• Aydın25 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Kapatılan Adliyeler - ( Koçarlı - İncirliova )

03 Ağustos 2012 Cuma 18:31

Adliye Teşkilatı olmayan bir yere Adliye açılması oranın sakinleri için sevindirici bir gelişmedir.

Ancak yıllardır faaliyeti süren bu Adliyeler HSYK nın kararıyla kurulmuşlardır. Yine HSYK nın aldığı bir kararla 15 Haziran 2012 tarih ve 347 sayılı kararla Türkiye de 148 Adliye kapatılmıştır. 9 Temmuz dan sonra Koçarlı ve İncirliova daki davalar Aydın Mahkemelerine intikal edecek.

Yeni açılacak davalarda Aydın mahkemelerinde açılacaktır. Bu durum dava sahiplerinin lehine olduğu kadar, aleyhlerinde de olabilir.

İncirliova Adliyesi, İncirliova nın ilçe olmasından sonra kuruldu. 1950 li yıllarda DP iktidarında.

Yeni HSYK nın aldığı kararla kapatılan bu iki ilçe Adliye yanında 8 - 10 sene önce de Köşk ve Karpuzlu Adliyeleri kapatıldı. Köşk Adliyesi davaları Aydın Adliyesine geçti. Karpuzlu Adliyesi davaları Çine Adliyesine geçti. Yeni açılan davalarda devir edilen Adliyelerde açılmaya başlandı.

Henüz kapatılmadıkları zamanda bu Adliyelerde Hakim eksikliği bir türlü giderilemedi. Hakimi eksik dava takibi dava sahipleri içinde Avukatlar içinde birtakım sıkıntılara sebep olmuştur. Kör - Topal yürüyen bir Adalet anlayışı ile ne derece adalet dağıtılabilir.

Türkiye de Hakim açığı bir türlü kapatılamıyor. Danıştay kararı ile hakimliğe giriş sınvaı iptal edilince bu açık kapatılamadı. Zamanla kapatılacak Hakim açığı kalmayacaktır.

Bütün Türkiye de 148 Adliye kapatılırken,

Aydın ın doğusunda da Sultanhisar, Yenipazar Adliyelerinin yanında Kuyucak ve Karacasu Adliyeleri de kapatıldı. Ancak HSYK nın yeni bir kararıyla Karacasu Adliyesi ile ilgili kararla kapatılma iptal edildi.

İlk etapta siyaseten sıkıntı verici bir olgu kabul edilse bile Siyasi bir karar olmadığı aşikar.

Ak Parti iktidar döneminde görkemli Adliye Sarayları yapıldı. Yeni Adliye Sarayı yapılamayan tek il Aydın. Ancak yeni Adliye Sarayı yapımı için Aydında 20 - 25 dönümlük Kamu arazisi ( Şehir Merkezinde ) bulunamadığından yeni Adliye Sarayı yapılamadı.

Bu konuda C. Başsavcılığı tarafından keşif bir çalışma yapıldığını biliyoruz.

Hakikaten Adalet Sarayı, Saray sayılacak bir ihtişam ve huzurlu çalışma ortamı meydana getiriyor. Hükümet konaklarının zemin katlarıyla meydana getirilen Adliye devri geride kalıyor. Yeni Adalet Sarayları ve mefruşatları teknik donanımı Devletimizin gücünü de simgelemektedir. Her oda bilgisayarlarla donatılmıştır. Duruşma salonları ve Mahkeme Kalemleriyle, Hakim makamları, eskiyle kıyaslanmayacak derecede konforludur. Huzurlu çalışma ortamlarıdır. Esas olan da bu Adalet Saraylarında Adaleti doğru ve hızlı sağlamaktır.

Koçarlı ve İncirliova halkı Aydın a çok eskinden de Adliye hizmeti almak için geliyordu. Olumsuz düşünce ve tavırların çabuk geçeceğine inanıyorum. Hele yeni Adalet Sarayımız yapılsın. Tecrübeli kalem görevlileri, tecrübeli Hakim ve Savcılar vatandaşımıza işte aradığım adalet budur dedirtecektir.

Umarım Koçarlı halkı da İncirliova halkı da memnun kalacaktır.

www.aydinozel.com  Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 4139 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim