• Aydın20 °C

Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şuayip YEĞEN / Köşe Yazarı

KENTSEL YENİLEMEDE ORTAK EYLEM ŞART

02 Aralık 2011 Cuma 01:06

YILANMIŞ YAŞLANMIŞ ,YENİLENEMEYECEK KONUTLARIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İÇİN, İLGİLİ HER BİRİMİN ORTAK HARETİ GEREKİR.

Hükümetin hazırladığı veya hazırlayacağı yeni  imar ve kat mülkiyeti yasalarından istifade edilmeli,  şehrin yeni vizyon kazanması için fırsatlar kaçırılmamalıdır.        

         Konut; orta ve üst gelir grubu vatandaşlarımız için bir yatırım aracı, dar ve sabit gelirliler için de  insan hakları bağlamındadır.

         İşsizler için  ekmek kapısı,   inşaat sektörü   ve   yan kolları için de can suyu sayılır.  

        Kentsel yenileme veya Kentsel dönüşüm  projelerinin başarıyla hayata geçirilebilmesi için , Hükümet  + Yerel Yönetimler  +Konut konusunda uzmanlaşmış kuruluşlar  +Halkın  bir araya  gelerek  ortak noktada buluşmasıyla mümkündür.       

           Gözlenen bilimsel sonuç ; kentsel yenileme  projelerinin başarılı olabilmesi için,   ORTAK HARAKET ETMEK   tek çıkış yolu gibidir.

           Her  şehirde  olduğu gibi, kentimiz aydında da  ekonomik ve yapısal özellikleri yenileşmeye  veya iyileştirmelere imkan vermeyecek  ölçüde kötüleşmiş olan yoksul konutlar bulunmaktadır.   

            Bu konutların  bulunduğu yerleşim merkezleri , kentimizin merkezinde kalmışlar ve kentimizin  GÖRSEL  ESTETİĞİNE   bozmaktadır. Bu  konutların sahipleri de yenileme yapamayacaklarından çaresiz ,yenileme için gelecek müteahhitleri beklemektedirler.  İyileştirilemeyecek kadar kötü konutların yıkılması ve kent bölümlerinin yeni planlamayla geliştirilmesine öncelik verilmelidir.   

           Aydın’ın  kent görünüm estetiğini sağlamak,kent dokusunu tazelemek için” kentsel yenileme proje”sinin zaman geçirilmeden yürürlüğe konulması gerekmektedir.  Bu çalışmalarla da  aydın’ın depreme karşı riskini en aza çekmek  de  sağlanmış olacaktır.

           Bir an önce, kamu yönetiminin, belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin ortak eylem plânı hazırlamaları gerektiği kanaatini taşıyorum.       

          “Kentsel dönüşüm yapılacak” demekle ,kentsel dönüşümle ilgili belediye meclislerinde karar almakla kentsel döşümün başarılacağını sanmıyorum. Hayal kurmanın gereği yok. Halkın oyalanmasına gerek yok.

            Kentsel dönüşüm yapılacak bölgeyi iyi seçmek lazım.

            O bölgede oturan tüm vatandaşların bu konudaki görüş ve olurlarının alınması lazım.

            Özellikle, dönüşümün yapılacağı bölgedeki vatandaşlarımızın mağdur olmaması lazım     

             Sonuç olarak, projenin başarılı olması için dönüşümün yapılacağı bölgede oturan vatandaşların mağdur olmaması lazım.             

             Yaşanılabilir Sağlıklı kentler arasında,görsel güzelliği de yakalamış  AYDIN kentinde yaşamanın keyfi ile  hoşça kalın , sağlıcakla kalın.02.12.2012.  AYDIN. Şuayip YEGEN

 “ AydınTüm Menkul –Gayrimenkul ticareti ve komisyoncuları derneği bşk”.

Bu yazı toplam 1017 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim