• Aydın22 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Nazilli Ticaret Odası nın Kestane Bilmezliği

29 Ağustos 2012 Çarşamba 03:05

Değerli okurlarımız bugünkü yazımda Aydın Ticaret Borsası nın Aydın Kestanesi başvurusuna daha çok Nazillide üretildiği iddasıyla itiraz eden Nazilli Ticaret Odası nın tavrı hakkında yazacağım.

Ülkemizde Aydınlılar olarak bir gerçeğin farkındayız, her ne kadar üretim noktasında bölgemiz önemli olsa da Kestane Şekeri üretiminden kaynaklı Bursa Kestanesi Dünyaca ün kazanmış durumda.

Ülkemizin Kestane Üretiminin Yüzde 30 civarındaki bölümünün Aydın İlimizden gerçekleştiği bilinmektedir. Bu Ülke Genelindeki Yüzde 30 luk Üretimin Yüzde 15 lik Kısmının ise Nazilli ilçemizde üretildiğide kabul edilebilir.

Aydın Ticaret Borsası düşünmüş taşınmış Aydın yararına bir iş yapmaya karar vermiş, Aydın Kestanesi adı altında Patent Başvurusunu Türkiye Patent Enstütisine yapmış. 1 Yıllık süreç tamamlanmış. En son 6 aylık itiraz sürecine gelinmiş. İtiraz günlerinin sonuna yaklaşırken Nazilli Ticaret Odası itiraz etmiş. Ne diye Kestanenin adı Aydın değil Nazilli Kestanesi olsun diye.

Nazilli Ticaret Odası bu kendini bilmezlikle ne yapmaya çalışıyor.

Birincisi siz çok biliyordunuz bugüne kadar Aydın Ticaret Borsasının Aydın Sevdasını göstermesini mi beklediniz. Baltalamak için..

İkincisi Aydın gibi sizin büyüğünüz olan bağlı olduğunuz ilinize karşı Bursa nın yapmadığı bu ihaneti neden yaptınız ? Amacınız Ne ? Siyasi mi ? Popülizm mi ? Yoksa kendinizi tatmin mi ?

Üçüncüsü Aydındaki kestanenin Yüzde 50 sinin Nazilli de olduğunu düşünülse bile Aydın Kestane Ticaretine ivme kazandıracak bu Patent girişiminde Aydın Kestanesi nin Nazilli yi de kapsadığının farkında değilmisiniz?

Dördüncüsü Nazilli Aydın ın bir İlçesidir. Aydın kelimesi aynı zamanda Nazillidir. Bazı branşlarda Merkez İlçe ile rekabet faydalı olsada Bu Patent itirazı Şehrine İhanet in yanısıra Pişmiş Aşa Su Katmaktır.

Bu yazı toplam 659 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim