• Aydın18 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Şeyh Bedreddin 3 - Fikirleri

05 Aralık 2011 Pazartesi 18:13

Şeyh Bedreddin VARİDAT isimli eseriyle fikir ve düşüncelerini açıklıyordu. Şöyleki Cennet ve Cehennem yoktur, Dünyadaki iyilik ve kötülüklerin ruhlardaki acı ve tatlı tezahürleridir.

Bu alem sonradan yaratılmıştır, kadimdir. Ölümden sonra yeniden dirilme olmayacak Melek ve Şeytan varlık olmayıp iyilik ve fenalık kuvvetleridir.

Müridleri özel mülkiyeti red ederler, her türlü mülkiyet halkın özel malıdır.

Kadın - Erkek bir arada içkili ayinler düzenlemeleri tenkide neden olmuştur.

Ehli Sünnet akidesine uygun olmayan tevil ve yorumları, Şeyh Bedreddin'in tenkit edilmesine yol açmıştır. Ayrıca fitneye'de neden olmuştur.

Heşt Behişt adlı eserinde Alim ve tarihçi İdris-i Bitlisi ise ( Şeyh Bedereddin riyazet ve mücahede ile günlerini geçiren bir kimse iken alim ve ibadeti iblisin taati gibi bencillik ve böbürlenmesine sebep olmuştur. Bu ise onun Kamil bir Mürşit'ten feyz almamış olmasından kaynaklanmıştır. ) demektedir.

Fikir ve düşüncelerini ana hatlarıylaaktarmaya çalıştık. Bugün dahi etkilenenler mevcuttur.

Vezir-i Azam Beyazid Paşa kuvvetleri ile Şeyh Bedereddin üzerine sevk edildi. Yanındakilerin büyük bir kısmı kaçtılar. Küçük bir çarpışma sonrası, Şeyh Bedereddin yakalandı. Binlerce insan'ın ölümüne yol açan Şeyh Bedreddin Padişah Çelebi Mehmet'in bulunduğu Serez'de Padaişah'a teslim edildi. Padişah karşısına getirilen Şeyh Bedreddin'e ( Yüzünü solgun görüyorum ) deyince cevaben ( Güneş zevale yakın solar ) cevabını verir. Padişah Bedreddin'i alimlere havale eder, hareketin İslam'a uygun olup olmadığı ve cezasının ne olduğu sorulur. Verilen Fetva'da suçlu olduğu ve aslılması gerektiği beyan edildi. Bedreddin'de cezasının idam olduğunu bizzet ifade etmiştir. 1420 yılında SEREZ çarşısında idam edildi. Devletin sosyal yapısını bozacak fikirler ortaya atan, gaile ortadan kaldırıldı.

www.aydinozel.com  Mehmet PALA Köşe Yazarı

Bu yazı toplam 1493 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim