN DENİZLİ OTOYOLUNU SORDU
17 Temmuz 2020 Cuma 18:41

HÜSEYİN YILDIZ TBMM'DE AYDIN DENİZLİ OTOYOLUNU SORDU

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin YILDIZ, TBMM'de yaptığı konuşmada Aydın Denizli Otoyolunun 9. kez İhale edildiğini söyledi.

BAŞKAN - Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Sayın Hüseyin Yıldız. (CHP sıralarından alkışlar)

CHP GRUBU ADINA HÜSEYİN YILDIZ (Aydın) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Evet, demin hocamın dediği gibi, Aydın-Denizli Otoyolu -tam on sekiz yıldır AKP iktidarda- her seçim döneminde söz verilip de yapılmayan tek yoldur; 8 sefer ihalesi oldu, 8 sefer de iptali oldu, bu 9'uncu ihalesi.

Değerli arkadaşlar, ben, tabii, burada konuşurken özellikle Aydın ve Denizli milletvekillerine üzülüyorum, AKP milletvekillerine üzülüyorum. Size arifeyi gösteriyorlar ama on sekiz yıldan beri bir türlü bayramı göstermiyorlar.

Değerli arkadaşlar, daha önce otoyolların, köprülerin, alt geçitlerin yap-işlet-devret modeliyle fiyat belirlemesini devlet kendisi yapıyordu ama Aydın-Denizli Otoyolu'nun bu ihalesinde maalesef fiyat belirlemelerini bile firma kendisi yapıyor. Değerli arkadaşlar, şu an Aydın-Denizli Otoyolu'nun 3 Temmuzda yapılan ihalesine baktığımda, şu anki fiyatı, birim fiyatı 52 lira yani bir araba geçtiğinde 52 lira ücret ödemesi lazım.

YASİN ÖZTÜRK (Denizli) - 65… 65...

HÜSEYİN YILDIZ (Devamla) - 65… Yani ben dolar bazında baktığımda, çarptığımda 52 lira.

Değerli arkadaşlar, ANAP zamanında başlandı İzmir-Aydın Otoyolu'na; SHP ve Doğru Yol zamanında bitti ve aşağı yukarı on-on iki yıldan beri çalışıyor. Şu anki ücreti ne kadar biliyor musunuz arkadaşlar? 5 TL. İzmir-Aydın arasındaki otoyol ücreti araba başı 5 TL, sizin yaptığınız ihale 52 TL. Şimdi size soruyorum: Aynı kilometre, bir tarafta Aydın'dan çıkarken 5 lira para ödeyeceksiniz, sonra Aydın'dan Denizli'ye giderken de 52 lira para ödeyeceksiniz; bu sizin vicdanınıza sığar mı? (CHP sıralarından alkışlar) Böyle bir ihale olur mu değerli arkadaşlar? Ben iddia ediyorum, benim mesleğim bu, bu fiyatın yarısına devlet yapabilir bu ihaleyi, yarısına, yarısına. Siz, on altı yıldan beri 187 defa Kamu İhale Kanunu'nu değiştirdiniz. Sayın Ulaştırma Bakanı burada. 21/b'den öyle ihaleleri biliyorum ki 700 milyon TL'yle yapılacak tünele 2 milyar 700 milyon TL'ye ihale yapıldı. Alan adam elini değdirmeden 700 milyona taşerona devretti, 2 milyar TL'yi cebe attı. Tek bu müteahhit mi 2 milyarı cebe attı? Hayır arkadaşlar, bunun paylaşımları var, öyle 2 milyarın bir kişiye yedirilmeyeceğini ben biliyorum; ben biliyorum, bu işin içindeyim, yıllarca bu işi yaptım. (CHP sıralarından alkışlar)

Değerli arkadaşlar, eğer gerçekten elinizi vicdanınıza koyarsanız bu garibanın, yoksulun, kimsesizin parasını birilerinin cebine koyamazsınız, bu kadar iddialıyım. AKP Aydın ve Denizli Milletvekilleri size yine arifeyi gösterirler ama bir türlü bayramı göstermezler.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sözlerinizi tamamlayın.

HÜSEYİN YILDIZ (Devamla) - Buradan, Aydınlılara sesleniyorum. Millet İttifakı'nın iktidarında, 1.000 yataklı devlet hastanesi sözü verdiniz yapmadınız, beş yıl içerisinde yapacağız. Aydın-Denizli Otoyolu'nu yapamadınız, biz yapacağız. Aydın Havaalanı yıllardan beri, bağış olmasına rağmen bir pisti uzatamadınız, iki yıl içerisinde sivil havacılığa açacağız, bunu da Aydınlılara söz veriyorum. Sizin on sekiz yılda yapamadığınızı, üç yıl içerisinde yapacağız, göreceksiniz. Böyle gelip de burada birilerini, yandaşları zengin etmek için bu ülkeyi sömüremezsiniz, bunun karşısında hep dik olarak kalacağız.

Bir konuya daha değineyim. Yarın 15 Temmuz. "Darbe" diyorsunuz değil mi? 1925'de bu Meclis, tekke ve zaviyelerin kaldırılmasını konuşurken birileri "Devlet elden gidiyor, din elden gidiyor." diye bağırıyorlar.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Yıldız, teşekkür ediyorum.

HÜSEYİN YILDIZ (Devamla) - Atatürk diyor ki " Ben bunu neden yapıyorum biliyor musunuz? Bir gün gelir, bazı partiler tarikatlarla iş birliği yapar, iktidara gelir, iktidara geldikten sonra devleti bölüşemedikleri için birbirlerini dinsizlikle suçlar." İşte, 15 Temmuz bu. (CHP sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Acayip attın acayip, acayip salladın.

BAŞKAN - Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Sayın Ahmet Arslan… (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

AK PARTİ GRUBU ADINA AHMET ARSLAN (Kars) - Saygıdeğer Başkanım, değerli arkadaşlar; hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.

 
 

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Acayip attın acayip, acayip salladın.

BAŞKAN - Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Sayın Ahmet Arslan… (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

AK PARTİ GRUBU ADINA AHMET ARSLAN (Kars) - Saygıdeğer Başkanım, değerli arkadaşlar; hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.

Öncelikle, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgalinden bir an önce vazgeçmesi gerektiğini ifade ediyor ve bu çerçevede de Azerbaycan'da şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyorum.

Sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve -hem Rize'de, hem Artvin'de, hem Kars'ımızda da oldu- selden etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

İYİ PARTİ grup önerisi üzerine grubumuz adına söz aldım.

Değerli arkadaşlar, böyle, lafları çarpıtmadan, kısa kısa, hap bilgilerle arz edeceğim. 9 kere ihale değil, 3 kere ihale yapılmış. Birinci ihalede yeterli rekabet sağlanmadığı için, devlet ve kamu menfaati düşünüldüğü için ihaleler ötelenmiş. Ancak birinci ihalede yeterli rekabet sağlanmadığı için ihale iptal edilmiş. İkinci ihale yapılmış, onaylanmış, firma teklif vermiş, sözleşmeye davet edilmiş ancak sözleşme imzalamamış. Sözleşme imzalamayınca yapacağınız şey teminatını irat kaydedip sözleşmeyi iptal etmektir, yaptığımız budur. Üçüncü ihale ise yapıldı, 6 teklif geldi. 1 tanesi yeterli değil, 5 tanesinin teklifi yeterli bulundu ve mali teklifleri açıldı, rakamlar ortaya kondu. Şimdi teknik teklifleri inceleniyor ve yarışmaya esas olan birim fiyat üzerinden en uygun fiyatı verecek olana bu ihale yapılmış olacak.

 

Değerli arkadaşlar, birkaç şeyi özellikle vurgulamak isterim. Birincisi, niye yap-işlet-devret? Özel sektör dinamiklerini bu işin içine sokmak için. İkincisi, geçmişte bu yoktu, ne yapılıyordu? Ya kredi buluyordunuz ya devlet imkânlarını belli başlı projelere harcıyordunuz ve başka hiçbir projeyi yapma şansınız kalmıyordu. İşte devletin yaptığı bu. Yap-işlet-devret modeliyle yapılabilecek büyük projeleri bu modelle yapmak ve böylece kamu kaynaklarını ise ülkenin geri kalan yerlerine harcayabilmek; Kars'ta Aşık Şenlik Tüneli yapabilmek, Ardahan'da Ilgar Tüneli yapabilmek, Sarıkamış'ta Karakurt Viyadüğü'nü yapabilmek, Kağızman'da köprü yapabilmek. İşte bunları yapabilmeniz için bu modelle işi yaparsınız ve bu modelle işi yaptığınız için de özel sektör dinamiğini işin içine koyarsınız. (CHP sıralarından gürültüler)

 

Bu haber toplam 2038 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim