• Aydın19 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

İSMAİL HAKKI ESER VE KADİRŞİNASLIK

12 Mayıs 2010 Çarşamba 03:12

Bekir YÖRÜKOĞLU

“İSMAİL HAKKI ESER VE KADİRŞİNASLIK”

            Aydın’da İsmail hakkı ESER’i hepimiz tanıyoruz. Yerel yönetimler yasası çıktıktan sonra Aydın’ın ilk İl Genel Meclisi Başkanı oldu.Beş yıl süre ile bu görevi sürdürdü. Görevine devam ederken genel seçimlerde Ak parti il başkanı Mehmet Erdem’in milletvekili seçilmesi üzerine boşalan İl başkanlığı koltuğuna oturdu.Çok az kişiye nasip olabilecek makamları birlikte yürüttü.

            Son altı-yedi yılda Aydın’ın merkezi dahil olmak üzere ilçelerinde ve köylerinde yapılan hizmetlerin hepsinde sayın ESER’in emeği, katkısı mutlaka vardır. Yapılmış veya yapılmakta olan hangi projeden bahsederseniz ediniz orada mutlaka İsmail hakkı ESER’den bir iz bulacaksınız.

            Ak Parti iktidara gelir gelmez o dönemin milletvekilleri Ahmet Rıza ACAR ve Semiha Öğüş hanımefendi Aydın’a hizmet noktasında gerekli çalışmaları başlattılar. Bu gün hizmet vermeye başlamış ve hizmet verme aşamasına gelmiş çoğu yatırımların ilk çalışmalarında sayın ACAR ve ÖĞÜŞ’ün gayretli çalışmaları vardır. Özellikle jeotermal yasasının çıkarılmasında Acar’ın; kadınlara pozitif ayrımcılık konusunda Türk ceza kanunundaki değişikliklerin yapılmasında da Öğüş’ün emeğinin olduğu kuşku götürmez.

            Yine Aynı şekilde Kültür ve turizm bakanlığı yapmış olan Atilla Koç’un Aydın’a hizmet için gönderdikleri ödenekler; tarım komisyonunda iki dönemdir komisyon üyeliğine seçilen Ahmet Ertürk’ün çiftçilerimizi yakından ilgilendiren incir,zeytinyağı,pamuk,gübre, mazot desteği gibi çalışmaları; Mehmet Erdem’in baraj ve göletler, kadın doğum hastanesi,öğrenci yurtları yapımı, jeotermal enerji, doğalgaz konusundaki çalışmaları yakından biliniyor.

Başta Çine barajı olmak üzere İkizdere barajı, duble yol çalışmaları, sağlık,sosyal ve ekonomik alanda yapılan tüm çalışmalar hem ak parti milletvekilleri hemde içinde sayın ESER’in de bulunduğu kadroların gayretli çalışmalarıyla neticelenmiştir.

Aydın’ın hangi köyüne giderseniz gidiniz oranın yolunda suyunda, alt yapı hizmetlerinde mutlaka  Eser’in çalışmaları olduğunu göreceksiniz. Sayın Eser’in hizmetleri saymakla bitmez;

Bir insanın başarılı olması kendi gayretlerinin yanı sıra ekip çalışmasına inanması ve güvenmesi ile mümkün olmaktadır. Aydın’a yapılan onca hizmetlerden bahsederken Önceki valimiz Mustafa Malay’dan bahsetmeden geçmek haksızlık olsa gerektir. Pek çok hizmetler Sayın Valimizin görev yaptığı dönemde yapılmıştır.Valimizin bilgisi, deneyimi, koordine yeteneği ve uyumlu kişiliği sayesinde hizmetler aksamadan yerine getirilmiştir.Sayın Valimizi burada şükranla anıyoruz.

Şu anda Aydın Valisi Hüseyin Avni Çoş’un çalışmaları ve performansı da halkımız tarafından takdirle karşılanmaktadır. Halkla iç içe olan Valimiz büyük beğeni toplamaktadır. Aydınlı vatandaşlarımız sayın Valimizin duyarlılığına, yeni yeni projeler gündeme getirmesine ve çalışkanlılığına gıbta ile bakmaktadır.İlerki günlerde valimizden yeni atılımlar beklemektedirler.

Hizmetler kapsamında; köylere içme suyu, yol gibi tüm altyapı hizmetlerinin tamamı uygulama aşamasında Özel idare genel sekreterliği tarafından yapılmaktadır.Burada hizmetlerin yapılmasında esas sorumluluğu üstlenen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur’un sergilediği performans çok takdir edilmesi gereken bir durumdur. Sayın Aktemurun başarılı kişiliği, dürüst ve  çalışkan kimliğiyle hizmetler hiç aksamadan yerine ulaşmıştır. Halende hizmetleri devam etmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli hususlardan biriside, hükümetimizin çıkarmış olduğu KÖYDES projelerinin Aydın’da uygulanmasında il genel meclisi üyesi arkadaşların özverili ve gayretli çalışmalarıdır. Başta merkez ilçe  olmak üzere tüm ilçelerimizin il genel meclisi üyeleri, köylüler ile iç içe, omuz omuza vererek sorunları tesbit etmişler Cumhuriyet tarihinde içme suyu görmeyen köylerimize su götürmüşler, yolu olmayanlara yol yapmışlardır.

KÖYDES Projesi Kapsamında; 2005 yılından başlayarak yakın tarihimize kadar Aydın ilimizin tüm köylerini kapsayacak şekilde köprü, menfez, yol, içme suyu, sondaj kuyusu, elektrik, trafo, kanalizasyon, sulama kanalı, gölet, birinci ve ikinci kat asfaltlama olmak üzere pek çok proje hazırlanmış ve rekor denecek bir zamanda yılı içerisinde bitirilmiştir.

Bahçearası köprüsü hikayesini hepimiz biliriz.Geçmiş iktidarlar zamanında çok sözler verilmiş olmasına rağmen bir türlü yapılamamıştı. Yaklaşık olarak on köy magdur durumda idi.Beş on yıl değil elli yıldır sürüncemede idi.Bir türlü yapılamıyordu ve bu köprü çok kısa bir zamanda yapıldı. Şimdi hizmet vermektedir.

Aydınımıza, bir takım kişilerin olmaz gözüyle baktıkları diş hastanesi kazandırılıdı.Aydın Devlet Hastanesi acil servisi, Aydın merkez 9 nolu sağlık ocağı yapıldı.

İlçelerimizdeki hizmetlerde saymakla bitmez. Söke 250 Yataklı Devlet Hastanesi, Nazilli Devlet Hastanesi Acil Servis ve Ek Binası, Çine 50 yataklı Devlet Hastanesi, Çine Devlet Hastanesi Acil Servis İnşaatı (hayırsever Katkısı), Didim 50 Yataklı Devlet Hastanesi Acil Servisi, Yenipazar Karacaören Sağlık Evi, Germencik Sağlık Ocağı, Kuşadası-Güzelçamlı Sağlık Ocağı, Söke-Atburgazı Sağlık Ocağı ve iki Lojmanı, Yenipazar Sağlık Ocağı yapımları gerçekleştirilmiştir.

Görüldüğü gibi sağlık konusunda Aydın ilimiz gerekli ve önemli yatırımları yapmış, kaliteli hizmet alır durumuna gelmiştir. Şu anda kadın doğum evi inşaatı bitirilme aşamasında, Bölge hastanesi çalışmalarıda devam etmektedir.

Bu başarıların altında milletvekilleriyle beraber il genel meclisi üyeleri ve İsmail hakkı eser’in emeği, gayretli çalışmaları vardır. ESER’in sorumluluğu altında yapılan yatırımlar için paralar ceplerinden çıkmamıştır ama devletin üçyüz trilyonluk ödeneği çarçur edilmemiş, herhangi bir şaiaya meydan vermeden, hırsızlık ve yolsuzluklara bulaşmadan ödenekler yerli yerince kullanılmıştır. Aydın yatırımlarda adeta milat yaşamıştır.

Bütün bu çalışmalardan muhalefet partileri rahatsızlık duyuyordu. Ak partiye darbe vurmak için başta İsmail Hakkı Eser’i harcamak gerekiyordu. Onun düzgün kişiliği,dik duruşu ayrıca üçyüz trilyonluk yatırımı yönetmesinde herhangi bir hırsızlık, yolsuzluk olayına karışmaması, suçlanacak bir yönünün olmaması yıkılması imkansız kale gibi duruyordu karşılarında.

En sonunda bir dil sürçmesi olayını siyasi polemik haline getirdiler.

Hepimizin hatırlayacağı gibi; Sayın Eser’in, yemekli dost toplantısında yapmış olduğu konuşmadaki bir cümleye, başı sonu kesilerek eklemeler yapılarak basına servis yapılması ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural tarafından TBMM de gündeme getirilmesi, onu, partisinden istifa etmek zorunda bırakmıştı. Siyasette dil sürçmesi her zaman karşılaşılan olaylardandır. Ama Eser’in başına gelenler belkide hiç kimsenin başına gelmemiştir. Defalarca düzeltme yapmış olmasına rağmen, bazı çevreler o konuşmayı polemik haline getirmek suretiyle siyasi dinç girişiminde bulundular. Keser döner sap döner demiş atalarımız, Bu olayda MHP nin beklediği netice tamamen tersine dönmüş, oy kaybına uğramıştır.

Sayın Eser’i siyaset meydanlarından silmek o kadarda kolay değil.Aydınlı nankör değildir. Aydının köylüleri nankör değildir. Yiğidin hakkını teslim etmede ustadırlar. Yapılan hizmetleri yakından bildiklerinden Eser’e sahip çıktılar. Geçen Perşembe günü yapılan KHGB seçimlerinde, merkez ellibeş köyün muhtarlarının tamamı oylarını İsmail Hakkı Eser’den yana kullanarak, rekor seviyede oy verdiler. Hemde hiç fire vermeden, tercihlerini İsmail Hakkı Eser’den yana kullandılar.

Bu seçimlerde MHP nin adayı 16 oy alarak seçimi kaybetti.

KHGB seçimleri çok yönlü değerlendirilmesi gereken bir olaydır. Bağımsız bir il genel meclisi üyesini, muhtarların tamamının desteklemiş olması köylülerimizin kadirşinaslığını göstermektedir. Onların kalbinde taht kuranların yıkılması mümkün değildir.İsmail hakkı eser, köylülerimizin kalbinde taht kurmuştur. Alavere dalevere ile onu yıpratmak, siyaset sahnesinden silmek mümkün değildir. Bu seçimler bunun göstergesidir.

Bu aşamadan sonra sayın Eser’e büyük görevler düşmektedir. Muhtarlarımızın kendilerine verdiği desteği iyi değerlendirmek suretiyle hizmetlere odaklanması gerekmektedir.

Bu yazı toplam 1097 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim