• Aydın27 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Şerefsiz Gazetecilik

05 Aralık 2011 Pazartesi 01:33

Değerli okurlarımız bugünkü yazımda Gazetecilik mesleğinde ekonomik bağımsızlığın öneminden bahsedeceğim.

Önceki yazılarımdan birinde Yandaş Candaş Gazetecilik üzerine yazmıştım.

Yandaş gazeteciliğin olağan olduğunu her gazetecinin yandaş olduğunu önemlolanın neyin yandaşı olduğunu önceki yazımda da belirtmiştim.

Yandaşlığın değerlerini gazetelerin ekonomik bağımsızlıkları ile ölçebiliriz. Her gazetenin bir bütçesi var ve bu bütçesini nereden tamamlıyorlarsa oranın yandaşı olmaları çok doğal bir durumdur.

Etik değerler kapsamında; olmayan şeyleri üreterek yalan, dolan ve çarpıtma habercilik yandaşlık değil şerefsiz gazeteciliktir.

Aydında çok iyi anımsadığım yaşanmış bir hikaye var. Bir gazetemiz Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş Aydındayken Aydın Coşacak, Aydın Coşuyor, Aydın böyle Vali Görmedi başlıklarını kullanıyordu ancak Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş un Adana ya tayini çıktığının ertesi günlerinde aynı gazetede birkaç yazarıyla Vali Coş un yanlışlarını anlatan köşe yazılarını da okuduk.

Burada Yandaş gazetecilik var ve bundada yanlış bişey yok. Aydın Valisi Coş un doğru yaptığı şeyler vardı o burdayken o doğruları yazdılar, Aydın Valisi Coş un yanlış yaptığı şeyler de vardı, tayini çıkınca da yaptığı yanlışları yazdılar. Çünkü ekonomik özgürlüklerinde Vali Coş un Makamına bağımlılıkları vardı.

Değerli okurlarımız her gazetenin bir bütçesi var, bu bütçelerin oluşması, dengelenmesi için ekonomik özgürlüklerine sahip olmaları bir zarurettir.

Burada önemli olan iftiracı, düzenbaz, lekeleyici, kirletici habercilik olmamalıdır. Bunu yapanlarda Şerefsiz gazetecilik yapanlardır.

www.aydinozel.com Adnan Aytaşkın Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazı toplam 667 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim