• Aydın22 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

KORKU İMPARATORLUĞU

23 Aralık 2009 Çarşamba 02:45

Bekir YÖRÜKOĞLU

“KORKU İMPARATORLUĞU”

Bu günlerde bir takım çevreler hükümet “korku imparatorluğu” kuruyor diye bas bas bağırmaya başladılar. Literatürde bunun adı tam anlamıyla “kriz çığırtkanlığıdır”.

Kriz çığırtkanlığı deyince ne anlıyoruz veya ne anlamalıyız ?

Öteden beri bazı kesimlerin sık-sık başvurdukları “bir geçim kaynağı, bir yaşam garantisidir kriz çığırtkanlığı”

Krizleri kendi çapında bazı katogorlere ayırmak mümkün, sosyal krizler, ekonomik krizler, siyasal krizler…

Kriz çığırtkanları, hemen krizin kokusunu alırlar, kriz çıkmasa bile çıkacakmış gibi bir hava doğurarak kendilerine menfaat sağlarlar. Bu konudada uzmandırlar. Havayı koklar dururlar.

Bunlar;

Anayasa ve yasalardaki boşluktan yararlanmayı çok severler. Özellikle bu boşlukları nasıl krize çeviririz diye birbirleriyle yarış ederler.

Demokrat olmadıkları halde demokrasi havariliği yapmaktan zevk duyarlar. Laikliğe sahip çıkmak bahanesi ile iktidarı yıpratmak en sık başvurdukları bir çığırtkanlıktır. Yasaları işine geldiği gibi yorumlamada ustadırlar.

İlginç bir yanlarıda, yandaşlarını kullanmada marifet sahibidirler. Bazı sivil toplum kuruluşlarını, bazı basın organlarını, daha önceleri görev yaptıkları bazı yasal organları yönlendirme hususunda tam cambazdırlar.

Çığırtkanlar için;

Halkın mutluluğu hiç önemli değil. Kendileri halktan kopuk olduklarından halkı anlamaları mümkün değil. Onlar için halk, ancak kullanılmaya müsait insan yığınıdır, başka anlam ifade etmez.

Suni gündemler yaratarak, halkı yanlış beklentilere itelemek çokca başvurdukları kokuşmuş yöntemleridir. Doğacak belirsizlikten medet umarlar.

Utanma duygusunu bilmediklerinden yaptıklarımızı bu halk nasıl karşılıyor diye düşünmezler bile.Ülke için herhangi bir proje üretemediklerinden “Ülke sevdaları”da yoktur bunların…

Bir zamanlar “tele kulak” olayı diye bir dinleme hadisesini zuhur ettirdiler. Bunuda mevcut hükümete yıkmaya çalıştılar.

Yahu iktidar sizi dinlese ne olur dinlemese ne olur…

Sizin neyinizi dinleyecekler…

Siz bu ülke için bir proje ürettinizde onu çalacaklar diye mi endişe ediyorsunuz, yoksa ülkeye çağ atlatacak bir buluş yaptınızda onu mu ifşa edecekler !

Telekulak olayında hükümetin suçsuz olduğu ortaya çıkınca bu kezde başka-başka çığırtkanlıkları hortlatma arayışına girdiler.

Sırada ne var ? derken aynı çevreler birde baktık ki bu günlerde hükümet “korku imparatorluğu” kuruyor diye yüksek perdeden seslerini çıkarmaya başladılar. “Korku imparatorluğu” söylemi epeyce daha gündemde kalacak gibi...

Bu söylemleri dillendirenlerin bilmesi gereken bir şey var ki, o da , “Korku imparatorluğu” diğer söylemlerden birazcık farklılık arzetmektedir. Nedir bu farklılık derseniz ?  bu söylemde hem tutarsızlık hemde bariz bir sahtecilik vardır. Bir kere bu güne kadar hiçbir hükümet demokratikleşme ve insan hakları konusunda bu günkü iktidar kadar duyarlı ve yapıcı adımlar atamamıştır. Dolayısıyla bu söyleme devam edildiği sürece halkımızın kafasını bulandırmak mümkün değildir. Bu söylemin getirisi Ak Partiye yarayacağı kesindir.

Bundan sonrası için nasıl bir çığırtkanlık söylemi keşfedeceklerini kestirmekse oldukca zor. Çünkü, adamlar tam bir “kriz tellalı.”

Ne söyleyecekleri, ne zaman bir “kriz çığırtkanlığı” yapacakları bilinemiyor.

Bize düşen görev ise;

Krizlerini kursaklarında bırakarak, doğru bildiğimiz yolda devam ederek, onların oyununa gelmemektir.

Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim