• Aydın24 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

İSMAİL HAKKI ESER VE SİYASET OYUNU

09 Şubat 2010 Salı 02:56

Bekir YÖRÜKOĞLU

“İSMAİL HAKKI ESER VE SİYASET OYUNU”

Siyaset halka hizmet etme sanatıdır. Bir ressam düşünün ki, ressamın elindeki fırçası, boyası onun aracı, ortaya çıkan tablo ise eseridir. O resimin güzelliği ne fırçada nede boyadadır. Onun güzelliği düşüncelerini, hayallerini, düşlerini tabloya nakış nakış işleyen; gecesini gündüzünü, el emeğini, göz nurunu hiç durmadan bıkmadan önündeki tabloya aksettiren ressamın kendisindedir. Hüner ne masada nede bom boş duran tablodadır, hüner ressamın ta kendisindedir.

Tıpkı resim sanatında olduğu gibi Siyaset sanatında da kullanılan araçlar vardır. Bu araçlar kelimeler,cümleler ağızdan çıkan laflar ve somut olarakda yapılan işler ve icraatlardır. Siyasetcinin ağzından çıkan her kelime her söz artık kendisinin değildir. Siyasi bir işlev görür ve hemen netice verir.Yine siyasetcinin her yaptığı işler, ister özel hayatında isterse siyasi arenada olsun siyasetle uğraştığı müddetce daima halk tarafından ve siyasi rakipleri tarafından takip altındadır. Siyasetci bu anlamda her istediğini söyleme ve her istediğini yapma özgürlüğünü kullanırken neticelerinede katlanmak durumundadır.

Ressamın ortaya koyduğu eserin inceliklerini, fırça darbelerindeki ahengi, bir bütün olarak kompozisyonu eleştirmek her ustanın harcı değildir. Onu eleştirmek bilgi ister, hüner ister. Eleştirende hüner yoksa, kasıt varsa ve en önemlisi; güzel gören ve güzel bakan bir göz, onun ne demek istediğini anlayabilecek bir kavrayış yeteneğinden yoksunsa o eleştiri eleştiri olmaktan çıkar. O zaman eleştiri yapanın eleştirileri havada kalır. Güneşin balçıkla sıvanamıyacağı gibi o eser tüm güzellikleri ve çıplaklıklarıyla her şeye meydan okurcasına durup durur orada.

Siyasette de böyledir bu iş. Siyasetcinin ne demek istediğini anlamadan, sadece siyasi rakip olarak görme alışkanlığının bir gereği olarak eline geçen her kozu kasıtlı olarak karşı tarafı yıkmak, dökmek, bertaraf etmek için kullanmak tıpkı çok güzel bir resmi eleştirenlerin durumuna düşmek gibi olur. Sen ne kadar eleştirirsen eleştir beyhudedir. Çünkü onun ne demek istediğini cümle alem biliyor. Bir sevgi bir saygı ifadesi birazcık hatti aşmışsa, dil sürçmesi olmuşsa ve nihayetinde özür dilenmiş, ne demek istediği açık ve seçik olarak ortaya konmuşsa, sen hala bozuk pilak gibi önceki cümleye takılmışsan, senden ne ressam olur ne siyasetci nede iktidar.

Son zamanlarda TBMM’ne kadar aksettirilen bir konu siyasi linç girişimine dönüştü. Sayın İsmai Hakkı ESER Ak Parti Aydın il başkanlığı yapmış Aydının yetiştirdiği güzide siyasetcilerinden birisidir. Bir yemekli dost toplantısında sarf ettiği cümleler yüzünden siyasi linçle karşı karşıya kaldı. Siyasette geçmişte pek çok siyaset adamı sürçü lisanda bulunarak ufak tefek hatalar yapmışlardır. Ama hiç birisinin başına sayın ESER’in başına gelenler gelmemiştir.

Sayın ESER herhangi bir rüşvetle, yolsuzlukla mı suçlanmıştır yoksa hırsızlık, ahlaksızlıkla mı mühürlenmiştir ? hiç birisi değil. O zaman bu karalamaca İsmail’i kirletir mi ? İsmail’i siyasi arenadan sile bilir mi? bunu bekleyenler avucunu yalar. O, Aydın kamuoyunun vicdanında sevgiyle saygıyla yer edinmiş, beyefendi kişiliğiyle ve dik duruşuyla halkımızın gönlünde taht kurmuş, hizmetinden dolayı takdir edilmiş birisidir.

Bu gün belki bir müddet geri pilana itilmek istene bilir. Kendi camiası bu elim olayın faturasının kendisine kesilmesini hazmedememiş ve hiçbir zamanda hazmetmiyecektir.

Siyaset uzun soluklu bir maratondur. Benim buradan sayın ESER’e tavsiyem; siyaseti uzun vadeli olarak düşünmek suretiyle çalışmalarına devam etmesi yönündedir.

Ak partililere tavsiyemde, Aydın’daki gidişatı iyi analiz etmeleri, bütün teşkilatları mercek altına almak suretiyle, yaklaşan seçimlere tüm kadrolarıyla eski yeni demeden birlik ve beraberlik içerisinde, herkesi kucaklayarak iyi hazırlanmaları yönündedir.

Muhalefet partililerine tavsiyem ise, İktidar partisine karşı ucuz oyunlar sergilemek suretiyle basit menfaatler beklemek yerine, Ülke menfaatleri doğrultusunda sorunlara köklü çözüm önerileri getirmek yakışır. Unutulmaması gereken sayın ESER’e karşı işletilen komploya benzer ayak oyunlarıyla iktidara gelinemiyeceğidir. Halkımız her şeyi yakınen biliyor ve takip ediyor. Yalanla dolanla, karalama kampanyalarıyla bir yere varılamıyacağını artık öğrenmeniz gerekiyor. Yine muhalefet partilerinin unutmaması gereken bir hususta kişilerle uğraşmayı bir kenara bırakmalarıdır. Bu gün İsmail’i harcamış gibi görünselerde daha Ak partide İsmail gibi onlarca yüzlerce İsmailler vardır. Onlar siyasete hizmeti, bayrak yarışı olarak gördüklerinden bu bayrağa sahip çıkacaklardır. Bunlar Unutulmaya…

Bu yazı toplam 958 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim