• Aydın13 °C

Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan AYTAŞKIN / Genel Yayın Yönetmeni

Ülkemizin Milli Eğitim Sistemi ve Öğretmenlerimiz

24 Kasım 2011 Perşembe 01:23

Değerli okurlarımız bugünkü yazımı 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıylaÖğretmenlik mesleğine ayırdım.

Öncelikle belirtmek isterim ki ben Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Fakültesi İlköğretim Programı Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu olmam hasebiyle Öğretmenlik mesleğine yabancı olmadığım gibi taaa içindeyim.

Öncelikle kaliteli Öğretmen Kalitesiz Öğretmen olarak betimleme yapmaya çalışacaktım fakat Önce Öğretmeni Öğretmen yapan değerler üzerine yazacağım. Öğretmenlerimizin daha iyi şartlarda sınıflarına girdikleri zaman ne maddi nede manevi sorunlarını okula getirmedikleri zaman başarılı olabileceklerine inanıyorum.

Ülkemizin Milli Eğitim Sistemi

Ülkemizde bilindiği üzere Son İktidar döneminden önce Milli Eğitim Bakanlığı Kadrolaşmanın en fazla yapıldığı yerdi. Şimdi Ak Parti Hükümeti döneminde ise daha fazla sistemin öne çıktığı görüldü ancak Sistem in kime göre değişkenlik gösterdiğini çözemedim.

Hüseyin Çelik Döneminde eski dönemlerin kokuşmuş Milli Eğitim Sisteminin üzerine ne yapılsa artı getirecekti ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Milli Eğitimde önemli gelişmelere imza attı. Çok Manidar olan birşey var o da Hüseyin Çelik Bakanlıkta başarısız olduğu için değil Van Milletvekili olarak Van Belediyesini Ak Parti BDP ye kaptırınca Milli Eğitim Bakanlığı gitti.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu döneminde ise olmayan Milli Eğitim Sisteminin üzerine yap boz sistemi uygulandı. Hüseyin Çelik ne yaptıysa bunları bir kenara bırakıp kendi bildiklerini okuyan Avukat Nimet Çubukçu, Dikkatinizi çekiyorum Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Avukat tı ve Hüseyin Çelik dönemindeki birçok kurulmaya çalışılan sistemi kendi egosunu tatmin amaçlı kullanarak popüler Bakan olmanın yollarına gitti.

Şimdi ise Milli Eğitim Bakanı Ekonomist Ömer Dinçer; Evet Ömer Dinçer Profesör tamam Üniversitelerde yöneticlik yapmış Rektör yardımcılığı dahil birçok görevlerde bulunmuş ancak Ekonomi Profesörü olması sebebiyle o da Öğretmenlerimizi Holding işçisi gibi görmeye başladı. Öncelikle Müdürlerimizden, Müdür Yardımcılarından başlayan Rotasyon denilen yer değişkliği olayını şimdide Değerli Öğretmenlerimiz üzerinde denemeye başlayacakmış.

Ben bu şartlarda ülkemizdeki Milli Eğitim sisteminden vatanımıza, milletimize pek katkı beklemiyorum.

Bir öncekinin yaptığını bir sonrakinin yıkmadığı Bakanların olduğu, Milli Eğitim Camiası içinden yetişmiş Milli Eğitimi Ticarethane olarak görmeyen Bakanların olduğu, Öğretmenlerimizin Başarılarını artırmak için Rotasyon adı altındaki Psikolojik baskıların yerini daha bilimsel yöntemlerin aldığı bir Ülke hayal ediyorum.

Tüm Değerli Eğitimcilerimizin Öğretmenler gününü kutluyorum.

www.aydinozel.com  Adnan AYTAŞKIN Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim