• Aydın29 °C

Ali NARİN / Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali NARİN / Köşe Yazarı

YENİ ANAYASA ÖNERİLERİMİZ

15 Ekim 2011 Cumartesi 18:02

YENİ ANAYASA ÖNERİLERİMİZ

Bu güne kadar bu asil millet sözde demokrasi adına hep korku tünellinden geçirilmeye çalışılmıştır. 1950, 1965, 1984 ve 2002 seçimlerinde büyük Türk milletti kendi ışığını yakarak dayatmalara ve baskılara yaratılmak istenen korku tünellerine itibar etmeyerek özgür ve vicdanını sesine kulak vererek hak ve halk yana olanlara oy vermişti.

Siyasi partilerimiz kendilerine %95 oy veren seçmeninin duygularına düşüncelerine saygı göstererek sivil bir anayasa için ön şartsız anlaşmalıdırlar tek sart ,illetin varlığı olmalıdır.

 Yeni anayasa için aşağıdaki önerilerimizle katkı sağlamak istiyoruz dedi.

 

1.1921 ve 1924 anayasaları askeri vesayetle kurulmuş 1961 ve 1982 Anayasası darbe anayasası olarak yapılmıştır, sırf bu nedenle yeni anayasa yapılmalı

2. Mevcut anayasada tanımsız kavramlar bilinçli bir şekilde anayasaya yerleştirilmiştir  (Laiklik vs..) bu kavramlar anayasanın temel ilkeleri içinde yer aldığı için keyfi bir biçimde baskı aracı olarak kullanılmıştır. Yeni anayasada tanımsız ve muğlak ifadeler, terimler olmamalı, yazılan her kelime net ve tanımlı olmalı.

3. Yapılacak anayasa herkesi kucaklamalı, kişi hak ve hürriyetlerine odaklı bir bakış açısıyla hazırlanmalı.

4. Yoruma açık maddeler tamamen ortadan kaldırılmalı, hak ve özgürlükler yoruma dayalı kısıtlanmamalı.

5. Mevcut anayasada gizli tuzaklar var. Hak ve hürriyetler tarif edilmiş ve başka bir madde ile bağlanmıştır bu giderilmeli

6. Demokratik yönetimlerde olmayan kurumlar tamamen kaldırılmalı,. (Milli Güvenlik Kurulu) veya bu kurula sivil toplum kuruluşlarından toplumun tüm katmanlarından temsilci atanarak herkesi milli güvenlik tutmalı ve parlamento üstünde bir güç olmamalı

7.Demokratik Hukuk Devletinde Anayasanın Devleti ve Kurumlarını koruma odaklı değil, bireysel hakları ve Parlamentoyu esas alarak yapılmalı.

8. Sınırsız hak ve hürriyet yerine, net tanımlanmış kişi hak ve hürriyetleri yer almalı.

9. Mevcut TBMM Türkiye Cumhuriyet tarihinde % 95 Milletin temsiliyle oluşması Yeni Anayasa yapımı için bir fırsattır, bu iş bu dönem mutlaka bitirilmeli.

10. Cumhurbaşkanı seçimi,görev ve yetkileri net olmalı, keyfi uygulamaya açık yetki ve karar olmamalı.

11. Genelkurmay ve TSK yetki, sorumlulukları Ülke yönetimine ve Millet adına hareket etme serbestliği, keyfiliği kaldırılmalı, düzenleme yapılmalı ve milli savunma bakanlığına bağlanmalı.

12. Seçim kanunu değiştirilmeli, baraj % 5 e düşürülmeli, Başkanlık sistemine kademeli geçiş altyapısı yeni anayasada yer almalı. Parti kapatma yerine, suçu işleyenlere ceza verilmesi anayasal güvence altına alınmalı.

 Türkiye’de bu güne kadar anayasa görev verdi yetki verdi ama sorumluluk vermedi.

 Devlet adına görev yapanlara sorumluluk yüklenerek, garabetinin bir daha yaşanmaması için yeni anayasada TBMM işleyişi açık,net olmalı,kılık kıyafet serbest olmalı, başörtülü, açık, kapalı, etekli, pantolonlu ifadeleri iç işleyiş kanunlarından çıkartılmalı.

Yeni anayasa yapılırken bu ayrımın yapılamayacağı bir şekilde yazılmalı ve yeni Meclislerimizde Kapalı Hanımlarında Vekil olarak olma parlamento üstünde bir güç olmamalı sının önü hiç kapatılamayacak şekilde açılmalı.

14.Dini inanç, ibadet ve haklar anayasal güvence altına alınmalı Cuma günü öğle tatili 2 saat olmalı. Kamu kurum ve kuruluşlarında kılık kıyafet keyfiliğini ortadan kaldıran bir anayasada metni oluşturulması, kapalı kadınların okuma ve çalışma alanlarında serbestliği anayasal güvence altına alınmalı.

15. İdam bazı konular için anayasaya tekrar koyulmalı ve uygulanmalı. Bölücü terörle mücadelede caydırıcı bir ceza uygulaması olmalı, çocuk, kadın,asker demeden kalleşçe insanları katleden katilleri modern otel konforunda bakmaya kimsenin hakkı yok. Hak ettiği ceza mutlaka idam olmalı, 

ABD, İran ve bir çok ülke uyguluyor. Neden  İran'da sınır çatışmaları dışında Şehirlerinde terör ve terörist eylemler olmuyor? Nedeni İdam cezasının olması.

16. Yeni Anayasa iç barışımızı sağlayacak metinlerin çokça yer aldığı bir anayasa olmalı.

17. Eğitim, sağlık, sosyal hakları anayasada en öncelikli maddelerde biri olmalı.

18. Kurucu meclis muhabbetine, oyununa gelmemeliyiz. % 95 gibi Milletten yetki almış bir Meclis AK PARTİ, CHP, MHP, BDP ve parlamento dışı partilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin katkılarını alarak YENİ ANAYASAYI mutlaka yapmalı.

NOT  : ANAYASADA ENGELLİLER VE TÜM ENGELLİ SORUNLARININ ANLATILACAĞIMIZ  25 EKİM SAAT 15 AYDIN İSTASYON MEYDANINDA MİTİNGİMİZE VAR TÜM AYDIN HALKINI BEKLİYORUZ
 
www.aydinozel.com Köşe Yazarı Ali NARİN
Bu yazı toplam 861 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Aydın Özel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0544 8148480 | Haber Yazılımı: CM Bilişim