• Aydın31 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Sevgi Yolu Girişindeki İki Kahraman

23 Ocak 2012 Pazartesi 18:19

Sevgi yolunu aydınlılar çok iyi bilirler. Ziraat Bankası ile Garanti Bankası arasında ki sevgi yolu girişinde eski Aydın Belediye Başkanlarından Hüseyin Aksu zamanında yapılan bir büst var. Bu büst'te (İstiklal tarihinin ve Cumhuriyetimizin unutulmaz kahramanlarından TBMM kuruluşunun 8. dönem Başkanı General Kazım Karabekir ) yazılıdır, yazımın başlığında ki ilk kahramandır.

Aydın'la alakası nedir ? diyenler olabilir. Kazım Karabekir Paşa Aydın'dan evlidir. Ekrem çiftçi ailesinden kız almıştır, evlenmiştir. Yani Aydın'ın eniştesi'dir. Kahraman kelimesi savaşta veya tehlikeli bir durumda yararlılık gösteren kimse, alp ve yiğit anlamında kullanılıyor.

Eski Belediye Başkanlarından Sayın Hüseyin Aksu sevgi yolu ve bağlı sokakları yeniden düzenlemiştir. Araç trafiğine kapatmıştır. Sevgi yolunun girişinde de yukarısında da belirttiğim yazıyla Kazım Karabekir Paşa'yı ( General ) büstünü yaptırarak büstün kaidesine yazdırdığı tanıtımı Aydın'lılara hediye etmiştir, unutulmayacak bir kültür hizmetidir.

Bundan 10 yıl kadar önce geçtiğimiz hafta vefat eden KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rahmetli Rauf Denktaş'ı Türkocağı davetlisi olarak Kıbrıs davamız konferansı vermek üzere Aydın'a geldiğinde Aydın Doğumevi'nin uzun yıllar Başhekimliği'ni yapan bacanağı Dr. Mesut Künar'la birlikte Kazım Karabekir Paşa'nın büstü önünde sevgi yolunda görmüştüm. Ölümünden sonra Kıbrıs Türkü ve Milletimiz için bir kahraman olduğu ifade edilen rahmetli Rauf Denktaş sevgi yolunda ki ikinci kahramandır. Ölümünden sonra rahmetli Rauf Denktaş hakkında bu aziz millet kendisine hizmet edenleri unutmaz. Vefakarlığını anekdot olarak yazmayı görev addettim.

Atatürk, Erzurum kongresini yapmak üzere Erzurum'dadır. Erzurum Lisesi bahçe kapısından girmekte olan Kazım Karabekir Paşa'yı camdan görür. Tereddütlüdür. Çünkü 3. ordu müfettişliği görevinden istifa etmiştir ve hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Salona giren Karabekir Paşa saygıyla Mustafa Kemal Paşa'yı selamlar ve Paşam ben ve kolordum emrinizdedir, demek suretiyle bağlılık bildirerek Mustafa Kemal Paşa'yı rahatlatır. O zaman Kazım Karabekir Paşa Mirliva Tuğgeneral rütbesindedir. Mustafa Kemal Paşa'da 3. ferik ( korgeneral )dir. Kazım Karabekir Paşa 9. Kafkas Tümeni komutanıdır. Cumhuriyetimizin kuruluşu ve istiklal harbimizin kazanılmasında önemli katkıları olmuş bir kahramandır. Sayın Hüseyin Aksu Aydın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde yararlı bir kültür hizmeti yapmıştır.

Aydın - İzmir otobanı girişinde sağ tarafına Rahmetli Adnan Menderes heykelini de yaparak Aydın a başka bir kültür hizmeti yapmıştır. İşte vefa, işte kültür hizmeti budur. Ancak bu kültür hizmetinin afişlerle reklamını yapmayı düşünmemiş, habbeyi kubbe yapmamıştır. İşte sade ve Mütevazi bir Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu sadece hatırlatmak istedim.

www.aydinozel.com Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 1455 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim