• Aydın22 °C

Zeki ALTIN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeki ALTIN / Köşe Yazarı

ÖĞRETMENİM

24 Kasım 2011 Perşembe 21:42

Karanlık gecede parlayan yıldız, gündüzümüzü aydınlatan Güneş’sin!

 Bilgi ve sevgi pınarısın!

Öğretmenlik, dışarıdan kolay gibi gözükebilir, oysa çok zor ve titizlik isteyen bir meslektir.  Zorluğu, dikkat ve özen gösterme zorunluluğundandır. Bir çiftçi özen göstermese bir yıllık ekinini telef eder. Oysa bir öğretmenin bir öğrenciye karşı özensizliği, bir ömrü telef ettirir. Bir sınıftaki özensizliği o sınıftaki öğrenci sayısınca hayatı mahveder. Aynı öğretmenin, meslek hayatı boyunca benzer hatayı tekrar etmesinin, kaç hayatı mahvedeceğini siz düşünün artık. O nedenle öğretmenlik zor bir meslektir.

Çok şükür, öğretmenlerimizin çoğunluğunun, titiz, sevgi dolu ve özenli olduğunu biliyorum. Arada sırada meslek etiğini çiğneyenler de olabilir. Bunların da mutlaka ayıklanması gerekir diye düşünüyorum.

Eskiyle mukayese edildiğinde öğretmenlerimiz, gerek atama, nakil ve özlük hakları yönünden bu gün daha iyi durumdalar. Ancak dershaneler başta olmak üzere, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerimizin özlük hakları mutlaka öğretmene yakışacak bir seviyeye çıkarılmalıdır. Bu konuda Eğitim sendikalarına büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Çaresizlik içinde asgari ücretin bile altında maaş almak zorunda kalan öğretmenlerin haklarını, bu eğitim sendikaları savunmayacak da kim savunacak?

Devlet, diğer meslek kuruluşlarında olduğu gibi, öğretmene yakışacak bir asgari ödeme zorunluluğu getirmelidir. Hem de gecikmeden!

Burada, asıl görevinin öğretmenlik olduğunu unutup, meslektaşlarına zorluk çıkarmaktan sadistçe zevk alan bazı idarecilere de birkaç söz söylemek gerek.

İdarecilik görevi, eğitim ve öğretimi sağlıklı bir şekilde yürütmek üzere size verildi. Bu görevi, adil ve kanunlara uygun bir şekilde, nezaket ve sevgi ile yerine getirmek gerekir.

İdarecilik bir görevdir, meslek değil! Ama bazıları, asıl mesleklerinin öğretmenlik olduğunu unutup, idareciliği meslek zannediyor ve işte ondan sonra zalimleşebiliyorlar!

Allah, öğretmenlerimizi böylelerinin şerrinden korusun!

Son deprem felaketinde, terör saldırılarında hayatını kaybeden öğretmenlerimiz başta olmak üzere vefat etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara da Yüce Allah,sağlık ve mutluluk içinde uzun ömürler versin.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

Bu yazı toplam 1391 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim