• Aydın31 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Su Kullanım : 0 Ton Fatura : 11 TL

02 Ağustos 2012 Perşembe 02:51

Değerli okurlarımız bugünkü yazımda Aydın Belediyesi Su Faturalarına ve ruhsatsız dükkanlardan alınan Reklam vergilerine değineceğim.

Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın belediyelere göndermiş olduğu yönetmelik gereği, yılbaşından itibaren evlere 10 TL İş Yerlerine 14 TL Sabit Katı Atık ücreti gelmeye başladı.

Her Belediyenin farklı rakamlar belirlemesi ve Aydın Belediyesinin konutlara 10 TL belirlemesi Aydın halkının tepkisini çekmişti. Bence Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu nun Büyükşehir Belediyesi Seçimlerinde en çok zorlayacak soru Katı Atık sorusu olacak.

Evde suyunuzu kullanıyorsunuz, katı atığınız çıkıyor, bir şekilde az çok katı atık ücreti ödemeye alıştık.

Ancak işin daha da ilginci var.

İlk endeks : 1.000

Son Endeks : 1.000

Tüketim m3 : 0

Katı Atık Ücreti : 10 TL

Bakım Ücreti : 1 TL

Toplam Su Parası : 11 TL

Önceki yıllarda su sayacını okumaya gelen Belediye görevlileri, 3 TL ve 5 TL gibi küçük rakamlar çıkacağı zaman, bir alt limit vardı, bu ay sana su çıkmamış derlerdi fatura yazmazlardı.

Şimdi Bende soruyorum, 0 ton kullanım miktarı olan, boş duran evlerin neden su sayacı okunuyorda fatura çıkıyor. Faturayı yazan görevli endeksi 0 ton çıkan evlerde neden bakım yapıyorda 1 TL de bakım ücreti çıkıyor.

Evinde olmayan veya Kiradaki evi boş olan vatandaşın 0 ton su tüketipte 11 TL su parası ödemesini ve katı atık ücreti ödemesini halka yapılan bir zulum olarak görüyorum.

Önceki uygulamaya baktığımızda Aydın Belediyesinin her geçen gün daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu anlayabiliyorum. Ancak başka kaynak aramak lazım diyorum. Bu halk haksız yere alınan paranın hesabını sorar.

Hizmet yok ama Vergi var

Geçtiğimiz yazımda Aydın Bedesten İş merkezinde 1 ve 2. katın Ruhsatsız olduğunu, Aydın Belediyesinin Aydın Kültür Varlıkları Koruma Kurulu nun yazısı dolayısyla Ruhsat veremediğini belirtmiştim.

Ancak ilk 2 katta bulunan Aydın Belediyesinin Ruhsat veremedği dükkanlardan Aydın Belediyesi Reklam vergisi alıyormuş.

Aydın Belediyesi Ruhsat vermediği dükkanlardan Vergi alırken, halk yararını mı düşünüyor yoksa kanunları, yönetmelikleri işine geldiği gibi mi uyguluyor.

Aydın Halkının oylarıyla seçilen Aydın Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu nun bu iki konuda gerekli talimatları vererek kanunlar çerçevesinde Aydın Belediye Bütçesini değil, Aydın Halkını koruyacağına inanıyorum.

Bu yazı toplam 658 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim