• Aydın32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP'den Ahıska Türklerine Ziyaret
20 Kasım 2016 Pazar 01:17

MHP'den Ahıska Türklerine Ziyaret

MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan: Fedakarlıksa istenen, sonuna kadar biz varız. Cesaretse aranan, el hak biz buradayız.

MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan: Fedakarlıksa istenen, sonuna kadar biz varız. Cesaretse aranan, el hak biz buradayız.

 14 Kasım 1944’te Ata Yurtlarından sürgün edilen Ahıska Türklerinin ikamet ettiği Sandıklı’daki ziyarete  MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, Efeler ilçe başkanımız Ahmet BASKIN İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Aydın Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Mesut Gümüş katıldı. Çok sayıda Ahıska Türk’ü nün katıldığı toplantıda sürgünün yıldönümü anısına şehitler için dua edildi.

Ahıska Türkleri yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

MHP Aydın İl başkanı Burak Pehlivan; -“ Başkaları düşünmüyor, sorumluluk almıyormuş, bu bizi ilgilendirmeyecektir.Fedakarlıksa istenen, sonuna kadar biz varız. Cesaretse aranan, el hak biz buradayız. Türk milliyetçileri, 1944 Ahıska Türklüğünün acılarını hala yüreklerinde duymaktadır. Kırım’dan Hocalı’ya, Türkmenelinden Doğu Türkistan’a, Belene Kampından, Balkan Dağlarından Sibirya bozkırlarına ve Ortadoğu’ya kadar nerede milletimizin bir evladı varsa derdiyle dertlenmek, sevdalarıyla sevinmek bize has, bize yakışan bir asalettir. Çünkü biz tarihe, ecdada, şehitlere karşı sorumluyuz, duyarlıyız, Türklüğün nerede olursa olsun, tekrar felaketlere batmaması için mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Ahıska Türkleine yapılan sürgün Türk Milletinin Milli hafızasında yerini almıştır. Şehit Düşen soydaşlarımıza Allah(c.c.) rahmet diliyorum.” Dedi

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu;-“ Rusların 71 yıl önce kendilerini öz vatanlarından Orta Asya’ya sürmesi nedeniyle zamanla farklı ülkelere göç etmek zorunda kalan Ahıska Türklerinden bir kısmı 1990'dan sonra Aydın'a da yerleşmeye başlamışlardır.  Aydın’da ikamet eden ailelerin karşılaştıkları sorunları Ahıskalı soydaşlarımızdan dinledik. Onların taleplerini, dileklerini, isteklerin öğrendik. Oturma izinlerinin sağlanması ve çalışma izni verilmesi, sağlık güvencesi konularında haklarının sağlanması, eğitim öğretim konularında yaşanan sıkıntıların giderilmesi, vatandaşlığa geçen Ahıska Türklerinin yurtdışından gelen yakınlarına vatandaşlık verilmesi sürecinin kısaltılması , Yurdışında eğitim görmüş Ahıska Türklerinin diploma denkliklerinin sağlanması, doğum yardımlarından ve diğer sosyal haklardan faydalanmak başlıkları altındaki sorunlarla İlgili kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli çalışmaları yapacağız. Ahıskalı soydaşlarımızın buradaki sorunlarını çözeceğiz. Aynı zamanda aldıkları hizmetin de kalitesini artıracağız.." Dedi

AydınÖzel

unnamed-(8)-005.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim