• Aydın24 °C

Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bekir AYGÜL / Köşe Yazarı

MHP KOLTUK DEĞNEĞİ OLMANIN FATURASINI AĞIR ÖDEDİ

14 Haziran 2011 Salı 03:46

MHP “ KOLTUK DEĞNEĞİ” OLMANIN  FATURASINI AĞIR ÖDEDİ

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri, zaman zaman tatsız olaylar yaşansa da, dış ve iç mihraklar Ülkemizi karıştırmak istese de, milletimizin engin tecrübesi ve hoşgörü anlayışı ağır basmış tahriklere ve prokovatif eylemlere prim vermeden  demokratik olgunluk içinde geçmiştir. Bu açıdan Yüce Milletimiz büyüklüğünü bir kez daha göstermiştir. Genel seçim sonuçları tüm Ülkemize, Milletimize ve Aydınımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Bu seçimler gibi daha nice nice seçimler Ülkemiz açısından demokratik olgunluğun hat safhaya çıktığı seçimler olsun. Diyoruz.

Seçim döneminde partilerimiz yoğun bir propoganda faaliyeti yürüttüler. Seçimlerde her parti doğal olarak diğer partinin rakibi durumundadır. Asıl olan her partinin diğerini rakip olarak görmesi ve faaliyetlerini bu doğrultuda yoğunlaştırması gereğidir. Demokratik Ülkelerde partiler bu amaçla kurulur ve çalışmalarını “rakip parti” anlayışı zemininde yürütür.

 Haziran 2011 seçimlerinde ise bir ilk yaşanarak “rakip parti” anlayışından farklı olarak, Ülkemiz ve Aydınımız açısından çok önemli ve tarihe not düşecek gelişmelerin yaşandığı bir süreç olarak tarihe geçti şüphesiz. İlerki günlerde ve yıllarda daima hatırlanacak ve unutulması mümkün olmayan söylemler, perde arkası planlar ve gerçekler  devamlı milletimizin hafızasında canlı olarak kalacaktır.

Ak Parti her seçimde oylarını daha da artırarak Ülke genelinde yüzde 50 ye ulaşmış ve  her iki kişiden birinin oyunu almıştır. Bu büyük bir başarıdır. CHP ise beklenen başarıyı gösteremeyerek yüzde 26 oy oranını ancak yakalayabilmiştir. Burada en dikkat çekici ise MHP nin yüzde 13 gibi bir oranda kalması ve oylarını düşürmesidir.

Seçimlerin Aydın’a yansıması ise, Ak Parti 3, CHP 3 ve MHP’nin 1 milletvekili çıkarması ile neticelenmesidir.

 

MHP’nin  hem Ülke genelinde  hem de Aydın’da oylarının düşmesi ise öteden beri beklenen bir gelişme olarak zaten bazı kesimlerce söyleniyordu. Burada MHP ‘nin düştüğü durum daha öncede yazılarımızda dikkat çekmeye çalıştığımız gibi “CHP-MHP genel seçimlerde artık birbirine rakip partilerdir. Dolayısıyle her parti il yöneticisinin kendi parti çıkarlarını önceleyen, diğer partileri eleştiren bir uslup içinde bulunması siyasetin doğal gereğidir.”  Hal böyleyken MHP yöneticilerinin kendi parti söylemleri, tabanının beklentileri yerine CHP’nin dedikodularına sahip çıkarak siyaset yapması, tabir yerindeyse “rakip partinin değirmenine su taşıması”  kendi tabanı tarafından tepkiyle karşılandı.

Üstelik MHP milletvekili aday ve yöneticileri  siyasi arenada CHP’ye toz kondurmadılar. Her konuda siyasi söylem birliği içerisinde aynı hedefe odaklandılar. Neticede bunun faturasını da ağır ödediler. MHP’nin CHP’ye “koltuk değneği” olma vazifesi üstlenmesi MHP seçmeni tarafından ağır bir hakaret olarak algılandı. Yönetimle paralel düşünen tabandaki diğer partililer ise “fotokopiye” oy vermek yerine “ aslına”   yani CHP ‘ye oy vermeyi yeğlediler.

www.aydinozel.com Bekir Aygül Yörükoğlu
Bu yazı toplam 1306 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim