• Aydın18 °C

Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coşkun IRMAK / Köşe Yazarı

İLKER BAŞBUĞ OLAYI

08 Ocak 2012 Pazar 23:17

Bu köşede yazı yazmaya başladığımdan bu yana yaptığım ve inşaallah devam ettiğim sürece yapacağım; olaylara ideolojimi katmadan objektif farklı bir pencereden bakmaya çalışacağım.  

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ un tutuklanması sonrası her zaman olduğu gibi her kesim kendi ideolojileri doğrultusunda ard arda demejler patlatmaya başladılar.
 
Muhalafet askerin resmi sözcügüne soyundu, hele Sn. Bahçeli nin açıklamaları bir siyasetci için tam bir fecia.
 
Sanırsın bir parti lideri değilde üzerinde asker üniforması var.
 
Sn. Kılıçdaroğlu nda değişiklik yok onun partisi her zamanki gibi askeriyenin meclis kanadı ve kendiside bu kanadın temsilcisi.
 
İktidar partisinde daha henüz lider konuşmadığı için kafalar karışık, biri geç kalınmış bir olay derken diğeri biz ordumuzu severiz ile başlıyan ne şiş yansın ne kebap türünden demeçler.
 
Sn. Başbuğ şuçludur, değildir ona yargı karar verecek, hoş orda da kafa karışık kimi görev suçu deyip Yüce Divan derken kimide Normal Mahkemeler diyor.
 
Gelin biz olaya perdenin arkasından bakmaya çalışalım; Bu ülkede çeşitli bahanelerle demokrasiyi  birçok defa Gana ordusu mu kesintiye uğrattı, 28 Şubat döneminde devlet lojmanlarında kişilerin okuduğu gazeteden tutunda evine gelen misafir tesbitlerini Uganda ordusu mensuplarımı yaptı, mahalledeki bakkalı, lokantayı Yeni Gine ordu mensuplarımı fişledi....
 
Bu örnekleri sayfalar dolusu uzatabiliriz amaç buda değil çünkü dünyanın demokrasi ile idare edilen hiç bir ülkesinde olması imkansız bu örneklerle sizi sıkmak değil amaç bunların askerin görevi olup olmadığı gerçeğini anlayabilmek.
 
Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya vb. ülkelerde sokakdaki vatandaşa sorun acaba yüz kişiden ikisi genelkurmay başkanlarının ismini bilebilecekmi?
 
Muz Cumhuriyetleri hariç  hangi ülkedeki Genel kurmay Başkanı direk Başbakan a karşı güya sorumlu, dikkatinizi çekerim bağlı diyemiyorum çünkü bağlı değil.
 
Siz hiç şimdiye kadar hiç bir askeri yetkilinin televizyonda kendi işi ile ilgili konuştuğunu gördünüz mü?
 
Daima siyasi gündemin içinde oldular.
 
Hangi görüşde olursa olsun eger kafası ve kalbini kiraya vermemiş hiç bir Türk vatandaşı vesayet rejimini istemez, ülkesinin ve kendinin gelişmiş ve özgür ülkeler ve o ülke vatandaşları gibi kendi seçtiği insanlar tarafından yönetilmesini ister.
 
Ha bu ülkedede Cumhuriyeti korumak halkın değil ordunu görevidir diyen dünyanın döndüğünden habersiz rüyasında daima postal gören insanlar olabilir.
 
Rüyadan uyanmak istemeyene kimse yardım edemez, Allah uyardırsın derim.
 
Sağlık ve Mutlulukla kalın.. 
 
www.aydinozel.com Köşe Yazarı F. Coşkun IRMAK
Bu yazı toplam 1398 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim