• Aydın13 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

SAHİL SİTELERİNDE GÜVENLİK ALLAHA EMANET

03 Ekim 2011 Pazartesi 20:13

SOKAK AYDINLATMALARI – 2 ve GÜVENLİK

Sokak aydınlatmaları konusunda bir okuyucumun sorusu üzerine yazdığım yazı sonrası birçok mail aldım. Meğer bu hususta ne kadar çok dertli insan varmış, eski bir TEDAŞ müdürü olarak ben de şaştım kaldım. Bu nedenle bu ikinci aydınlatma yazımı yazmak zorunda kaldım.

Değerli okuyucularım bana yönelttiğiniz sorularda yerden göğe kadar haklısınız. Hani bizde bir söz vardır. Birileri bizlere vur dediğinde biz öldür anlarız ya, işte tam o misal. Şu aralar Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı, Didim ve Akbük Belediyeleri İmar alanında bulunan birçok sitenin aydınlatmalarının elektriği AYDEM tarafından kapatılmış.

 Hırsızlık vakaları almış başına gidiyor diyorlar. Valilik genelgesi gereği kurdurulan kameralar atıl duruma düştü, karanlıktan görev yapmaz vaziyette diyorlar. Sitelerde yaz kış oturan emekli yaşlı insanlar camiye bile gidemez olmuşlar. Dağın başındaki 10 haneli köyde bile ağaçları taşları tarlaları aydınlatırken, bütün hedef bu sahil siteleri mi? Hangi müfettiş gelmiş de neyi görmüş bu sitenin elektriği kapatılsın demiş. Devletimizin asli görevi vatandaşlarının mal ve can güvenliğini sağlamak değil midir? Bu bölgelerde görev yapan AYDEM görevlileri, hangi sitenin sokakları kamuya ait, hangi sitenin değil bunu çok iyi biliyorlar. Bu insanlara hiç mi sorulmaz, bunlara uygulamada neden yetki verilmez.

Mesela Kuşadası’ndaki Nazilli Tatil Sitesi 1970 yılından beri iskân halindedir. Kış aylarında en az 145 konut zaman zamanda 350 konut civarında devamlı iskân halindedir. Herkesin tapusu kendine aittir. Yeşil alanlar ve yollar Belediyeye aittir. Site temizlik ve bakım işlerini kendileri tarafından kurulan bir işletme kooperatifi tarafından yürütülmektedir. Çünkü belediye çöplerine bile almamaktadır. Su hizmetlerini kendileri görmektedirler. Ancak belediyesi emlak vergisi çevre temizlik vergisi ve atık su parası adı altında konutlardan paralar tahsil etmektedir. İster otur ister oturma, ama on iki ay boyunca bu parayı vereceksin. Niye orada evin var ya sorma ver parası.

Caddelerinden ve sokaklarından her on beş dakikada bir münübüs geçmektedir. Münübüs geçerken halka terkin edilmiş yol oluyor. Aydınlatması yapılacağı zaman yok efendim burası site, nasıl oluyor etrafı güvenlik maksadıyla çevrilimi? Hayır. Çünkü belediye mahalleye dönüştü diye halka açmak adına bir kapı bile yapacak olsanız gelip yıkıyor. Ama AYDEM’e gelince orası mahalle değil kapalı site deniyor. Anlamak mümkün değil. Bu uygulamayı derebeylik yönetimlerinde bile rastlayamazsınız. Vah ki vah, acırım bu bölgedeki inanlarımıza, bunlar üçüncü değil beşinci sınıf vatandaş sanki.

Bu hususta konunun hassasiyetine binaen, Sayın Belediye Başkanlarımıza Sayın Kaymakam’larımıza ve Sayın VALİ’mize duyarlı olmaya ilgilileri uyarmaya davet ediyoruz. Maksadımız kimseye incitmek değildir. Ancak yapılanlar yanlıştır. Bizden gazeteciliğin gereği olarak görevimizi yapmak, halkın derdine tercüman olmaktır. Geri kalanı yetkili ve ilgililerin bileceği iştir. Kalın sağlıcakla.  

Bu yazı toplam 1419 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim