• Aydın27 °C

Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet TÜRKİŞ / Köşe Yazarı

SEVR ve CUMHURİYET

28 Ekim 2011 Cuma 19:08

Sevr antlaşması ile yurdumuz  emperyalistlerce  işgal edilmiş  ,  Osmanlı  ordusu dağıtılmış,  Avrupa’yı , orta doğuyu , Kuzey  Afrika ‘ yı  yıllarca egemenliğinde  bulunduran  İmparatorluk hasta  adam  ilan  edilmiş  ve bunu  fırsat  bilen ülke düşmanları  istilaya  başlamışlardır.

                        Bu istilada  dikkat  edilmesi ve herkes tarafından bilinmesi gereken  bir husus varki , bu gün de sanki o günleri yaşıyoruz .

                        YURTSEVERLER  ve  İŞBİRLİKÇİLERİNİN çatışması . O günler de yurdu işgal edenlere karşı  , başta  AYDIN  olmak üzere tüm yurtta KUVAYI – MİLLİYE  ile  direniş  başlamış  ve yurt  savunması  için  eli silah tutan herkes düşmanla çatışmaya ve padişahın  emirlerine  karşı  çıkmaya  başlamıştır .

                        Hilafet ve  şeriat  yanlılarının o günler de ortalıkta yaydıkları neydi ; “ Padişah efendimizin emirlerine karşı çıkıp direniş gösterenler  KAFİRDİR “

                        Düşünebiliyormusunuz  böyle bir olguyu  TÜRK  olan  nasıl   kabullenir .

                        Hilafet ve şeriat yanlıları o gün de vardı bu gün de var . ATATÜRK ‘ ü kabullenemeyen ama onun sağladığı  imkanlarla saltanat süren  zihniyet , ULU ÖNDER ‘ i ders kitaplarından  çıkartma  gayretindeler . Onu ve devrimlerini anma  amaçlı , ahte  vefa için yapılan BAYRAMLARA   karşılar .Bayramları da kaldırma cüretini de gösterebilirler. ATATÜRK  Devrim ve ilkelerine karşı hareketlerin  odağı  olanlar , modern  Türkiye ‘ ye karşı olan ve ILIMLI  İSLAM  yanlıları  hedeflerini ulaşmak için  yapacakları  çok şeyler olacaktır.

                        Herkesi  , her  kuruluşu  sindirebilirler  ancak  ATATÜRKÇÜ  nesili  yok edemezler .

                        TÜRKİYE  halkı için en ideal rejim olan CUMHURİYET  88  yıl  olduğu gibi dünya var oldukça yaşayacaktır . Savunacak  tüm  kaleler  düşse  dahi  bu  gerçek değişmeyecek. Ayşe  Hatun , Efe  Ayşe , Melek  Reşit ,  Şukufe  Nihal  gibi nice kadın  kahramanların,Yörük  Ali  Efe ,  Demirci Mehmet  Efe  gibi  nice  halk   kahramanlarının emanetine  ihanet edecekler  hüsrana  uğrayacaktır. Cumhuriyet  bize o  kahramanlardan emanettir.

                        BU  CUMHURİYET  KOLAY  KURULMADI .

                        Kubilay ‘ ı diri diri kesenler gibi ( Derviş Mehmet ve yandaşları ) , İngilizlere destek veren ve  KÜRDİSTAN  hayali ile isyanlar çıkaran  SAİDİ  NURSİ  ve  nice  vatan düşmanlarına  rağmen  dimdik  ayakta  duran  CUMHURİYET  ilelebet  yaşayacaktır .

                        Milli bayramlarda  hastalık  bahanesi ile  katılmayanlar , deprem nedeniyle  Milli bayramları  iptal  eden  zihniyet  ancak  kendi  fikrine göre  hareket  etmeyi ,  milletin  isteği olarak görmemelidir .

                        1999  da  deprem  oldu  Milli  bayramlar  iptal  mi  edildi .  Taziyelerin bildirilmesinin  yerine  ,  bu  olayların  zararını  önleyici  tedbirleri  alması yönetimlerin görevleri olmalıdır Bu depremde yıkılan evleri yapan veya  inşaat izinlerini  yeterince kontrol etmeyenleri bulup , suçluları  cezalandırabilirmisin  . Halkın beklediği  bu . Somaliye , Libya ya 100 milyon dolar yağdıracağına ,  Van ‘ a  yeterince  ÇADIR   gönderebiliyormusun ?

                        Bir uçak varken 2.ncisini  3. ncüsünü , fiat varken  Mercedes , Audi ‘ nin  son modellerini  tahsis edeceğine , Van ‘ a yiyecek – giyecek  gönderebiliyormusun .?  İyi ki halkımız duyarlı ve bunlar  için gerekli dayanışmayı  sağlamaktadır .

                        Acılı ve üzüntülü  günler de kutlamak  zorun da olduğumuz  CUMHURİYET BAYRAMIMIZ  KUTLU OLSUN. Bizleri  bu  modern ülkeyi ve yaşamı  sağlayan  başta ULU ÖNDERİMİZ ve  tüm ULUS  KAHRAMANLARINI  şükranla  anıyoruz .

                        Saygılarımla .

                                                                                  Mehmet  TÜRKİŞ

Bu yazı toplam 784 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim