• Aydın36 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

LALE DEVRİ NİN SONU

20 Aralık 2011 Salı 18:16

Lale Devri Çocuklarıyız Biz - 2

Batılı ülkelerdeki gibi TERCÜME HEYETLERİ kuruldu.Zengin semtlerde KÜTÜPHANELER açıldı.

LALE DEVRİ NİN SONU

Lüks yaşamın getirdiği görüntülerden çok fakir ve cahil olan halk kitleleri arasında abartılmış hikayelerle çok rahat bir provakasyon işlemeye başladı.

28 Eylül 1730 perşembe günü PATRONA HALİL ve arkadaşları 200 kişilik bir çapulcu grup anarşik harekete başladılar. DİN elden gidiyor, bahanesiyle başlayan hareket kapalı çarşıya girerek propagandaya başladılar. Kısa zamanda artan kalabalık sempatizanlar arttı. Dükkan sahipleri dükkanlarını kapatıp onlara katıldılar.

Bir grupta Divan yolunda toplanırken diğer bir grupta Aksaray Et meydanına giderek şişli tarafına gidenlerde okmeydanından destek olmaya yöneldiler. Orada ise YENİÇERİ OCAĞINDAN destek sağlandı.

Topkapı Sarayında toplanan Padişah yönetimindeki Devlerin ileri gelenleri İRAN seferi için Anadolu yakasına geçerek yeni bir ordunun düzenleme işleri ile meşguldüler.

Gruplar giderek kalabalıklaştılar. Geceleyin daha iyi teşkilatlandıktan sonra, sabahleyin sayıca tahminlerin ötesine ulaştığını öğreniyoruz.

İsyancılar Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ve Şeyhülislam dahil 37 kişinin kellesini istiyordu. Sancak ı Şerif in önüne geçen Padişah 3. Ahmet, Saray kapısına çıkarır. Sarayın isyancı grupça işgalini öğrenince, sarayda kalır ve istekleri yerine getirir. Sadrazam ve Vezirlerin bazılarını öldürtüp 3. Ahmet çeşmesinin yanına bırakıvermişti. bunu yeterli bulmayan isyancılar, 3. Ahmet in derhal Taht tan indirilmesini istiyordu. İsyan Başkent in tamamına yayılınca, çaresiz kalan Devlet Ricali, Padişah 3. Ahmet i Taht tan indirip yenrine Şeyhzade 1. Mahmut u...

İşte lale Devri böyle biter...

Neyzen Tevfik in şu dizleriyle yazımı bitiriyorum:

Hayat çatlak bardaktaki suya benzer,

İçsende tükenir, İçmesende,

Bu yüzden hayattan tad almaya bak,

Çünkü yaşasanda bitecek, yaşamasanda...

www.aydinozel.com  Köşe Yazarı Av. Mehmet PALA

Bu yazı toplam 1303 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim