• Aydın25 °C

Alper DERELİOĞLU / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alper DERELİOĞLU / Köşe Yazarı

MİKRO AYDIN İÇİN MAKRO PROJELER

19 Mart 2012 Pazartesi 02:18

Değerli okuyucularım, herkese merhaba. Güzel şehrimiz Aydınımız için çok anlamlı projeleri hayata geçiren değerli başkanımız Sayın Özlem ÇERÇİOĞLU’na öncelikle geç de olsa geçmiş olsun diyorum. Kendisi açısından kazanın hafif sıyrıklarla ve maddi hasarlı olarak atlatılması gerçekten büyük şans. Umarım Tanrı kendisine bundan sonra daha büyük acılar yaşatmaz.

          Sevgili Aydınlılar. Biliyorsunuz ki şehrimizin tam göbeğinde, en nadide yerinde bir sulu parkımız vardı. Bir de bu parkın hemen karşısında yükselen bir İlk Öğretim Okulumuz vardı. Şimdi her ikisi de yok. Bu geniş alanın etrafı, Berlin Duvarını andırırcasına galvanizli levhalarla kapatıldı. Öncelikle şunu söylemem gerekir ki Aydın için gerçekten de büyük bir proje bence bu meydan projesi. Aydınımızın modern bir kent görünümünü elde edebilmesi için elde olan imkanlar seferber edilerek bu dönemde Belediyemizce hayat geçirilen ve şehre artı edeğer katacak bir proje.

            Projenin faydalarından biri öncelikle tamamlanması planlanan 600 araçlık bir kapalı otopark alanının olması. Zira bu otopark tamamlandığında Aydın’ın şehir içindeki halihazır otopark sorununu ve dolayısıyla trafik akışında yaşanılan sorunları önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır. Öçzellikle Adnan Menderes Bulvarında her gün görmeye alışık olduğumuz yol kenarına iki sıra halinde park etme alışkanlığının bu otopar sayesinde ortadan kalkacağını ve daha güvenli ve sağlıklı bir trafik akışının Aydın Kent merkezinde sağlanacağını düşünüyorum. Tabiki Belediyemizin gelirini de arttırıcı yönde olması projenin bir başka faydası olacaktır. Bence bu gelirin halen Belediyemizin desteğinde mücadele veren Aydınspor 1923 Klübüne de  hibe edilmesi gerekmektedir. Daha güçlü bir Aydınspor 1923 için bu şarttır. Zira gelecekte Aydın’ın bir başka markası da Aydınspor 1923 Klübü olmalıdır ve olacaktır.

           Değerli Hemşehrilerim, biliyorsunuz ki senelerdir Sulu Parkımız benim karşı olduğum şekilde telaffuz edilen tinerci denilen çocuklarımızın sıklıkla vakit geçerdikleri, zaman zaman suç oluşturabilecek davranışlarda bulundukları ve vatandaşlarımızın da sıklıkla şikayetçisi oldukları bir mahaldi. Bunun dışında akşamları her Aydınlının çoluğu ile çocuğu ile gönül rahatlığı ile oturup yazın bunaltıcı sıcaklığı karşısında bir an olsun nefes alabilecekleri bir park olmasına rağmen uyuşturucu ticareti yapılması, sarkıntılıkların vuku bulması gibi olayların da zaman zaman yaşanması nedeniyle Halkımız tarafından vakit geçirmek için tercih edilen bir yer olmaktan çıkmış idi. Bir de yolun kot olarak altında , sanki bir çukuru andıran fiziki şartları nedeniyle de bence boğuk bir atmosferi vardı. Şehir planlamacılarının uzmalığı dahilinde bir konuda yorumda bulunmak istemem ama kanaatimce teknik bir çok eksikliği barındıran bir meydan parkı idi. Gerçekten de Sayın Belediye Başkanımızın da dediği gibi güzel Aydınımızın gerçek anlamda bir kent meydanı yoktu. Bu proje ile artık bir kent meydanı olacak.

            Güzel şehirlerin güzel, büyük ve heybetli kent meydanları olur. Antik çağdan bugüne de bu böyle süregelmiştir. Antik çağda Dünyanın bilim ve tcaret merkezi Ephesus(Efes) Şehrinin kent meydanı ‘’Devlet Agorası’’ olarak adlandırılmıştır ve bence bünyesinde barındırdığı ‘’İskenderiye Kütüphanesi’’ ile halen daha o muhteşem görkemini ve ününü korumaktadır. Bir İmparatorluk Şehri ve günümüz İtalyası’nın başkenti Roma’nın 11 adet büyük kent meydanı vardır ki hepsinin ayrı tarihi ve mistizimi, baş döndürücü güzellikleri bulunmaktadır. Kent adeta meydanları ile anılır. Bunlardan en önemlisi ve güzeli de bence St. Peter Meydanı’dır. Belki de en bilineni de bu meydandır. New York’un Times Meydanı, Moskova’daki Kızıl Meydan, Berlin’in Dünyaca ünlü Tiergarten Meydan Parkı gibi sayısız örnek verilebilir. Bir kent meydanı o şehrin sembolü ve markasıdır aynı zamanda. Bir zaman sonra şehir o meydan ile anılır. Bu nedenle Aydınımız da marka olacak ve hep o marka ile anılacağı bir kent meydanını çoktan hak etmiştir.

                        Bu kent meydanının bir başka faydası da şu olacaktır ki; artık miting ve konserlerde Garanti Bakkası kavşağından Adnan Menderes Bulvarı’nın girişine kadar olan bölümün trafiğe kapatılması gibi bir durumla da karşılaşmayacağız. Bir anlamda bu keşmekeş duruma bir son verilmiş olacak. Tahminim o dur ki Kent Meydanı Projesinin kapsadığı alan gerek mitingler gerekse de diğer organizasyonlar için fazla fazla yeterli olacaktır.

                        Her yönüyle Aydın için çok anlamlı ve faydalı bulduğum bu proje için Sayın Başkan ve ekibini kutluyorum. Umarım planlanan zamanda bu proje tam olarak hayata geçirilir ve Aydınımız hak ettiği şehir meydanına kavuşur. Bir de bu güzel meydan için bir isim konması gerekecektir. Meydana isim verilmesi için bir halk oylaması yapılabilir hatta bu konuda bir yarışma bile yapılması düşünülebilir. Böylesine güzel ve anlamlı bir meydan için seçilecek ismin de özenle düşünülmesi gerektiği ortadadır. Benim bununla ilgili şimdiden bir tartışma başlatabilcek önerilerim var. Bence ‘AYDINLANMA MEYDANI’’ ya da ’’BAĞIMSIZLIK MEYDANI’’  olabilir bu meydanın ismi. Uzun isimler akılda kalmaz ve telaffuzu zor olur. Bence hem akılda kalıcı hem de o meydanın görkemiyle doğru orantılı, vurucu isimler tercih edilmelidir. Tabiki bu konu çok sonraki saflarda Aydın Kamuoyu tarfından paylaşılacakve tartışılacak. Ama ben de bir Aydınlı olarak şahsi kanaatimi siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim. Şimdiden yeni polemik konumuz Aydınımıza hayırlı olsun.

                           Bu projenin en kısa zamanda hayat geçireleceğine olan inancım tam. Zira Sayın Başkanım bu projeyi bri sonraki mahalli seçimlerden önce tamamlamak isteyecektir. Yani önünde iki seneye yakın bir süre var. Bence proje için yeterli bir süre ama tabiki bazı mali ve teknik aksaklıklar yaşanabileceği de ihtimal olarak düşünülmeli ve bu konuda Sayın Başkan ve ekibine gerekli prim verimelidir. Daha yaşanabilir bir Aydın için tek ses tek yürek olalım ve yapılan güzel şeyleri de takdir edelim. Zira ileri demokrasi kültürü bunu gerektirir.

Bu yazı toplam 1426 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim