• Aydın27 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

SÖNDÜRÜLEN SOKAK LAMBALARI

15 Ocak 2012 Pazar 20:23

SAHİL SİTELERİNİN SOKAK AYDINLATMALARINDA SON DURUM

Sevgili okuyucularım! Hepinizin bildiği üzere her yıl biterken bir çok medya kuruluşu bitmekte olan yılın olaylarından bir derleme yaparak yıla ve olaylara genel bir yorum getirir. Yılın bir özetini yapmış olur.

            Bizde koskoca bir 365 günü geride bırakırken yılın son haftasında Denizlide bulunan AYDEM  Genel merkezine bir iş ziyaretimiz olmuştu. Uzun zamandan beri hasret kaldığımız eski mesai arkadaşlarımıza ziyaret etmek onlarla dertleşme fırsatını bulduk. Hepsinin de, yeni yılını buradan tebrik ediyorum.

            Ancak AYDEM ’in sevilen dürüst ve çalışkan, Genel Müdürü Sayın Mesut GÜZEL kardeşimin bir sitemine maruz kaldım. Meğer gazetemizde yazdığım Sahil sitelerinde söndürülen sokak lambaları ile ilgili 23.11.2011  tarihli yazımızdan çok alınmışlar ve diğer yazılarımıza da derleyerek bizimle bir görüşme yapmak istemişler.

            Görüşmemizde; artık zamanın değişmekte olduğunu, eski uygulamalardan bir çoklarının ortadan kalktığını, yeni sistemlerde artık farklı uygulamalar olduğunu ifade ettiler.

Kendisinin de başında bulunduğu bölgemizin güzide şirketi AYDEM’in bir şirket olarak icraatlarını yasaların yüklediği belli sorumluluklar çerçevesinde yapmakta olduğunu, dolaysıyla hazine tarafından ödenmekte olan sokak lambalarının bedelinin AYDEM tarafından ödenmesinin mümkün olamayacağını ifade ettiler. Hazine elemanlarının kapatılmasını uygun gördüğü lambaların kendileri tarafından talimata aykırı olarak açmalarının da mümkün olmadığın ifade ettiler.

Halbuki benim 23.11.2011 Tarihli yazımda “……. EDAŞ kayıp kaçaklarını sokak lambalarını tüketiminin üstüne yüklemesi sonucu, bu incelemelerin yapılmakta olduğunu yazmıştık”; bunun eskilerde kalan bir uygulama olduğunu, artık bugün böyle bir şey yapılmasının söz konusu olmadığını ifade ettiler.

            Bende kendilerini her ne kadar masanın karşı tarafında oturan bir emekli mühendis olsam da, gündemi ve mevzuat değişikliklerini yakından takip ettiğimi ifade ettim. Benim yazdığım yazının hakikat olduğunu elimde bu hususta belgelerin bulunduğunu, yazdığım konunun AYDEM EDAŞ’la alakasının bulunmadığını ifade ettim. Dolaysıyla öfkeyle Anakaradan gelen elemanlar tarafından yapılan uygulamaların maksadı aştığını hatalarla dolu olduğunu, bu hususu  Valimiz Sayın Kerem AL ‘ı da makamında ziyaret ederek konuyu kendilerine arz ettiğimi ifade ettim.

            Ancak yazının AYDEM bölgesinde yayınlanmış olması dolaysıyla “ ……… EDAŞ” ibaresinin yanlış anlamalara meydan verdiğini sanki AYDEM EDAŞ bünyesinde olmuş gibi anlaşıldığını? ifade ederek kırgınlıklarını ve üzüntülerini ifade ettiler.

            Buradan konuyu düzeltiyorum. Şayet yanlış anlaşmaya mahal vererek Sayın Aydem EDAŞ Yönetimi ve Genel müdürlüğü ile çalışanlarına üzdüysem özür diliyor ve düzeltiyorum. “………….. EDAŞ ibaresindeki olay Tamamen  AYDEM EDAŞ dışında Marmara bölgesinde bir EDAŞ ‘da meydana gelmiş, bu hususta hazine müfettişlerince tespit edilmiştir.

Bu hadise üzerine AYDEM EDAŞ dahil bir çok şirket denetlenmiştir. Hatta bu incelemeler arasında hani bizde bir ata sözü vardır “birilerine vur deyince öldür anlarız “ o misal kurunun yanında yaş da yanmıştır. hak etmeyen bir çok insanlar mağdur edilmiştir.

            Ancak AYDEM GENEL MÜDÜRÜ Sayın Mesut GÜZEL konu hakkında geniş bilgi verdiler. Sokak Lambalarının söndürülmesi ile ilgili tüm teşkilat bünyesinde çalışmalar yapıldığını, belgeler ve bilgiler derlenip Hazineye bildirdiklerini söylediler. Netice olarak yılbaşından sonra yine Ankara’dan elemanlar gelerek mahallinde bu hususların tekrar değerlendirilerek mağduriyetlerin ortadan kaldırılacağının müjdesini verdiler. 

            Kendilerine teşekkür ediyor. Verdiği sözlerin en kısa zamanda yerine getirilmesini temenni ediyoruz. En derin sevgi ve saygılarımla. 2012 yılının hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

www.aydinozel.com Köşe Yazarı  Mustafa ÇAKIR 
Bu yazı toplam 1398 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim