• Aydın19 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Şeyh Bedreddin 2 - Mücadelesi

27 Kasım 2011 Pazar 18:12

Şeyh Bedreddin Fetret devrinde Rumeli topraklarında Padişahlığını ilan eden Musa Çelebi tarafından Kazasker tayin edilmiştir.

Sultan Celebi Mehmet Braderi Musa Çelebi yi Bertaraf edip, Hükümdar olunca Şeyh Bedreddin i Kazasker likten azletti. İlim ve Faziletine hürmet göstererek iki oğlu ve kızıyla birlikte iznik te ikamete mecbur etti. Kendisine Bin Akçe maaş bağladı.

Şeyh Bedreddin siyasi ihtirasları nedeniyle bunu kabullenemedi. Görünüşte dini tasavvufi, gerçekte de siyasi teşkilatlanmayı sağlamak üzere çalışmaları yürüttü.

İzmik e kendisini ziyarete gelenlerle görüşüyor, eğitiyor tam bir propagandist olarak onları memleketlerine yollamaya başladı. Israrla devam etti. Kısa zamanda çevresinde geniş bir sempatizan ve Mürid çevresi oluşturdu.

Vaziyetin kıvama geldiğini düşünerek çocuklarını İznik te bırakıp Hacca gitmek bahanesiyle Kastamonu ya gitti.

İsfendiyar beyden destek bulamadı. Silistre ve Dobruca yı geçip Deliorman a yerleşti. burada Batini kimseler yoğundu.

Hangi Din ve Mezhepten olursa olsun herkesi cemiyetine davet ediyordu.

Uzun süren iç mücadelelerden yorgun düşen Osmanlı Devleti ni Padişah ın gençliğinden gafil avlayıp, ŞEYHLİKTEN ŞAHLIĞA GEÇMEK İSTİYORDU, HEDEFİ BUYDU.

İzmir Karaburun da etrafına onbini aşkın Mürid toplayan BÖRKLÜCE MUSTAFA ilk isyan hareketini başlattı. Tabi isyan lideri Şeyh Bedereddin idi.

Sultan Çelebi Mehmet isyan üzerine İzmir Sancakbeyi ni kuvvetleriyle gönderdi.

Börklüce Mustafa Kuvvetleri vur-kaç taktiğiyle yol boyunca terör saldırılarıyla geçitlerde verdiği baskınlarla İzmir Sancakbeyi kuvvetlerini bozguna uğrattı. Bu defa Saruhan Sancak Beyini kuvvetleriyle Börklüce Mustafa kuvvetlerinin üzerine sevk etti ise de Saruhan Sancak Beyi kuvvetleri de yenildi.

Bu başarılar üzerine Şeyh Bedreddin Kütahyalı bir Yahudi olan Torlak Kemal faaliyetlerini arttırdılar.

Sultan Çelebi Mehmet düzmece Mustafa isyanı ile Şeyh Bedreddin arasında sıkıştı. Bu kez Vezir-i Azam Beyazıt Paşa ile oniki yaşındaki oğlu Murat kumandasında yeni bir kuvvet göndererek önce yol kenarında vur-kaç için bekleyen, pusu kuran asi kuvvetlerini temzileyerek Börklüce kuvvetlerini büyük bir bozguna uğrattılar. Yakalananların sorgusundan isyanın başının Şeyh Bedreddin olduğu anlaşıldı.

Torlak Kemal in üzerine gidildi, O da bertaraf edildi, Asiler öldürdüldü.

Böylece Anadolu da olan ilk Şii - Batini isyanları bastırıldı. Şeyh Bedreddin Rumeli de faaliyetlerine, isyanına devam ediyordu.

Beyazıt Paşa kuvvetleri bu kez Şeyh Bedreddin üzerine sevkedildi. Padişah düzmece Msutafa isyanı ile meşguldü.

Devamı Gelecek....

www.aydinozel.com  Mehmet PALA Köşe Yazarı

Bu yazı toplam 1284 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim