• Aydın20 °C

Kürşat KARACABEY / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürşat KARACABEY / Köşe Yazarı

Spor Bilimlerine Girişte Bazi Bölümlerinde Özel Yetenek Sınavı Kalktı

13 Ekim 2019 Pazar 14:15

       YÖK ün aldığı karara göre Spor Yöneticiliği, Spor Bilimleri ve Rekreasyon Bölümlerinde Özel Yetenek Sınavını kaldırıldı. YKS  ile merkezi yerleşim sistemi ile öğrenci alacaktır kararı alındı.
       Türkiye de Spor Eğitimi olmazsa Spor Kültürü olmayacaktır. Tabi ki çuvaldızı kendimize batırmak zorundayız. Biz bu süreci yönetemedik.

       Her yere mantar gibi alt yapısı ve yeterli kadrosu olmadan Spor Bilimleri Fakülteleri, BESYO lar ve bölümlerin açılmasına izin verildi. Maalesef bazı okullarımız Özel yetenek sınavlarını beceremedikleri için ellerini taşın altına koymaktan kaçınıp özel yetenek sınavı yapmak yerine ÖSYM den yerleştirme tercihini seçerek bu yolu açtılar.

       YÖK ün kararı ile özel yetenek sınavların bir ay içerisine sıkıştırılması çakışmalara neden olduğu için kontenjanların boş kalmasına neden oldu. Okula girişte elbette TYT puanı önemli lakin adayın fiziksel uygunluk parametrelerini ve psikomotor yeteneklerini yok sayarak yerleştirmeye kalkmak da yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

Güzel sanatlar alanında ki bir akademisyen bir heykeltraş, bir Ressam çizgidiği, yaptığı bir heykel ile değerlendirilirken Spor Bilimleri Alanında yetiştirmiş olduğun sporcunun, almış olduğun derecenin veya teknik direktörlüğünün bir anlamı ve karşılığı  yok. Yakında bu bölümleri başka fakültelere de bağlarlar ise şaşmamak gerekir.

Keşke bu kararı alırken Spor Bilimleri Alanından uzman kişilerden görüş alınsa idi.
Gerçi herkes sporu, spor bilimlerini bizden daha iyi biliyor, bizim adımıza konuşuyor ve bizi yönetebiliyor zaten!!!!!.

Prof. Dr. Kürşad KARACABEY

Bu yazı toplam 3395 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim