• Aydın34 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

JEOTERMAL - 2

27 Eylül 2011 Salı 20:11

Değerli hemşerilerimden daha birinci yazımdan itibaren sorular gelmeye başladı, Sevgili Cem diyor ki tamam anladık bu güzel kaynak bizde mevcut da hala Aydın’lı bundan hiçbir şekilde istifade edemeyecek mi  diye sormuş. Diyor ki bu kaynak bizde bedava dururken niye hala dışarıdan ithal ettiğimiz gaz sistemine milyon dolarlar harcanan tesisler kurulmaya çalışılıyor diyor.

Okuyucum yerden göğe kadar haklı, ancak unutulmamalı ki her iki enerji kaynağı birbirinden farklı işlevleri var. Mesela Jeotermal buhar Enerjisi hiçbir şekilde alevli ateşli bir enerji kaynağı değildir. Yüksek 2,000 – 3,000- 5,000 derece ısılar elde edemezsiniz. Bu sebeple gaz enerjisini de  ihtiyacımız var. Mesela Çine organize sanayi bölgesi bunun için kuruldu bölgenin feltespat madenleri yüksek ısıyla eritilip porselen haline getirilecek, ancak ne hikmetse hala bu bölgeye elektrik yol su haberleşme gibi altyapı hizmetleri götürülmüş olmasına rağmen, esas zorunlu olan yüksek ısı kaynağı gaz, ne yazık ki o bölgeye hala götürülemedi.

Şehrin ısıtması ve soğutması veya sanayinin ihtiyaç duyduğu ısınma ve soğutma ihtiyaçları için hala jeotermal kaynağa yönelmiyoruz. Soğuk hava tesislerimizde, sera sistemlerimizde ve meyve kurutmacılığında elektrik ısısından sonra kalan atıl ısıyı yerin altına pompalayacağımıza neden istifadeye açmıyoruz.

Bu hususta il temsilcilerimiz il genel meclisi üyelerimize ve Milletvekillerimize hatta ilimizde Cumhurbaşkanını temsil eden Sayın Valilerimizin de dikkatlerine arz ediyorum. Bu Allahın bizlere bir lütfüdür. Bundan en iyi şekilde istifade edilmelidir.

Bölge insanımızın buna ihtiyacı vardır. Aydın insanı çalışkandır. Toplu ve organize sera bölgeleri kurulmalı bu bölgedeki halk bilinçlendirilmeli, teşvik edilmeli ve imkanlar ve krediler verilmelidir. Bunun sonucu zenginliktir. Refahtır ve kalkınmadır.

Kısacası yurt içi kaynaklarımızın harekete geçirilmesi ve milli katma değerin ve refahın yükseltilmesidir. Bizim halkımız köylümüz ve çiftçimiz komşusundan neyi görürse onu yapar. Bak bu yıl komşum kabak dikti çok para kazandı, seneye  bende kabak dikeyim bende çok para kazanayım der. 

Ancak herkes bu fikirle üretilen bol ürünün pazarlaması iyi yapılamayınca herkes de zarar eder. Sanki bu olay köylünün kaderiymiş gibi çoğu yıllar böyle tekrar eder durur.
 
Hatta bu yüzden halk arasında kabakçılar, soğancılar gibi lakaplar takılmasına rastlanmaktadır.  İşte gerek sivil toplum örgütleriyle (Kooperatif, Dernek, Odalar V.S) , gerek devlet eliyle halkımız planlanarak ve bilinçlendirilerek yönlendirilirse işte esas kaynağımızın değeri o zaman anlaşılacaktır.
 
Gelecek jeotermal yazımda buluşuncaya dek hoşça kalın.
 
www.aydinozel.com Mustafa ÇAKIR
Bu yazı toplam 1384 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim