• Aydın41 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet ERDEM : Nihai Karar Milletindir
19 Ocak 2017 Perşembe 12:28

Mehmet ERDEM : Nihai Karar Milletindir

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem Milli İrade ve Demokrasi vurgusu yaptı.

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem Milli İrade ve Demokrasi vurgusu yaptı.

Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimleri her dönemde krizlere sebep olmuştur. 1980 darbesi öncesinde TBMM'de Cumhurbaşkanı seçimi için 190'ı aşan tur yapılmış ve yine sonuçlanmamıştı.

2007 yılında TBMM'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde e-muhtıra ve Anayasa Mahkemesi'nin "367 garabet kararı" ile karşı karşıya kalmıştık. Tüm bu yaşananlar ülkemizde halkın iradesi üzerindeki vesayet anlayışının bariz örnekleridir.

AK Parti millet iradesinin üzerindeki vesayet anlayışını kaldırmak ve Cumhurbaşkanı'nı doğrudan halkın seçmesi için Anayasa değişikliği teklifini 2007 yılında milletimize sordu. Milletimiz %68.95 "evet" oyuyla bu teklifi onayladı.

Yani millet kendi iradesine sahip çıktı. O referandumda da CHP "hayır" demişti. Yani milletin iradesine güvenmediğini bir kez daha tescillemişti. Şimdi de CHP-HDP yeni değişikliğe "hayır" diyor. CHP millet iradesine güvenmediğini bir kez daha gösteriyor. 2014 yılında %52 oy alan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, milletin oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Parlamenter sistemde öngörülen TBMM tarafından seçilen temsili, sembolik ve sorumsuz Cumhurbaşkanı modeline dönüş bundan sonra mümkün değildir.

Artık Milli iradenin doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı var

Ortak milli çıkarlarımız ve ülkemizin bekasını esas alan, milletimizin Oyuyla seçilen, iki defa seçilme hakkı olan, millete karşı sorumluluğu olan, Cumhurbaşkanlığı makamı söz konusudur.  Bu durumdan eskiye dönüş asla söz konusu olamaz. Milletimize bunu kimse teklif edemez. CHP eğer bunu istiyorsa yani Cumhurbaşkanı'nı milletin seçmesi uygulamasının bitirilmesini ve geriye dönülmesini istiyorsa açıkça bunu ifade etsin.

 

Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı'nın bir adım ötesi "Başkanlık" veya "Yarı Başkanlık" Sistemi idi. Biz de şu anda yeni olarak ülkemize mahsus "Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni" aziz milletimizin takdirine sunuyoruz.

Demokrasinin en yüksek seviyesi millet iradesidir. Millete güven, sandığa güven bizim için esastır

Anayasa değişikliği teklifimiz aziz milletimizin onayını aldığında, milli hükümet sistemi hayata geçecek, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Türkiye daha da güçlenecektir.

 Milletimizin sandıktaki kararı başımızın tacıdır.

 Milletimizin vereceği karara sonuna kadar saygılıyız.

Nihai karar milletindir dedi.

AydınÖzel

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim