• Aydın19 °C

Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ÇAKIR / Köşe Yazarı

TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİ İŞSİZMİ KALDI

14 Eylül 2011 Çarşamba 20:08

TEDAŞ İŞSİZMİ KALDI

Yıllardan beri Enerji Bakanlığının enerji müsaadeleri ve Bu tesislerin Proje onayları ve Geçici Kabullerinin yapılması ile ilgili bir uygulaması vardı. Hiçbir problem yaşanmaksızın yıllarca uygulanmaktaydı. 1000 KW ‘a kadar elektrik tesislerinin Enerji Müsaadeleri, Proje onayları ve Geçici kabulleri ve bunların onaylanması işleri Müesseselere ve Şirketlere tanınan yetki çerçevesinde Müesseslerce yapılırdı. Ancak 1000 KW üstündeki tesislerin bu işleri TEDAŞ Genel Müdürlüğünce ikmal edilirdi. Vatandaşın işleri süratle neticelendirilir. Her ay sonu TEDAŞ Genel Müdürlüğüne bir rapor ile bildirilirdi. Şimdi Müesseseler özelleştirilme kapsamında bu işler şirketlere devredildi. Ve şirketler tarafından yapılmaktaydı.

Fakat ne hikmetse T.C ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI (Enerji İşleri Genel Müdürlüğü)’nün 09.02.2011 tarih 724 Sayı ile Bakan Adına Mustafa ÇETİN imzalı yazısıyla, Dağıtım Şirketlerine bir talimat geçilmiştir. Bu talimat da “Tedaş Genel Müdürlüğü ile Bölge Dağıtım Şirketleri tarafından ifa edilen işlemlerde Aksaklıklar meydana geldiği görüldüğünden geçici ve kesin kabul işlemlerine ilişkin yeni düzenleme yapılması gereği doğmuştur” denilmektedir.

Bu talimatla en küçük bir projenin bile enerji müsaadesi, proje onayı ve geçici kabul onay işlemleri için TEDAŞ Genel Müdürlüğüne gidip gelme veya en azından evrakların Anakaraya gidip gelme mecburiyeti hâsıl olmuştur.

Bu nasıl bir iştir. Bürokrasiyi kısaltacağımız yerde daha da vatandaşın işlerinin ve zamanın uzamasına yol açmayacak mıdır?

Şimdiye kadar Şirketlerce ve Müesseselerce bu işlemler yapılırken hem de vatandaş süratle işini görürken neden zaman kaybına ve haberleşme trafiğine ve masrafa yol açan böyle bir uygulama getirilmiştir.

İnsanın aklına acaba Şirketler özelleşince TEDAŞ Genel Müdürlüğü personeline yapacak iş kalmadı da o koltuklarda siz ne iş yapıyorsunuz dedirtmemek için kendilerine iş çıksın diye mi böyle bir uygulamaya gidilmiştir.

Vatandaşa ve Devletimize hiç düşünen yok mu, Bu uygulamanın emekli bir elektrik mühendisi olarak beni çok ilgilendirmese bile vatandaş için yaratacağı sıkıntıyı yıllarca yaşamış biri olarak tahmin edebiliyorum. Hatta sokakta karşılaştığım Kuşadası Davutlar Kasabası İmar planı içindeki bir sitenin elektrik tesislerinin TEDAŞ’a devri için tesiste bazı iyileştirme çalışması yapmışlar. Geçici Kabulde yapılmış, 100 KVA bir direk tipi trafo, 8 Alçak Gerilim direği, bir adet de OG direği varmış. Aydem talimat geldi bu kabulün onayı Ankara’ya TEDAŞ Genel Müdürlüğüne gidip gelecek demiş. Yani Ankara’da İmzalanacak. Ee sonra, işte devir işlemleriniz ondan sonra yapılacak demişler. Şimdi vatandaş beni soruyor; müdürüm bu nedir Allah aşkına buna bir çare bulunamaz mı diyor.

Halkın derdi hepimizin, hatta bizzat devletimizin ve onu yönetenlerin derdidir. Halka hizmet hakka hizmettir. Vatandaşlarımızın mağduriyetine yola açan, Teşkilatlara sıkıntıya sokan bu uygulamanın tekrar gözden geçirilerek düzeltilmesi için Sayın Bakan ve Sayın Genel Müdürlüğün dikkatlerine arz ediyorum.

Bu yazı toplam 1763 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim