• Aydın24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUŞADASI 6 GÜN BOYUNCA SANATA DOYACAK
03 Eylül 2019 Salı 00:35

KUŞADASI 6 GÜN BOYUNCA SANATA DOYACAK

Türkiye’nin pop müzik alanında geleneksel tek beste yarışması olan “Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması” 6 yıl aranın ardından Kuşadalılar ve ziyaretçileri ile yeniden buluştu.

Türkiye’nin pop müzik alanında geleneksel tek beste yarışması olan “Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması” 6 yıl aranın ardından Kuşadalılar ve ziyaretçileri  ile yeniden buluştu.  Kuşadası Belediyesi tarafından 2-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Altın Güvercin Beste Yarışması, yenilenen formatı ve zengin içeriği ile Kuşadalılara ve ziyaretçilere kültür ve sanatla dolu 6 gün yaşatacak.

“KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN BESTE YARIŞMASI” FESTİVALİ BÜYÜK BİR ÇOŞKU İLE BAŞLADI

Kuşadası'nda 6 yıl aradan sonra yeniden düzenlenen "Altın Güvercin Beste Yarışması" 19:30 da kortej yürüyüşü ile başladı. Kuşadası Atatürk Bulvarı Kısmet Otel kavşağından başlayan ve karnaval havasında gerçekleşen korteje Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Evrim Karakoz, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  160 sivil toplum örgütü temsilcileri,  animasyon grupları, okul bandoları, amatör spor kulüplerinin de yer aldığı festival korteji,  çalınan müzikler eşliğinde Atatürk Bulvarı ile İnönü ve Sağlık caddeleri güzergahını takip ederek Balıkçılar Meydanı’na kadar yaklaşık 8 km’lik bir güzergahta yürüdü. Yaklaşık 1 saat süren kortej yürüyüşü sırasında dans grupları ve animasyon ekipleri de ilginç kostümleriyle çeşitli gösteriler sunarak yürüyüşe renk kattı. Korteje vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Kortejin geçtiği güzergahta evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan Kuşadalılar, alkışlarla tempo tutup kalabalığa destek verdi. 

“KUŞADASI 6 GÜN BOYUNCA SANATA DOYACAK”

Balıkçılar Meydanı’nda sona eren kortejin ardından Başkan Ömer Günel, vatandaşlara bir konuşma yaptı. Altın Güvercin Beste Yarışması’nı yeniden Kuşadası’na kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Ömer Günel “ Altın Güvercin Beste Yarışması Kuşadası’na mal olmuş önemli bir markadır. Uzun yıllardır farklı nedenlerden dolayı düzenlenmeyen bu değeri yeniden gerçekleştirmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Kuşadası 6 gün boyunca sanata ve sanatçıya doyacak. Kuşadası için büyük önem taşıyan bu organizasyonu gerçekleştirmemize büyük katkı sunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu başta olmak üzere tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca böyle önemli bir günde yanımızda olan CHP Aydın Milletvekillerimiz Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül, Hüseyin Yıldız, Didim Belediye Başkanımız Deniz Atabay ve Nazilli Belediye Başkanımız Kürşat Engin Özcan’a ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Altın Güvercin Beste Yarışması festivalimiz boyunca halk konserlerimizin yanı sıra kitap nostalji ve plak günleri sergisi, ünlü yazarlarımızın imza günleri, Barış Manço 7’den 70 ‘e fotoğraf sergisi gibi etkinliklerde sizleri bekliyor olacak. Bugünleri başarmamda en büyük destekçim olan Kuşadası halkına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.  

TARİHİ KERVANSARAYDA AÇILIŞ KOKTEYLİ VE ALPAY KONSERİ

Kortejin ardından tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansaray’ında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması açılış kokteyli yapıldı. Osmanlı döneminden kalan 6 asırlık tarihi Kervansaray’da Hollywood gala gecelerini aratmayan bir gece yaşandı.

Türk Pop müziğinin efsanelerin biri olan Alpay gece sonunda davetlilere unutulmaz bir konser verdi. Sevilen parçalarını seslendiren Alpay, bu yıl Barış Manço onur ödülüne layık görüldü.  Ünlü sanatçı onur ödülünü 7 Eylül Final gecesinde alacak.

Açılış kokteylinde konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel “ 85 yılında bu yarışma hayata geçerken bu konuda iki önemli karar verici vardı. Bunlardan birisi, bugün işleri sebebiyle aramızda olamayan geçmiş dönem belediye başkanımız Sayın Engin Berberoğlu ve yine bu organizasyonun tüm mutfağını hazırlayan üstadımız Ali Rıza Türker. Zamanında oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş ve turizmin başkenti  Kuşadası’na yakışır bir şekilde tanıtımını sağlamış bu organizasyonun tekrar başlangıcını yapıyor olmaktan çok mutluyuz. Bu bizim için çok önemli çünkü “Kuşadası Altın Güvercin’le Yeniden Kanatlanıyor” diyoruz, çünkü Kuşadası’nın yeniden kanatlanmasını istiyoruz. Eski günlerden daha da ileriye gitmesini, kalitenin konuşulduğu Kuşadası sokaklarına yeniden kavuşmak istiyoruz. Bugün sizlerin de desteğiyle Altın Güvercin’i yeniden hayata geçiriyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen, öncelikle bize maddi manevi desteğini esirgemeyen Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun hepinize sevgi ve selamlarını iletiyorum ve huzurlarınızda kendisine çok teşekkür ediyorum. Hiçbir talebimizi geri çevirmeyen Kuşadası’nın tüm esnafına, otelcilerine, acentalarına, ana sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllar içerisinde Altın Güvercin ve daha bir çok organizasyona imza atacağımıza inanıyorum. Tüm ekip arkadaşlarıma ve bu organizasyonda çalışan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum ve gelecekteki organizasyonlar için yine desteğinizi istiyorum” dedi.

Konser sonunda Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, ünlü sanatçı Alpay’a Altın Güvercin Beste Yarışması’na katılımından dolayı teşekkür plaketi verdi.

2019 ALTINGÜVERCİN BESTE YARIŞMASI HAKKINDA…

İlk kez 1985 yılında düzenlenen ve 21 yıl boyunca Türk müzik tarihinde unutulmaz izler bırakan Altın Güvercin Beste Yarışması için son hazırlıklar tamamlandı. Birincisi 1986 yılında düzenlenen ve yıllar içerisinde geleneksel hale gelen Altın Güvercin Beste Yarışması’nı ilk kez Fatih Erkoç “Yol Verin a Dostlar” şarkısı ile kazanmıştır. 21 kez gerçekleştirilen Altın Güvercin Beste Yarışması bu süre içerisinde; Fatih Erkoç dışında Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda-Metin Özülkü, İzel-Çelik-Ercan, Bora Ayanoğlu, Suavi, Burak Uçkun, Mert Erken, Şebnem Özsaran, Tayfun Duygulu, Işın Karaca, Ferhat Göçer, Burak Uçkun, Caner Yemez, Cem Doğangil, Alper Kömürcü, Hale Özbaş, Nilgün Yavaşoğlu, Nermin Kurban ve Neslihan Demirtaş gibi önemli isimleri Türk müzik dünyasına kazandırmıştır.

2019 FİNALİSTLERİ

Yarışmanın Turhan Yükseler başkanlığındaki, Ali Rıza Türker, Bora Ayanoğlu, Gür Akad, Nino Varon, Tarkan Gözübüyük ve Yusuf Bütünley’den oluşan ön jürisi geçtiğimiz günlerde İstanbul’da toplanarak 2 günlük değerlendirme ile finalistleri belirledi. 2 Eylül akşamı tarihi kervansarayda yapılan açılış kokteylinde ise yarışmacıların final gecesinde ki sahne sıralaması kura ile belirlendi.

Sıralama

PARÇA ADI

BESTECİ

SÖZ YAZARI

YORUMCU

2

SEN BANA CANLI LAZIMSIN

GÖKÇE ÖZGÜL

GÖKÇE ÖZGÜL

GÖKÇE ÖZGÜL

5

FESTİVAL

CAN EROL

CAN EROL

CAN EROL

9

PROVA

SELAHATTİN ERHAN

SELAHATTİN ERHAN

DUYGU KARAKUŞ

8

MASALLAR ŞEHRİ

HAKAN BUDAK

HAKAN BUDAK

HAKAN BUDAK

10

GURBET TÜRKÜSÜ

GÖKMEN ADIGÜZEL

GÖKMEN-ZEYNEP

ZEYNEP TÜRKEŞ

4

ÖLMÜŞÇESİNE

NESLİHAN DEMİRTAŞ

NESLİHAN DEMİRTAŞ

NESLİHAN DEMİRTAŞ

7

BİR UMUT VAR

MİNE MUCUR

NEBİ BİRGİ

SERRA HEPGÜL

3

KORKARIM

K. GÖKHAN VAROL

S. AYPER YELBİZ

DİDEM EZGİ KURT

1

KAF MASALI

HÜLYA ÖZDEMİR

HÜLYA ÖZDEMİR

KORAT ERİŞ

6

YENİDEN

M. ÇAĞLAR YILDIRIM

M. ÇAĞLAR YILDIRIM

M. ÇAĞLAR YILDIRIM

 

YEDEKLER

 

 

 

 

SENSİN UNUTMA

KORAY ÖZKUL

KORAY ÖZKUL

KORAY ÖZKUL

FİNAL JÜRİSİ BELİRLENDİ

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 7 Eylül’de Kuşadası Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek olan finalinde jürisinde yer alacak isimler de belli oldu. Jüride Ali Rıza Türker, İzzet Öz, Işın Karaca, Doğukan Manço, Ali Rıza Binboga, İlhan Şeşen, Armağan Çağlayan, Volkan Severcan, Yusuf Bütünley, Ömür Gedik ve Kuşadası’ndan Murat Sert ile Hüsnü Öten yer alıyor. Jürinin değerlendirmesi sonucunda birinci olan besteciye Altın Güvercin ve 50.000 TL, ikinci besteciye Gümüş Güvercin ve 30.000 TL, üçüncü besteciye ise Bronz Güvercin ve 20.000 TL para ödülü verilecek.

ALTINGÜVERCİN BESTE YARIŞMASI 2019 ETKİNLİK PROGRAMI

1-9 Eylül Kitap ve İmza Günleri Atatürk Meydanı

1-9 Eylül Nostalji ve Plak Günleri Atatürk Meydanı

2-8 Eylül Barış Manço ile 7’den 77’ye Fotoğraf Sergisi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

“KONSERLER”

3 Eylül 21:00 Halk Konseri Murat Dalkılıç İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı (El Heykeli)

4 Eylül 21:00 Halk Konseri Hande Yener İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı (El Heykeli)

5 Eylül 21:00 Halk Konseri Ziynet Sali İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı (El Heykeli)

6 Eylül 21:00 Halk Konseri Haluk Levent İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı (El Heykeli)

7 Eylül 21:00 Final Gecesi Ödül Töreni

Final Konser “Edis” Kuşadası AVM Amfi Tiyatro

“ÜNLÜ YAZARLAR İMZA GÜNLERİ”

03 Eylül

20.00 CEZMİ ERSÖZ

04 Eylül

20.00 ALİ RIZA TÜRKER

20.00 İBRAHİM KABOĞLU

20.00 TUFAN TÜRENÇ

05 Eylül

20.00 FİKRİ SAĞLAR

06 Eylül

20.00 CÜNEYT AKMAN

20.00 MURAT AĞIREL

07 Eylül

20.00 BARIŞ PEHLİVAN

20.00 BARIŞ TERKOĞLU

18.00 HANEFİ AVCI

20.00 MUSTAFA BALBAY

20.00 SUAT SUNA

19.00 ŞÜKRÜ ERBAŞ

20.00 TİMUR SOYKAN

08 Eylül

20.00 BİLAL SAMİ GÖKDEMİR

20.00 İBRAHİM ÖZBAY

20.00 ESE KATRANCI

20.00 İHSAN ELİAÇIK

20.00 TOYGUN ATİLLA

20.00 HAKKI GÜMÜŞTAŞ

20.00 KEMAL KOCABAŞ

20.00 ERKAN SEVİNÇ

altin_guvercin_acilisjpg-(31)-001.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1809 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim