• Aydın27 °C

Mevlüt KENAR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlüt KENAR / Köşe Yazarı

KURBANLIK

12 Ekim 2011 Çarşamba 18:58

Et Balık Kurumu Genel müdürü televizyonda gülücükler dağıtarak konuşuyor. Bu senede vatandaşlarımız kurbanlık sıkıntısı yaşamayacakmış. Neden? Çünkü artık hayatımızın parçası olan ANGUSLARIMIZ yoldaymış. Yani kısacası köylü, üretici yine mağdur edilmeye devam edilecek, kim olduğunu herkesin bildiği birkaç ithalatçı şanslı vatandaşın yüzü gülecek..

 
Oysaki Türkiye Ziraatçılar Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Ziraat Odaları, Çiftçi Birlikleri, Üretici Birlikleri yıllardır avazı çıktığı kadar bağırıyor.
 
Ne diyorlar? Taşıma suyla değirmen dönmez.
 
Ne diyorlar? Kendi kurbanlığımızı kendimiz yetiştirelim.
 
Bunun için yapılması gereken çok kolay aslında.. Ama nedense mevcut AKP hükümeti işin o tarafına yanaşmıyor.. İlgili kuruluşların feryadına kulak vermiyor. Ne diyor Tarım Kuruluşları eğer ithal et derdinden kurtulacaksan süt inekçiliğini geliştireceksin. Bunun formülünü de veriyorlar. Süt üreticisine destek vereceksin.
 
İthalatçıya verip yabancıları zengin edeceğine kendi vatandaşına verip köylünü kalkındıracaksın. Sütün litresinde azıcık destek versen damızlık hayvan yetiştiriciliğine önem versen KURBANLIK sorunun kalmaz. Çünkü hepimiz biliriz ki damızlık hayvan sayısı arttığında kesimlik dana sayısı da kendiliğinden artacaktır.
 
Peki, süt üretimindeki artışı nasıl değerlendireceksin? Çok kolay.. Yeter ki sen iste..
 
Kış günü elektriksiz köylere buzdolabı yerine fakir fukaraya günde bir litre süt verirsin. İlköğretim öğrencilerine sabahları beslenme katkısı yaparsın. Hem karnı tok, zihni açık öğrencilerimiz olur hem de üreticinin ürünü değerlendirilir..
 
Hükümet politik olarak buna sıcak bakmaz. Ama yereldeki idarecilerimiz belki düşünebilir. Kim bilir yeni Valimiz belki bir kaynak bulup öğrencilerimize soğuk kış gününde sıcak süt ikram edebilir.. Yada Belediye Başkanımız AYBA projesi içine alabilir..
 
Ya da hiç kimse ilgilenmez bu senede Kurban Bayramında yine üretici ‘KURBANLIK’ olarak seçilir…
 
Bu yazı toplam 1337 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim