• Aydın24 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

SOKAK AYDINLATMALARI

24 Eylül 2011 Cumartesi 20:10

Sevgili okurlarımdan gerek gazetemizin forum sayfasında gerekse mail yolu ile sorular gelmeye devam ediyor. Okurlarımızdan, AYŞE bu sefer sokak lambalarının bedellerini kim ödüyor? şeklinde bir soru sormuşlar. Teşekkür ediyorum. Aklıma getirdiği için, çünkü bu konu hep halkımız tarafından merak edilen bir husustur.

Sokak Lambaları 1985 öncesi elektrik hizmetleri Belediye ve Köy muhtarlıklarındayken Belediyesi ve Köy Muhtarlıkları tarafından ödenirdi.

Elektrik hizmetleri bu kuruluşlardan TEK Türkiye Elektrik Kurumu ‘na devredilince TEK tarafından ödenmeye başlandı.

Sonra TEK ikiye bölündü TEİAŞ elektrik üretim ve iletim hizmetlerini üstlenirken, TEDAŞ da Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi adıyla Elektrik dağıtım hizmetlerini üstlendi. Bu tarihlerde sokak tüketimleri ölçülmez, genel tüketimden düşülür, kayıp ve kaçağın içinde gösterilir idi. Sonra Özelleşme politikaları gündeme gelince dağıtım şirketlerinin net olarak kayıp ve kaçaklarının bilinmesi gündeme geldi. Bu sefer de Sokak tüketimlerinin sağlıklı tespiti amacıyla trafolara Sokak tüketim ölçümü için sayaçlar bağlanıp, sokak tüketimi adıyla masrafa kaydedilmeye başlandı. Ancak 2000 li yıllara gelindiğinde ise Dağıtım şirketleri bir bir özelleşince bu tüketimleri, biz mi ödeyeceğiz? diyerek çözüm istediler. Doğru ve haklıydılar. Bunu birilerinin ödemesi gerekiyordu.

Bunun üzerin TBMM genel kurulunda Elektrik Piyasası Kanunu görüşülürken 09.Temmuz.2008 tarihinde Sokak Aydınlatma bedelinin HAZİNE tarafından karşılanması kararlaştırıldı.

Aynı yıl içinde bu kanuna dayanarak BAŞBAKANLIK bir genelge yayınlayarak bu işin detaylarını ve uygulama şekline belirledi. Buna Göre:

A)- Güvenlik amaçlı Cadde, Sokak ve Meydan aydınlatmaları köy, kasaba ve şehirlerde, devrelerine Görevli şirket tarafından sayaç bağlanacak, sayaçlar her ay okunarak tüketimleri Hazineye bildirilecek ve hazine tarafından ödenecek,

B)- Park, bahçe ve meydan aydınlatmaları ve benzer süs aydınlatmaları Belediyesi tarafından, eğer bu belediye dışında bir yer ise İl özel idaresi tarafından ödenecek,

C)- Karayolu ve OTOYOL aydınlatmaları TC karayolları genel müdürlüğü tarafından ödenecek,

D)- Cami, Kilise ve havra benzeri ibadethane yerleri (İmam evi Hariç) diyanet işleri başkanlığı tarafından ödenecek,

E)- Sınır boyu aydınlatması ise İç İşleri Bakanlığı Tarafından ödenecek,

F)- Ören yerleri, Müze vb. gibi ziyaret yerleri ise kültür Bakanlığı tarafından ödenecek,

Bu işleri yürütme görevi Enerji ve Tabii kaynaklar bakanlığı tarafından Müesseslere ve Bölge Görev şirketlerine verildi. Ülkemizdeki Sokak Aydınlatmalarının ödeme şekli böyledir.

Tüm Okurlarımıza ve Aydın’ımıza Aydınlık Günler ve elektrik kesintisi yaşanmayan sağlıklı günler dileğimle Esen kalın.

 

www.aydinozel.com Mustafa ÇAKIR

Bu yazı toplam 1433 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim