• Aydın27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuşadası BelediyeSpor Başkanı Tufan ASRAV Röportajı
24 Ocak 2016 Pazar 18:05

Kuşadası BelediyeSpor Başkanı Tufan ASRAV Röportajı

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; Kuşadası Belediyespor Başkanı ve Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Tufan ASRAV İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

Ocak 2015'te AydınÖzel Gazetesinde Yayımlanan Röportajdır...

AydınÖzel Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan AYTAŞKIN ve Kuşadası Temsilcisi Kaya GAYMALI; Kuşadası Belediyespor Başkanı ve Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Tufan ASRAV İle Çok Özel Röportaj gerçekleştirdi.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

 Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız? Nerelisiniz, nerede doğdunuz, hangi eğitimleri aldınız?

 

TUFAN ASRAV :  Sökeliyim

Sökeliyim. Söke de doğdum ama Kuşadalı sayılırım. Ortaokulu Söke’de bitirdikten sonra liseyi İzmir de Atatürk lisesinde üniversiteyi 9 Eylül üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesi Endüstri mühendisliği bölümünü bitirdim. Kendimi bildim bileli Kuşadası’nda yaşıyorum o yüzden Kuşadalı sayılırım.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Mesleğiniz nedir?         

 

TUFAN ASRAV : Endüstri mühendisiyim

Endüstri mühendisi olarak uzun süre çalıştıktan sonra babamın işi Kuşadası’ndaydı. Kuşadası’nda soğutma ısıtma üzerine  servisi var o servisi 96 yılında bana devretti. 96 yılından beri de o işi ben yapıyorum 1969 dan beri de yaptığımız iş. Yani 4 sene sonra 50. Yılımız olacak bu işte. Mühendisim ama baba mesleğini devam ettiriyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

İlk siyasi hayatınız ne zaman  başladı?

 

TUFAN ASRAV : Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısıyım

Bundan yaklaşık 8 sene önce Kuşadası’nda yerel siyasete girdim. Yerel siyasete girdikten sonra partinin yönetiminde bulundum ve bu aşamadan sonra partide Başkan Yardımcılığı yaptım uzun bir süre. Bir önceki dönem Meclis Üyeliği adaylarındandım bir önceki dönem giremedim meclise bu dönem nasip oldu, önce Meclis Üyesi oldum, 4 aydır da Belediye Başkan Yardımcılığı yapıyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Şimdi bir de Kuşadası Belediye spor Başkanlığınız var. Bu süreç nasıl gelişti?

 

TUFAN ASRAV : Kuşadası Belediyespır Hepimizin Hayaliydi

Uzun süre Kuşadası gençlik sporun içinde yöneticilik yaptım. Kuşadası’ndaki yerelde yapılan bütün spor branşları içinde bulundum. Bu bir hayaldi hepimizin hayaliydi. Kuşadası Belediyesporu kurup futboldan ayrı kalan yeterli destek verilmeyen amatör branşları desteklemek daha çok çocuğa spor yaptırabilmek amacıyla Belediyesporu kurmak istiyorduk uzun süredir bir projemizdi bu. Yaklaşık bir ay önce Belediyesporu kurduk ve çocuklarımıza ücretsiz spor yaptırabileceğimiz olanağı sağlamaya başladık.

TUFAN ASRAV : 3 Hafta Önce Kurslar Başladı

Üç hafta önce kurslarımız başlamış oldu çok kısa süre olmasına rağmen karete voleybol ve basketbolda kurslarımız yaklaşık 500 kişiye yetkin alanında deneyimli hocalarla hizmet vermekte. Kurslarımız devam ediyor önümüzdeki dönem tekvando optimis yüzme gibi branşlarda açılacak yaklaşık bin çocuğa ulaşacağımızı bu çocuklara ücretsiz ve yetkin öğretmenler ışığında ders verebileceğimizi düşünüyoruz.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bunun için spor kompleksleriniz yeterli mi? Bir de sanırım bu konuda Belediyenin bir projesi var.

 

TUFAN ASRAV : Spor Kompleksi Yapıyoruz

Kapalı salonumuz, Belediyemizin kendi salonu orada bu imkanlar doğrultusunda yapabiliyoruz ama şöyle bir örnek vereyim, Basketbolda 200 başvuru var bir yerde durmak zorunda kaldık devam etsek 200 başvuru daha olacak ama tesisimiz yeterli değil tabi bununla beraber yeni yapacağımız projelerin içinde spor kompleksleri de var en büyüğü eski top sahasının olduğu yerde spor kompleksi yapıyoruz. Gençlik kompleksi demek daha doğru içinde spor salonlarının, yüzme ve tenisin olduğu bir kompleks Bunlar olduğu zaman daha çok çocuğa ulaşacağımızı düşünüyoruz şu an için spor tesislerimiz yeterli değil.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bu gençlik projesinin tesisi ne zaman başlıyor ya da başladı mı? Halkımıza ne zaman hizmet sunmaya başlayacak?

 

TUFAN ASRAV : Spor Kompleksini Sezona Yetiştirmek İstiyoruz

Projenin çizimi statiği bütün hazırlıkları bitti tabi bir de finansman kısmı var finansman kısmının da hazırlıkları bitmek üzere Bizim amacımız sezona yetiştirmek ama yetişir yetişmez onu bilemiyorum. Ama önemli olan başlamaktı ve başladıktan sonra en kısa sürede hizmete sunacağımızı düşünüyorum çünkü herkesin bügün halkın dört gözle beklediği bizim de bir an önce yapıp insanların kullanımına sunmak istediğimiz çok önemli bir proje umarım bir aksilik çıkmaz. Çıkmayacağını da düşünüyorum İnşallah bir an önce başlayıp halkımızın hizmetine sunarız.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Belediye Başkan Yardımcısısınız mutlaka görev dağılımı vardır, hangi konularda görevlisiniz.

 

TUFAN ASRAV : Yazı İşleri ve Bilgi İşlemden Sorumluyum

Resmi olarak yazı işleri ve bilgi işlem bana bağlı ama biz diğer Başkan Yardımcılarımızla beraber öyle kendimize bağlı olan birimlere bakıyoruz diye bir şey yok özellikle biz seçilmiş Başkan Bardımcıları çok büyük bir sorumlulukla buraya geliyoruz. Bu yüzden bildiğiniz gibi spordan, Park bahçeden muhtarlıktan baktığım çok bölüm var, hiç o bölüm senin bu bölüm bizim diye bakmıyoruz bütün bölümlerde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Başkanımıza nerede yardım edebiliyorsak her bölümde arkasında ve yardımcıyız.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Şuana kadar yaptıklarınızdan Belediyenin yaptığı en önemli faaliyetlerden  bahseder misiniz?

 

TUFAN ASRAV : 10 Yıllık Yolu 2 Yılda Yaptık

Bizim için önemli olan belki bunları anlatamadığımızdan da halkımız şikayetçi ve bizde muzdaribiz. Geçen dönemlerde 10 yıldır yapılmayan Yolu biz bu iki yılda yaptık. İki çeşmelikde, kadınlar denizinde, siteler bölümünde bu kadar yolu yaptık ve bunu çok iyi anlatabildiğimizi düşünmüyorum ama bunu halkımızın bilmesi lazım. Çok büyük bir yol operasyonu değil ama bununla ilgili çok iyi yol aldık.

TUFAN ASRAV : Her Doğan Çocuğa Hediye Vereceğiz

Ayrıca sosyal olarak çok işler yaptık bunları da çok iyi anlatamıyoruz. Evde bakım hizmetleri birimimiz var. Bunları da anlatamadık. Hatta bununla ilgili başka projeleri de anlatabiliriz evde yapabileceğimiz temizlik işlerinin de olduğunu düşünüyoruz bunu gündeme getireceğiz her yeni doğan bebekleri olan eve Başkanımızın bir hediyesi olacak bu önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu sosyal olarak çok iyi bir açılım. Gençlere verdiğimiz burslar var, düşük gelir düzeyi olan evlere verdiğimiz yardımlar var, kömürlerimiz var kadın danışma merkezimiz gıda yardımımız devam ediyor. Sosyal kısımda yaptıklarımız bunlar.

TUFAN ASRAV : Engelliler ve Hayvanlara Yönelik Çalışmalarımız Var

Yine bunlarla ilgili engellilere yönelik çalışmalarımız var bunları da önümüzdeki dönemde göreceksiniz aynı zamanda hayvanlara yönelik, Büyükşehire geçtikten sonra hayvanlar konusunda eksiklikler olduğunun farkındayız bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Kedi evleri görmeye başlamışsınızdır. Soğuklarla beraber sokak hayvanlarımızla ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başladı kedi evlerimiz ve bununla birlikte mama matikleri parklarda görmeye başlayacaksınız bunlar genelde sosyal olarak yaptığımız işler. Bütün parkları yeniledik, elden geçirdik halkımızın kullanabileceği şekle getirdik. Yeni ortaya çıkacak 4 - 5 park projemiz var bunlarda en kısa zamanda yapılacak.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Peki son dönemde yağmur ve selden dolayı mağdur olanlar var mı Kuşadası’nda.

 

TUFAN ASRAV : Güzelçamlıda Bir Felaket Yaşandı

Güzelçamlı da bir felaket yaşandı Büyükşehirimizle beraber hemen oraya müdahale ettik ve yaraları sardık. Orada yine alt yapıdan kaynaklanan yılların biriktirdiği dere yatağının üzerine yapılan yollar yüzünden dere yataklarının kapanması var bunlar ortaya bir sel felaketi çıkartıyor ufacık bir yağmurda bile. Oraya hemen müdahale edildi ve genel bir düzenleme yaptık. Son yağmurlarda orada bir şey çıkmadı ama onunla ilgili Alt yapıdan, birikmişlikten kaynaklanan sorunlar var onlara da müdahale ediyoruz. Son yağmurlarda pek zararını görmedik ve anında müdahale edip kimseyi mağdur durumda bırakmadan çözdük bu sorunları.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Yangın meselesinde belediye olarak olayın mağdurlarına destek olunuyor mu?

 

TUFAN ASRAV : Yanan Evleri Turizme Kazandıracağız

Oradaki evlerin çoğu kullanılmayan boş eski evlerdi ama sahiplerini bulduk. Sahipleriyle orada proje yardımı yapıp çünkü oradaki evler tarihi evler o evleri tekrar turizme kazandırma aşamasında devreye girdik böylece o evleri restore edip, zaten evlerden biri bizim diğer evlerinde sahipleriyle birlikte bir çalışma yapıp düzeltmeye çalışıyoruz.

TUFAN ASRAV : Raylı Sİstem Projemiz Var

Zaten o yukarı mahallede yıldız teknik üniversitesiyle ortak çalıştığımız 18 ev var. O evlerin turizme kazandırılmak için projeleri çiziliyor, 18 eve bu  evleri de dahil edip hepsini birden eski Kuşadası’na doğru kaydırmak projemiz var. Orayla ilgili bir de raylı sistem projemiz var orada belediyemizin iştirakıyla yapılan bir KUAKMER Müzesi var. Çevresinde de yapılanmalar ve restorasyonlar var. Ben değişik bir proje olacağını düşünüyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Büyükşehir belediyesiyle nasıl diyaloglarınız. Büyükşehir belediyesi Kuşadası’na yeteri kadar hizmet ediyor mu? Ortak hareket ediyor musunuz?

 

TUFAN ASRAV : Büyükşehir İle İlgili Yasadan Kaynaklanan Kargaşa Var

Büyükşehir Belediyesiyle ilgili yeni çıkan yasadan kaynaklanan bir kargaşa var. Aslında biraz empati de yapmak lazım seçime girildi Büyükşehir bBelediye Başkanı seçildi ama Büyükşehir Belediyesine ait ne binası ne çalışanları ortada yoktu ve bilmediği bir düzene, bilmediği bir şekilde giren Büyükşehir ortaya çıktı. Bundan sonra o düzeni kurup alttaki Belediyelerle hiç alışılmadık şekilde çalışılması kolay bir uygulama değil. Bunu sıkıntılarının da her geçen gün aşıldığını da görüyoruz ki aşılmakta zorunda.

TUFAN ASRAV : Büyükşehir Yasasının Aksaklıkları Düzeltilecek

Aynı partiden çalışan belediyeler söz verdikleri gibi kendilerini seçen ve seçmeyen halka hizmet üretmesi lazım. Ama ben bunların her geçen gün aşıldığını görüyorum ve daha da düzenli olacağını düşünüyorum. Ayrıca büyük ihtimalle de bu yeni çıkarılacak kanunla buradaki aksaklıkların düzeltileceğini düşünüyorum çünkü iktidardaki partinin de bununla ilgili sorunlar yaşadığını tahmin ediyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bir de Türkiye’deki büyükşehirlerin hepsinin havalimanı var fakat Aydın sınırlarımız içerisinde yok 50 yıl önce Mustafa ÇILDIR diye bir vatandaşımız arazisini bağışlamış olduğu Aydın Çıldır havaalanı diye bir yer var ama uçak inip kalkmıyor. Sizce Aydın’da havaalanı olmalı mı? Bugüne kadar neden olmamıştır?

 

TUFAN ASRAV : Aydın Havaalanı Çok Geç Kalınmış Bir Proje

Aydında Havaalanı olması gerektiği çok bariz çünkü Aydın’ı turizm olarak da düşünmemek lazım çok değişik yelpazelere ulaşan bir ticareti de var. Bu ticaret tarım üzerinden yaptığı özellikle çok önemli ve buna itici güç oluşturabilecek şey hava ulaşımıdır. Turizme gelirsek de çevresi tamamen turizmle dolu bir çevre her tarafında tarihi yerler ve çok bariz gerekli olan, çok geç kalınmış bir proje.

TUFAN ASRAV : Havaalanı İle Termal Yatırımlar Artacaktır

Aydın Havaalanı bir an önce yapılması lazım ki. İzmir de o kalabalıktan karmaşasından kurtulup rahatlamalı, Aydın civarı da daha rahat bu havayolunu kullanabilmeli. Aydın civarında düşününki çok fazla termal tesis olabilecek yer var ve böyle bir hava alanıyla bütün yatırımcıların gözdesi olabilecek bir yer. Biz termal tesis deyince Afyonu ve Denizli tarafını düşünüyoruz ama buralar doymuş ve artık insanların gitmeyi düşünmeyeceği yerler.  Burada yeni açılacak termal tesislerin havaalanıyla birlikte çok değişik bir kapı açacağını düşünüyorum.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Termal demişken Aydın Türkiye’nin jeotermal olarak bir numaralı kenti. Kuşadası’nda da sizin jeotermalle ilgili bir projeniz var diye hatırlıyorum.

 

TUFAN ASRAV : Sağlık Turizmiyle Kış Turizmini de Geliştireceğiz

Jeotermal suyu bulduk Davutlar tarafında bu su Belediyemize ait. Suyun konutlarda veya turizm tesislerinde ısıtmaya yeterli bir su şeklinde değil şuan. Buradaki suyun mineral değerleri beklenilenden çok yukarıda olumlu yönde çok yukarıda yani. Bu suyu otellere verip otellerde o termal sudan daha çok sağlık turizminde kullanılacak düzeyde. Onunla ilgili projeler devam ediyor. Tesislerde yapılmaya başlandı ve turizmde bununla ilgili bir kapı daha açılacağına özellikle Kuşadası’nda kış turizminin de başlamasına bir kapı oluşmuş olacağını düşünüyoruz. Bizim için çok önemli bu konuda bu konuyla ilgili çalışma gruplarımız var ve arkadaşlarımız üzerinde çalışıyor umarım güzel haberler alırız.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Üniversiteyle diyaloglarınız nasıl?

 

TUFAN ASRAV : Oda Orkestrasını Kurduk

Üniversite kış nüfusumuzun yükselmesinde ve kışında ticaretin akmasında canlanmasında çok önemli her geçen gün bölümler de çoğalıyor orada da mesela bizim daha önce sorduğunuz yaptığımız şeylerden biri sanat kısmında. Oda orkestrasını kurduk. Bunu nasıl yaptık. Nazilli’deki konservatuarı Kuşadası’na aldık. Bu önemli bir gelişme bizim için. Nazilli’deki konservatuarı buraya alınca buraya bir klasik müzik çekimi başlattık ve bununla birlikte Kuşadası Belediyesi oda orkestrası nı kurduk. Kuşadası belediyesi oda orkestrası üniversiteyle birlikte yapılmış bir çalışma ve son dönemki etkinliklerimizde görüyorsunuzdur çıkıyor ve Kuşadası’na başka bir boyut kazandırıyor.

TUFAN ASRAV : Sanatsal Etkinliklere Önem Veriyoruz

Bu konuya değinmişken Kuşadası Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu ve Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Tiyatro Grubu Kuşadası’nda sanatı bir adım öne götüren ve daha önceki dönemlerde  sadece bir konserle anılan sanatı gerçek sanatla birleştirme ve Kuşadalılarla tanıştırma etkinliklerimize çok önem veriyoruz.

 

ADNAN AYTAŞKIN :

Bizim sorularımız bu kadardı sizin bizim aracılığımızla halkımıza iletmek istediğiniz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

TUFAN ASRAV : Kendimizi Tanıtamama Sorunumuz Var

Bizim halkımızdan değil kendimizden kaynaklanan kendimizi tanıtamama halkımıza kendimizi iyi anlatamama gibi sorunlarımız var.  Bunları önümüzdeki dönemde aşacağımızı düşünüyorum. Eskiden yaptıklarımızı bilmeyen halkımıza yine çok iyi şeyler yaptığımızı söyleyeyim gelecek dönemde de çok iyi projelerle halkımıza daha çok hizmet sunacağımızın sözünü şimdiden veriyorum. Onlarla beraber yönettiğimiz bir Belediyede önümüzde ki dönemde Kuşadamızın çok daha güzel yerlere geleceğini söylemek istiyorum.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3468 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim