• Aydın41 °C

İsmet TÖR / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsmet TÖR / Köşe Yazarı

Tehlikeli Adımlar

29 Ağustos 2011 Pazartesi 00:15

Merhaba değerli Aydın özel okurları,

Hükümetimizin son olarak yapmış olduğu dünya çapında ses getirdiğine inandıkları adımı ele almak istedim. Azınlıklara ait vakıf arazilerinin ve varlıklarının verilmesi ile ilgili konu beni demokratikleşme açısından memnun etmiş ama mevcut dünya düzenini düşündüğümde ise açıkçası korkutmuş ve düşündürmüştür. Çünkü birçok yabancı haklarına örnek teşkil edecek bir durumdur. Yani düşündüğümüzden fazla bir hakka sahip olduklarına ikna konusunda baya bir talep bakımından başımızın ağrıyacağını düşünmekteyim. Çünkü bu insanlara sorsanız onlar halen daha bizleri işgalci görmektedirler. Diğer dünya ülkelerine baktığımızda Türklerin haklarını devretmeyi bir kenara bırakın Türklere tahammüllerinin olmaması son çıkan birçok ırkçı olayda açıkça görülmektedir. Girmeye çalıştığımız Avrupa Birliğine mensup ülkelerin güya her seferinde bizlere daha demokratik adımlar atmalısınız demelerini her vatandaş biliyor ancak burada çok büyük bir çelişki vardır.

Peki, buradaki çelişki nedir?

Şöyle söyleyeyim güya bizlerden daha demokratik olan bu ülkeler ve birliği batıdaki Türk haklarını, taşınmazlarını halen daha bizim yaptığımız şekli ile devretmediği apaçık ortadadır.

Başbakanımız ne diyor ;  “bu adımımızın diğer Avrupa ülkelerine örnek teşkil etmesini umuyoruz ve yaptığımız gibi onlarında orada yaşayan vatandaşlarımızın haklarını verme konusunda çağrıda bulunuyoruz”. Şimdi sormazlar mı adama arkadaş hani bu adamlar bizden daha demokratik daha hukuk sahibi insanlardı diye. Neden bu güne kadar Avrupa da ki Türklere haklarının verilmediğini? O kadar hukuk sahibi ülkelerin vermediği bu hakkı neden senden talep ettiği ve en önemlisi senin neden yerine getirdiğini nasıl açıklayabilirsiniz ( Demokratikleşme için azınlıklara olan haklarını verdik derler.) Ama benim insanımın hakkını neden vermemişler bu güne kadar derseniz işte onu sorgulayan veya cevap veren yok!

Açıkçası ben bu adımı çok fazla doğru atılmış bir adım olarak görmüyorum. Çünkü bu tarz konuların uluslar arası  hukuk çerçevesinde ve en önemlisi karşılıklı olması gereken konular olarak görüyorum. Biz yapıyoruz ama bizimkinin karşılığı yok cömertliğin ve iyi niyetin bu konularda çok fazlasının iyi olmadığı kanaatindeyim.

Şunu söylemeden geçemeyeceğim haklarını verdiğiniz bazı azınlıkların kendi ülkelerinde ki Ders kitaplarında Tükler barbar olarak geçer ve halen daha istanbulun ve batının kendilerine ait olduklarını büyük bizansı düşlediklerini ve yeni nesillerini de bu şekilde yetiştirdikleri aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor açıkçası….

İsmet Tör

Bu yazı toplam 1485 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim