• Aydın30 °C

Hale Erkaçar KAVURUCU / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hale Erkaçar KAVURUCU / Köşe Yazarı

KADIN DAYANIŞMASI

13 Aralık 2011 Salı 17:21
Kadın dayanışması dendiğinde akla sevgi, yumuşaklık, iyi ilişkiler ve kızkardeşlik gelebilir.
 
Bunların hepside hayatı zenginleştirir ve güzelleştirir. Ancak dayanışma, duygusal değil politik bir kavramdır ve içeriği sevgiden, kızkardeşlikten oluşmaz.
 
Kadın dayanışması, en genel anlamda,farklı deneyimler içindeki kadınların kendi ikincilleştirilmeleri ile diğerlerininkiler arasında bağlantı kurabilmesiyle ilgilidir.
 
Kendimizden farklı kadınlara yardım etme perspektifiyle kendimizin de dahil olduğu bir soruna çözüm bulmaya çalışma perspektifi, birbirinden oldukça farklıdır.
 
İlki, '' yardım ettiğimiz '' kadınların güçlerini ve olanaklarını görmeyi engeller. Böylece elde edeceğimiz şey sürdürülebilir ve gerçek bir yerel kalkınma değil, minnettar ama muhtaçlığı devam eden insanlar olacaktır.
 
Oysa ikincisi, sorunun sahiplerini harekete geçiren, onların güçlerini ve olanaklarını ortaya çıkaran bir yaklaşım geliştirmek için çok uygun bir başlangıçtır.
 
Bu anlamda, kadın dayanışmasını bir yardım faaliyeti olarak görmek yerine, hem güçler ve olanaklar hem de sorunlar anlamında ortaklıkları keşfetme ve birlikte hareket etmenin gücünü kullanabilme olarak görmek, sürdürülebilir ve gerçek bir yerel kalkınmaya daha fazla katkı sağlayacaktır.
 
İNSANİ KALKINMA ( MAHBUB UL HAq İNSANİ KALKINMA RAPORUNUN FİKİR BABASI ) Kalkınmanın temel amacı, insanların seçeneklerini arttırmaktır.
 
İlke olarak, bu seçenekler sonsuz olabilir ve zaman içinde değişir. İnsanlar, genellkle gelir ya da büyüme göstergelerinin ele almadığı başarılara değer verirler.
 
Bilgiye ulaşım, daha iyi beslenme ve daha iyi sağlık hizmetleri, daha güvenli yaşam alanları, suça ve fiziksel şiddete karşı daha fazla güvenlik, boş zamanlarını kaliteli bir biçimde geçirebilme, siyasal ve kültürel özgürlüklerden yararlanabilme ve topluluk etkinliklerinin bir parçası olabilme gibi.
 
Kalkınmanın amacı, insanların uzun, sağlıklı ve yaratıcı hayatlar sürmelerini sağlayacak bir çevre yaratmak olmalıdır.
 
www.aydinozel.com Köşe Yazarı Hale Erkaçar Kavurucu
Bu yazı toplam 1174 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim