• Aydın26 °C

Mehmet PALA / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet PALA / Köşe Yazarı

Yedieylül İlkokulu Yıkıldı

07 Şubat 2012 Salı 18:20

Yedieylül İlkokulu Cumhuriyet öncesinde kurulmuş, ( Kenzül İrfan İlkokulu ) ismiyle hizmet vermiştir. Aydın ın Yunan işgalinden kurtuluş günü olan Yedieylül ismini alarak, yıkıldığı tarihe kadar Aydın ın en gelişmiş eğitim kurumu olarak Sulupark ın güneydoğusunda ki bina da hizmet vermeye devam etmiştir.

Yedieylül İlköğretim Okulu Yenilendi.

Sayın İlhami ORTEKİN in Belediye Başkanlığı zamanında yıkılarak yerinin Belediye ( Cumhuriyet ) meydanına dahil edilmesi projesiyle, Tabakhane Deresi ile Demiryolu arasında kalan Ana Sağlık Merkezi güneyindeki genişçe arsaya Üç katlı olarak yapılan, yeni bina ya taşındı. Yedieylül İlkokulu tabi ki eski binanın yıkılması Aydın Belediye Başkanı Sayın Özlem ÇERÇİOĞLU nun göze batmayan bir hizmeti.

Aydın ın yakın tarihi ve Milli Mücadele yıllarını yorulmadan araştıran Sayın Sadettin DEMİRAYAK ın kaleme aldığı Aydın ın üç efesi adlı kitabında anlattığına göre,

İşgali Protesto

Aydının işgalinden hemen sonra Kenzül İrfan Okulu önünde Aydın halkını toplayıp işgali protesto etti Ahmet Emin Bey..

Aydının Yunan Kuvvetlerince işgalinde Kenzül İrfan İlkokulu ( Sonradan Yedieylül İlkokulu adını alıyor ) Direktörlüğünde bulunan Rahmetli Ahme Emin ARKAYIN Cumhuriyet döneminde Aydında seçimle işbaşına gelen, ilk Belediye Başkanı olmuştur. O tarihlerde Aydın ın Nufusu göçlerle 10.000 e düşmüştür. Aydın Hal Binası İnşaatı da Ahmet Emin Bey in döneminde hızla bitrilmiştir.

İstasyondan Hükümete kadar olan genş cadde 1926 yılında yine Ahmet Emin Bey döneminde açılmıştır. ( Hükümet Bulvarı )

Aydın Şehitler Abidesinin Yapımı

Aydın ın Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 5. yılında 7 Eylül 1927 tarihinde Aydın Şehitler Abidesinin Temelini atmıştır. Yaptığı konuşmadada Aydınlı Efelerin özellikle Yörük Ali Efe nin hizmetlerini anlatmıştır. Bey Camii Minare Şerefesindeki Mekineli Tüfekle ateş ederken şehit düşen Askerlerimizin anısına ŞEHİTLER ABİDESİ yapılmıştır.

hele Oradaki Mezar taşlarından birinin arkasında Siper alarak Bey Camii Minare Şerefesinden ateş eden yunan Askerini vurup öldüren Yörük Ali Efe de hizmetleriyle anlatılıp, temel atma da kurbanlar da kesilmiştir. Tekbirlerde getirilmiştir.

Her ne kadar bugün Trafik keşmekeşinde Korna Sesleri ve Fren seslerinden rahatsız olduğunu düşündüğümüz şehitlerimizi de rahmetle ve tazimle anıyoruz.

Şehitler Abidesinin Parka yada Meydana dahil edilmesi amacıyla yapılacak plan değişikliği de çok hayırlı bir hizmet olacaktır. Abide üzerindeki Osmanlıca yazıların bugünkü nesillerce anlaşılması için, açıklayıcı bir platform veya türkçe açıklamasının yapıldıığı bir levha ya da ihtiyaç ortadadır.

Bu Abideyi Aydın ın kültürüne kazandıran Başkan Ahmet Emin ARKAYIN ı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Yedieylül İlkokulu Direktörlüğünden gelerek Aydın a Hizmet eden bu kahraman insan layıkı vechile yeni nesillere anlatılmamıştır.

Üç çocuğumu da Yedieylül İlkokulunda okuttum. Yukarıda anlattıklarımızı okulun kültür faaliyeti olarak okulun bir köşesinde okuma veya görme fırsatımız olmadı. Bunları Belediye Şeref köşesinde de okuayamadık.

Dokunsan Ağlayacak, Söylesen gürleyecek..

Irmak olup Koşmalı mı ? Yoksa Göl olup dinlenmeli mi ?

www.aydinozel.com  Köşe Yazarı Avukat Mehmet PALA

Bu yazı toplam 2482 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim