• Aydın25 °C

Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seyhan KAYNARCA / Köşe Yazarı

Neden Hala Şehit Veriyoruz?

08 Mayıs 2010 Cumartesi 20:42

Yaklaşık 20 yıldır terörle mücadele yapıyor ülkemiz ve binlerce can bu yolda şehit oldu. Hala olmaya devam ediyor …

Yüreklerine evlat acısı düşmeyen bilemez tabi ki bu nasıl bir acıdır ve öfkeni neye karşı nereye karşı yönlendirirsin bilinmez …

‘Vatan sağolsun’ öyle ulvi bir cümle ki, ama yüreklerden bu cümle nasıl dökülür …

Bu cümleyi hiçbir ana ve babanın kurmamasını sağlayacak bir yol bulunamaz mı? Bunu tartışabilmek, bazı konularda cevap arayabilmek hakkımız olsa gerek de bu neden hiç yapılmaz?

Yaklaşık 20 yılda harcanan milyarlarca dolar ve elde edilen 20 yıl önceden farklı olmayan bir durum! Hatta daha eskiye dayanabilir bu süreç çünkü hatırlıyorum eski bir gazete küpürü görmüştüm Tunceli de bölücülerle kahraman Mehmetçiğimiz arasında geçen … diye devam eden bir yazı yanılmıyorsam yıl 1940 lar gibiydi.

Sistem sorunu çözmüyorsa başka bir sistemle yer değiştirmek zorunda değil midir?

Düzenli bir birlik, gayri nizami harp unsurları ile karşı karşıya getirilemez diyor o bölgede görev yapmış birlik komutanlarımız. Gayri nizami harp unsurları teröristler oluyor burada, nizami harp unsurları da Mehmetçiklerimiz.

1998 yılında bende o bölgede görev aldım yedek subay olarak ve o zaman bir kağıda ‘ ileride oğlum olursa askerlik yapmaması için ne gerekirse yapacağım’ diye not düşmüşüm, şimdi iki oğlum var ve bu nasıl bir ironidir gülümsüyorum sadece…

Devletimin bu yolda kullandığı argümanları değiştirmesini bekliyorum ben. Teröristlere karşı onlar gibi yaşayan ve arazide bulunan unsurların karşılaşmasını istiyorum. Seçilecek 5000 askerin en iyi teçhizatla donatılıp araziye çıkmasını ve ikmal sorunlarının hava birliklerince sağlanmasını, gece gündüz üs bölgeleri yakınları da dahil olmak üzere arazi taraması yapmalarını, terörist gibi düşünüp olar gibi yaşamalarını istiyorum ve bu hizmetlerinin karşılığını fazlası ile almalarını örneğin ayda 10 bin dolar ücretle bu işi yapmalarını istiyorum. Futbol takımı teknik direktörüne 100 bin dolar maaş ödeyebilen federasyonumun yada üyelerine binlerce dolar harcırah ödeyen meslek örgütlerinin yada binlerce dolara mal olan siyasi yada askeri toplantıların yada buna benzer abuk sabuk yerlere harcanan paraların yanında bu para hiç kalır.

Suriye, Irak, İran sınırının en iyi şekilde gözetlenmesini ve savunulmasını istiyorum, ecdadım birkaç ayda İstanbul boğazına hakim iki kale yaparken ben 50 yılda en problemli bölgeme adam gibi bir karakol yapamamışım bunun düşünülmeden derhal gereği neyse yapılmasını istiyorum. İşini doğru yapmayan kişilerin derhal görevden el çektirilip bu işi yapabileceklerin iş başında olmasını istiyorum. Çok şey mi istiyorum sizce …?

Üç ay acemi eğitimi almış 20 yaşındaki askerimin, 10 yıldır dağda yaşamayı öğrenmiş onunla bütünleşmiş 30 yaşındaki eğitimli terörist karşısına çıkmasını istemiyorum. Çok şey mi istiyorum sizce …?

Güçlü devletimin güçlü bir unsurla bölgede kalıp bu şerefsizleri silip süpürmesini ve Mehmetçiğimin geri planda asli birliğin lojistiği ve istihbaratı ile ilgilenmesini ve daha az hassas görevlerde bulunmasını istiyorum. Çok şey mi istiyorum sizce …?

Bu yazı toplam 1387 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim