• Aydın28 °C

Zeki ALTIN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeki ALTIN / Köşe Yazarı

RAMAZAN GELDİ, HOŞ GELDİ

09 Ağustos 2011 Salı 02:32

Allah’a sonsuz şükürler olsun, Mübarek ramazan ayına kavuştuk. Sağlığı yerinde olup, “Allah’ın emri” diyerek oruç tutanlara ne mutlu! Ramazan orucu, diğer ibadetlerden çok farklı bir konumdadır. Zira oruç hakkında; “Âdemoğlunun bütün ibadetleri kendisi içindir, oruç ise benim içindir…” buyrulmuştur. 

İnsanı nefsin esaretinden kurtarıp, adeta melekleştirir, bu ibadet! Riya karışmaz bu ibadete! Çok acıkmış, çok susamış olduğun halde, su da yiyecek de yanı başında olmasına rağmen, sırf Allah rızası için yememek içmemek! Üstelik yasağı bekleyen ne bir bekçi ne de maddi bir engel var! Ama yemiyor ve içmiyorsun, ne büyük bir nefis terbiyesi! Ne güzel bir sevgi nişanesi!

Her nimete erdiğinde yaptığı gibi Ramazan ayına sağ salim kavuşan bir insan, Allah’a şükretmeli. Geçen sene ramazan ayında hayatta olup ta bu sene kavuşamayanlar var. Geçen sene sağlığı elverdiği için bu ibadeti yerine getirdiği halde bu sene rahatsızlığı sebebiyle oruç tutamayanlar var. Gelecek ramazana ulaşabilecek miyiz, ulaşsak bile sağlığımız oruç tutmaya fırsat verecek mi, belli değil. Öyle olunca Ramazan ayına sıhhatli giren mümin, bu günlerin kıymetini bilir; orucunu tutar, Allah’ın rızasını kazanmaya çalışır.

Evet, Allah’ın rızasını kazanmak! İşlerimize anlam katan iksir; Allah rızası için sevmek, Allah rızası için buğzetmek! Allah rızası için oruç tutmak, namaz kılmak… Zayıflamak, rejim yapmak için değil, Allah rızasını kazanmak umuduyla oruç tutmak. Orucun zayıflamaya faydası olur mu, belki olur. Ama oruç, zayıflamak için değil, Allah’ın rızasını kazanmak için tutulur. Ancak böyle ibadet değeri kazanır aç kalmak. Yoksa bir gün değil, bir yıl yemeyip içilmese bile küçücük bir sevap alınamaz!

Oruçlu insan, sakin, teennili, sabırlı, hoş görülü, nazik, kibar, anlayışlı olur; kabalıktan sinirli hareketlerden, acelecilikten kaçınır. Kırıcı olmaz, gıybet etmez, kavga etmez, harama yaklaşmaz, biri ona sataşırsa “ben oruçluyum” der, geçer gider! Çünkü oruç, insanı kötülüklerden, haramdan, çirkin davranışlardan koruyan “bir kalkandır”.

Oruç ile arınan, adeta melekleşen bahtiyarlardan olmamız temennisiyle…

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim