• Aydın26 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

SİTELER VE HALKIMIZ İSYAN NOKTASINDA

13 Ekim 2011 Perşembe 20:15

AYDEM EDAŞ’ın hangi nedenle ve niçin hiçbir asayiş kuruluşuna veya VALİ  ve KAYMAKAM’a danışılmaksızın,  CAN ve MAL güvenliği hiçe sayılarak elektrikler kapatılıyor ve sokaklar karanlıkta bırakılıyor.

Eski bir TEDAŞ Müdürü olarak telefonlarım hiç susmuyor. Mustafa bey ne olacak halimiz biz nereye gideceğiz kime ne demeliyiz. Hiçbir sorgu sual etmeden gelip sokak elektriğimizi kesip gittiler, akşamları sokağa çıkamaz olduk. Bu gidişatın sonu nereye varacak diyorlar.

Sevgili Hemşerilerim: Aydınlatma yönetmeliğinin ilgili bölümünü aşağıda sunuyorum. Yorumu size ait;

İKİNCİ BÖLÜM: Uygulama Esasları

    Aydınlatma yükümlülüğü

    Madde 4 - (1) Dağıtım şirketi, dağıtım bölgesindeki yerleşim yerlerinde bulunan otoyollar hariç, kamunun genel kullanımına yönelik meydan, bulvar, cadde ve sokak aydınlatmasından ve bunlara ait gerekli aydınlatma sistemleri ve ölçüm sistemlerinin tesis edilmesi ve işletilmesinden sorumludur. Bu sorumluluk, imar planlarında cadde veya sokak olarak belirlenen meskûn yerlerin tamamını kapsar.

    (2) OSB içerisindeki genel aydınlatma yükümlülüğü OSB tüzel kişiliğine aittir.

    (3) Kamuya ait park, bahçe, tarihî yerler ve ören yerleri gibi halka açık yerler ile reklam, ilan ve benzeri amaçlı panoların genel aydınlatmaları, ilgisine göre ilgili belediye veya il özel idaresinin yükümlülüğündedir. Bu kapsamda gerekli sistemler, ilgisine göre ilgili belediye veya il özel idaresi tarafından tesis edilir, işletilir ve aydınlatma giderleri ödenir.

    (4) Güvenlik amacıyla yapılan sınır aydınlatmaları için gerekli sistemler İçişleri Bakanlığı tarafından tesis edilir, işletilir ve aydınlatma giderleri ödenir.

    (5) Toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen ibadethanelerin içlerinin ve çevrelerinin aydınlatılması için gereken sistemler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tesis edilir, işletilir ve aydınlatma giderleri ödenir.

    (6) Trafik sinyalizasyonu amacıyla tüketilen elektrik enerjisi giderleri; belediye sınırları içerisinde ilgili belediye, belediye sınırları dışarısında ilgili il özel idaresi tarafından ödenir.

    (7) Dağıtım şirketleri, bu Madde kapsamındaki aydınlatma ve ölçüm sistemlerinin belirlenmiş standartlara uygunluğunu kontrol eder. Bu Madde kapsamında gerekli ölçüm sistemlerinin tesis edilmemesi veya ölçüm sistemlerinin doğru ölçüm yapmamasından kaynaklanan maliyetler ilgili dağıtım şirketi tarafından karşılanır.

    Sınıflandırma ve aydınlatma değerleri

    Madde 5 - (1) Kamunun genel kullanımına yönelik meydan, bulvar, cadde ve sokakların aydınlatılması, aydınlatma sınıflarının seçimi, yol aydınlatması özellikleri ve hesapları ile ölçme standartları TS EN 13201-1 Yol Aydınlatması Bölüm 1: Aydınlatma Sınıflarının Seçimi adlı Türk Standardına, TS EN 13201-2 Yol Aydınlatması Bölüm 2: Performans Özellikleri adlı Türk Standardına, TS EN 13201-3 Yol Aydınlatması Bölüm 3: Performansın Hesaplanması adlı Türk Standardına ve TS EN 13201-4 Yol Aydınlatması Bölüm 4: Aydınlatma Performansını Ölçme Metotları adlı Türk Standardına uygun olarak yapılır.

    (2) Mahallin en büyük mülki amiri tarafından farklı bir uygulama yapılması istenmedikçe kamunun genel kullanımına yönelik bulvar ve caddelerdeki aydınlatma düzeyleri saat 02.00'den sonra birinci fıkraya göre belirlenen değerlerin yarısına düşürülür.

Görüldüğü üzere bu işin mahalli sorumlusu en büyük mülki amirdir. Sıkıntısı ve problemiş olan ve ikazlara uymayan uygulamaların çözüm kapısı Mülki Amirlerimizdir. İlçelerde Kaymakamlar İlde ise Valimizdir.Başka kapı veya Çözüm noktası aramaya gerek yoktur. Yasal Yöntem budur.

www.aydinozel.com Köşe Yazarı Mustafa ÇAKIR

Bu yazı toplam 1366 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim