• Aydın26 °C

Ali NARİN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali NARİN / Köşe Yazarı

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANI AÇIK MEKTUP

10 Ekim 2011 Pazartesi 02:02

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANI AÇIK MEKTUP


Sayın Bakanım;
Özürlülerin en temel sorunu eğitimdir. Özürlülerin /engellilerin eğitimsizliği, toplumla bütünleşmesinin önündeki, önemli sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığının 2002 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre, genel nüfusun göstergeleriyle özürlü nüfusun göstergeleri arasında çok büyük uçurumlar olduğu gözlenmiştir.
Buna göre; yapılan araştırmada Türkiye genel nüfusunun %13’ü okuma yazma bilmiyorken, engelli nüfusun %36’sının okuma yazma bilmediği görülmüştür. Özürlülerin %41’i ile süreğen hastalığı olanların yaklaşık % 47.10’u ilkokul mezunudur. İlkokul sonrası eğitim düzeyi ise oldukça düşüktür. Yüksek okula devam eden özürlü (bedensel, görme engelliler, işitme ve konuşma) oranı %2.24, kronik hastalığa sahip olanlarda ise %4.23’dür.
Sayın Bakanım;
Özel eğitim alanında 50.000 bin öğretmen açığı var. Okullarımız özel çocuklarımızın, eğitim görmeleri için yetersizdir. Sadece aydın civarında zihinsel engelliler (otistiklerde dâhil) diğer özürlü katogorısınde bulunan özel çocuklarımız. Merkezlerden uzak olduğundan eğitim alamamaktadırlar.
Mevcut özel eğitim veren okullarda, öğretmen, araç-gereç ve özel eğitimde kullanılan materyaller eksiktir. Bu eksiklikleri, özel eğitim alan öğrenci velileri kendi aralarında, imkânsızlıklar içinde gidermeye çalışmaktadır.

Kaynaştırma eğitim projesi çerçevesinde; Milli eğitime bağlı okullarda eğitim ve öğretim düşünülmüş, bunun içinde, aydın ilinde bazı okullarımız pilot okul olarak seçilmiştir. Bu projeyle, okumak için bekleyen özel çocukların, mevcut okullarda alt sınıflar oluşturularak yerleştirilebileceği düşünülmüştü. Ne yazık ki, bu proje başarılı olamamıştır. Çünkü bu proje uygulanabilir değildir. Alt yapısı oluşturulamamıştır. Mevcut okullarda, idareci, eğitmeni, öğrenci ve velilerin engelli olgusu konusunda yeterli bir bilgiye sahip olmadığı görülmüştür. Öretmen ve diğer öğrencilerin, engellilerle sağlıklı iletişim kuramadıkları ortaya çıkmıştır ancak yukarıda anlattığımız ve anlatamadığımız nedenlerden dolayı beklenen verimlilik sağlanamamıştır. Açılan kaynaştırma sınıflarında beklenen netice hüsrana uğramıştır.. Özel çocukların, kaynaşması amaçlanırken, oluşan ayrışmalar, özel çocuklar dünyasında daha derin travma yaratma yaratmıştır.
 
Sayın Bakanım;
Rehberlik Ve Araştırma Merkezleri (RAM), tam bir facia. Engelli aileleriyle eğitim sürecinde, birlikte hareket etmeyen, onu dinlemeyen ve anlamaya çalışmayan sözde uzmanlarla dolu. Özel çocuk sahibi aileler hiçbir şekilde eğitim sürecine dahil edilmemektedir.
 
Ayrıca, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışan uzmanların, ne yapması gerektiği konusunda planlı bir program ortaya koyamadıkları gelen şikayetlerden ve yapılan araştırmalardan anlaşılmıştır.

Tüm bu sorunlar, engellilerin okula gitmesini engelleyen, erişebilirlik ve ulaşabilirlik noktasında büyük sıkıntılar yaşadığını göstermiş, engellileri eğitim almaktan uzaklaştırmıştır. Çünkü engelli aileleri ve engelliler yılmış, kırılmış ve küsmüşlerdir.

Sonuç olarak, okuryazarlığı olmayan ve eğitim seviyesi düşük bir engelli kitlesinin varlığı büyük bir sorun olarak orta yerde durmaktadır.

Sorunları 6 YILDIR BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDERESİNE,SAĞLIK BAKANLIĞINA MİLLİ EĞİTİM BAKANILĞINA ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA arz ettik.Akısa ve yetersiz cevaplar aldık bazende hiç bir kurum bizi muhatap almadı. Sorunları yaşayarak bildiğimize göre Sorunlar, kısa, orta ve uzun vadeli kalıcı çözüm projeleri geliştirmek ve uygulamak mümkündür. Bu konuda, tüm bilgi ve tecrübelerimizi bakanlığınızla paylaşmaya ve gönüllü danışmanlık hizmeti sunarak iş birliği yapmaya hazırız.

Sayın bakanım;
Hükümetinizin çıkardığı yasa ve yönetmelikler, uygulanması halinde engellilerin hayatları büyük ölçüde kolaylaşacaktır. Sorun alanda çalışan memurların ve uzmanlarınızın sizinle aynı heyecanı taşıyamamasıdır.

Din her zaman sosyal politikaların oluşturulmasında belirleyici olmuştur. Hz. Peygamberin engellileri sosyal hayatın içine çekmek, onları toplum içinde saygın bir birey olarak yaşamalarını sağlamak için bir çok uygulaması olduğunu siyer kitaplarımız ve Kur’an haber vermektedir. Buradan hareketle, derneğimiz Kaybolan bu değerlerimizi yeniden yaşatmak ve engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yaptığı ve yapacağı tüm çalışmaları faydaya dönüştürmek arzusundadır. Bu konuda ilginizi ve emirlerinizi bekliyoruz.

Düşüncelerimize göstereceğiniz Duyarlılığa peşinen, engelli camiası ve derneğimiz adına için teşekkür ediyorum.
SAYGILARIMLA
www.aydinozel.com Ali NARİN
Bu yazı toplam 951 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim