• Aydın31 °C

Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

30 Aralık 2011 Cuma 01:12

BAZI BELEDİYELERDE KENTSEL DÖNÜŞÜM  UYGULAMA  ALANLARI

Aydınlılar olarak , sizlerinde farkında olduğunuz bir çalışmadır bu, kentsel dönüşüm çalışmaları.   Hemen yeni  ortaya konmadı bu projeler. Bu çalışmalar üniversitelerin olduğu ve de belediye-üniversite  ortak çalışma alanlarının olduğu belediyelerde   çok önceleri, hani nasıl diyeyim 20 yıl önce başlamıştır. İşte bize yeni ,yeni ihtiyaç olmaya  başladığı için gündeme almaya çalışıyoruz.

       Malum  bu günlerde gündemimizde   doğalgaz ve  termal su  ile nasıl ısınırız, hangisi daha ekonomik olacaktır mevzuları var.  Sayın okuyucum dikkatinizi çekerim  bu konular da, yaşam standardını , zamana ve imkanlara göre artırmak istemenin ürünüdür.      

           Önceki  yazımı hatırlarsanız, uygulama örneklerini  İstanbul’dan  başlatmıştım. Devam edelim ve izleyelim.

         KÜÇÜKÇEKMECE İLÇESİ:  “21.yüzyıl kent vizyonu”  projesinde  TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa çalışarak; 1,5 yılda  2640 sosyal konut tamamladı ve aileler taşındı.

          ESENYURT İLÇESİ:    “Osmanlı mimari tarzı evler” projesi,  Mehter Çeşme mahallesinde “%100 Mülk sahibi ile anlaşma” modeli ile yapılacak.

          ATAŞEHİR   : 3000 konutun yapılacağı  bu projede , “Teslim ettikleri ev büyüklüğünde ev” modeli ile 1290 hak sahibi ev sahibi olacak.

       ANKARA  BÜYÜKŞEHİR :   Mamak’ta yürütülen kentsel dönüşüm projesi  ile ,

       950 hektarlık  projelendiriliyor.

        15.000  konut yıkımı gerçekleştirilecek,  yerlerine 50.000 konut yapılacak.

       2.700 m2  rekreasyon alanı  ile 1.000.000 m2 iş merkezi  inşa edilecek.    

        Bu projede;   950 hektar  proje alanından, 500 hektar  kamu alanından,   450 hektar  özel mülkiyet   iken, bu alanın 110 hektarı da “ Rıza-i  anlaşmalar” ile  kazanılmıştır.

         En yakınımız  İzmir de, Torbalı, Menemen,   Bayındır  ilçelerinde “  Kentsel  dönüşüm ve Gelişim projelerinin” uygulanmakta olduğunu  öğreniyoruz.

     (bakınız, internet  haberleri)

          Ben bu projelerin  hayata geçirildiğini gördükten sonra, AYDIN da, tüm kentlimiz ve   çözüm merci  siyasilerimize  problem olan  ve   halâ çözülemeyen   AYKONUT  projesinin  eksikliklerinin  bu pencereden incelenmesini,   bu çalışmanın  kötü örnek olmaktan çıkarılmasını diliyorum. Nerede  yanlış yapılmış?  Ne yapmamalıyız?

     Sayın okuyucularım, kentsel dönüşüm  ve yaşam standardını  yükseltme  konuları  hem derin, hem de geniş kapsamlıdır. Sizler için İncelemeye  devam edeceğiz.     

                        Selamlarımı ve Saygılarımı sunarım.  

                         Şuayip  YEGEN  / AYDIN/  29.12.2011

(Aydın Tüm Menkul ve Gayrimenkul  Ticareti ve Komisyoncuları  derneği  başkan

Bu yazı toplam 1362 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim